Mi volt 2004 előtt a különbség a határátlépéssel kapcsolatban?
Állandóan hallani ezt a személyigazolványos dolgot az EU csatlakozással kapcsolatban.
H nem kell már útlevél.
De most ebben mi volt olyan nagy trükk?
Nem engedték ki/be az embert osztrákba vagy németbe sehogy?
Vagy most egy szaros pecsételésen alapult az egész és most verik magukat, h nem kell pecsét?
Nem vágom, mert akkor még elég fiatal voltam.
És a személyire váltás akkor most miért volt olyan nagy szám?
Jó, gondolom hamarabb átjutottál.
De úgy van előadva, mintha vasfüggöny lett volna és se ki, se be.
Közben meg egy 5 perces ellenőrzés van felfújva.
Személyautóval nem volt hatalmas különbség. Belenéztek az útlevélbe, korábban pecsételtek is, később már csak megnézték a fejedet. Hazafelé megkérdezték, van - e vámolni valód? Belenéztek a csomagtartóba, végül is pl. Ukrajna felé ma is így van. 2004 után még sokáig néztek útlevelet, de a vámellenőrzés már megszűnt. 2007 - ben lettünk schengeni ország, azóta nincs semmi, kövér gázzal áthajtasz a határon.
Kamionnal viszont igazi megváltás volt a csatlakozás. 8 - 10 - 12 - 24 órákat is vesztegeltünk korábban, végig állt a sor a leállósávon, .zarhattál a pótkocsi alá, ha ott épp rád jött. Bent az épületben okmánykezelés, mérlegelés, szívatás ami belefér, órákig is eltarthatott. Nem vagyok nagy EU párti, de ebből a szempontból nem kívánom vissza a 2004 előtti időt.
De jó, már megvan az első generáció, akinek már csak hallomásból van meg a régi határátlépős dolog?! :)
Az átlag állampolgár valóban annyit lát a dologból, hogy már nem kell útlevél, nincs határállomás, nem kell vízum stb., elég egy személyi igazolvány. Azonban emögött az áll, hogy az Európai Unió egy olyan térség, aminek az a fő lényege, hogy a négy uniós alapszabadságot, az áruk, a személyek, a szolgáltatások és a tőke teljesen szabad mozgását garantálja a tagállamok között. Vagyis olyan szabályok vannak, amik lehetővé teszik, hogy bármelyik uniós polgár bármely tagállam területére bármikor, bármilyen hosszú időre belépjen, ott dolgozzon, vállalkozzon, hozza-vigye a pénzét, úgy, hogy akár percenként mehet át a határ egyik oldaláról a másikra.
Ez az Unió filozófiája szerint egyrészt növeli a térség versenyképességét a Föld már térségeivel szemben, biztosítja a polgárok nagyfokú szabadságát és nem utolsó sorban (sőt, ez volt az eredeti kiinduló pont, az eredeti nagy cél) biztosítja, hogy az európai államok közt újra nem tör ki háború.
Ahhoz viszont, hogy ezekkel a szabadságokkal valóban lehessen élni (pl., hogy egy soproni pék valóban megtehesse, hogy felpakol kenyérrel, átgurul Bécsbe, eladja és visszagurul, majd újra ezt napi 15X), kellett az, hogy a határ csak egy tábla legyen az út szélén.
Természetesen rendészet most is van, egyrészt keményen ellenőrzik az EU külső határait, másrészt az Europol keretein belül a tagállamok rendőrségei nagyon szorosan együtt tudnak működni a már az Unión belüli bűnözők felkutatásában.
Kössz a válaszokat!
Értem én, csak azt nem értem, hogy miért kellett ezt olyan nagy dobra verni.
Szal egy ilyen csatlakozásnál ne az legyen már a fő érv, hogy nem kell útlevél:D
Rem érthető a problémám.
Ahogy írtam is, nem az volt a fő érv, legalábbis a döntéshozók számára, hogy nem kell útlevél, hanem az, hogy ezzel is szabadabbá, nyitottabbá, a kereskedelmet inkább segítővé válnak a határok.
De ezt nyilván kommunikálni is kellett az emberek felé, méghozzá úgy, hogy az ne csak XY külföldre naponta szállító vállalkozónak jelentsen valami pozitív dolgot, hanem Edömér bácsinak is Alsóbivalybasznádon, és mi az, ami mindenkinek jó lesz ebből? Az hogy nem kell útlevél.
Tehát az embereknek ezt fújták főleg, hogy ez azért lesz jó, mert nem kell útlevél. De ha komolyan utánanézel, mondjuk egy uniós szakkönyvben, akkor sosem ez a legfőbb érv, hanem az, amit fentebb leírtam.
Amúgy fontos az is, hogy van ahol továbbra is van ellenőrzés az unión belül (pl. Nagy-Britannia), bár a személyi mindenhová elég. Az a szabály, hogy az EU-n belül mindenhová mehetsz személyivel, de határellenőrzés csak akkor nincs, ha a schengeni egyezmény tagállamai közt mozogsz. Így ha pl. Londonból repülővel jössz Budapestre, akkor továbbra is át kell esned határellenőrzésen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!