Szerintetek van ma Magyarországon, működő demokrácia?
Igen itt képviseleti demokrácia van, annak minden előnyével és hátrányával együtt.
A közvetlen demokrácia persze sokkal szebb lenne, de az csak kisebb közösségek esetén valósítható meg. Egy 10 milliós országban képtelenség lenne.
Erre találták ki, hogy az egyes emberek akaratát képviselők juttatják érvényre. Ez jól is működne, ha a képviselők valóban mindig a képviseltek érdekében dolgoznának. A probléma abból adódik, hogy y képviselők is emberek, és a saját érdekeik különbözhetnek a képviseltek érdekeitől.
De sajnos ennél jobbat még nem találtak ki... :D
saját érdekeik különbözhetnek a képviseltek érdekeitől.
Amúgy biztos minden képviselt érdeke megegyezik?Tehát 1000 embert képvisel,azok "egy húron pendülnek"?
És szerintetek létezik látszatdemokrácia?
És, miért egyből a Rákosi-Kádár rendszerrel kezdenek példálózni azok, akik szerint ma van demokrácia Magyarországon, amikor két abszolút különböző és a kérdéssel nem összefüggő dologról van szó?
Igen.
AZ a párt kapott nagy többséget, amelyre a választók nagy többsége szavazott.
Az, hogy ez a párt gyengíti a demokratikus intézményrendszert valamelyest, az ebből a szempontból irreleváns. Önmaguk döntésétől nem védheted meg a választókat, mert akkor már nincs demokrácia, hanem Te vag a császár.
Igen, ma Magyarországon a demokrácia rengeteg eleme közül jó néhány működik. Másik jó néhány meg nem működik.
Működik például, hogy van választás. Ugyanakkor például, a választás módszerei már inkább a diktatúrára emlékeztetnek. Működik például a szabad sajtó (értsd: szabadon - na jó, kicsit nehezen, de lehet - létrehozhatsz médiát, ha van rá pénzed). De diktatúra például, hogy amit közmédiának neveznek, az valójában párt kampányiroda. Hasonlókat rengeteget felsorolhatnánk. Általában igaz, hogy a demokrácia eszköztárának többsége - nevében - létezik, hellyel közzel - mondjuk semleges esetekben - aszerint is működik, de éles helyzetekben a diktatórikus módszerek dominálnak. Ez persze sok hazugságot és csalást szül.
#1-hez: A közvetlen demokrácia (eredeti nevén: részvételi demokrácia) bármilyen méretű közösségben megvalósítható! Sokmilliós országban is. Amivel kevered: kis közösségekben nagyobb az esély a megegyezésre (viszont fölösleges a részvételi demokrácia), nálunk például jelenleg azért képtelenség, mert sok módszerrel lehetetlenné tették már a diskurzus megfelelő módját is, nemhogy a megegyezést.
A képviseleti demokráciát a régi görögök találták ki, és mindaddig működőképes is volt (többé kevésbé), amíg a technika fejlődésével be nem következett, hogy az erősebb tetszőleges módon érvényesítheti érdekeit. Például úgy, hogy nem teszi lehetővé (eleinte megnehezíti) a képviselet személyi változtatását. Ennek az az ellenszere, hogy a tömeg (saját kárának növekedésével) ráeszmél, sok kis erejét össze kell tennie, hogy a képviselő ereje ne érvényesülhessen, és lecserélhető legyen. Akár teljesen, a képviseleti demokrácia javára. Mert azt bizony már kitalálták és működik a világban. Nagy tételben is. Csak a mai képviselőnek ezt se érdeke reklámozni.
#2-höz. Talán meg kellene ismerni az idézett rendszert. Akkor kiderülni, hogy feltehetők voltak ilyen kérdések. Csak nem a pártirodára beküldve.
Demokrácia?
Az van.
Működik?
Hát, nem nagyon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!