Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem engedte Horthy...

Meszike91 kérdése:

Miért nem engedte Horthy deportálni a Budapesti zsidókat?

Figyelt kérdés
Komolyabban belevetettem magan ebbe a Horthy témába de erre konkrét választ nem találtam.

#zsidó #holokauszt #Horthy #deportálások
2013. nov. 23. 10:38
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:

Először is nagyon bizonytalan volt a megszállt országban, hogy ki áll mellette, kire számíthat egy hasonló akciónál. Nagyon sok tiszt németbarát, sokuk német származású is volt. Kétséges volt, van - e annyi mozgástere, hogy leállítsa a deportálásokat.


Amellett valószínűleg nagyon kevesen tudták mi zajlik a koncentrációs táborokban. Albert Speer említi emlékirataiban, hogy ő sem sejtette, pedig nagyon közel állt Hitlerhez. Egyszer egy náci pártember ismerőse elmesélte, hogy egy lengyelországi táborban járt látogatóban, s azt tanácsolta Speernek, ha ilyen meghívást kap, jobb ha nem fogadja el. Hivatalosan hadi munkáról volt szó, megsemmisítésekről senki nem beszélt.

Horthy az ún. Auschwitzi - jegyzőkönyv kézhezvétele után intézkedett, jóllehet már későn.

2013. nov. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
55%
Ténykérdés, hogy deportáltak zsidókat Budapestről. Tehát a kérdésben rejlő állítás hamis. Hogy mégis vitázni lehet róla, az a kérdés pongyolasága miatt van. Európában zsidótörvények először Magyarországon voltak. 1938-tól 1944 végéig hosszú idő, sok feltétel alapvetőn változott közben, és ennek megfelelően Horthy hozzáállása is. Annyit mondhatunk viszonylag nagy biztonsággal, hogy úgy általában Horthy ízlésének nem felelt meg ez a módszer, ő szeretett "úri módon" viselkedni, annak minden jó és rossz tulajdonságával. Az is eléggé megalapozott, hogy olyan nagyon nem tiltakozott, ha biztosítva volt az ő "úri becsülete", azaz kihagyták a közvetlen ténykedésből. Az is ténykérdés, hogy Horthy az egész ország kormányzója volt, tehát minden deportálás az ő "hatáskörébe" tartozott. Az viszont rendkívül erős túlzás, hogy Horthy kifejezetten támogatta a deportálásokat. Vagyis e kérdésben erős jelzők használata semmiképpen sem vezet igaz állításhoz, és találunk példákat lanyha "engedékenységre" éppúgy, mint lanyha "tiltakozásra".
2013. nov. 23. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
Európa számos államában korlátozták akkoriban a kisebbségek jogait. Nem volt ez másképpen Magyarországon se.
2013. nov. 23. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
Mert ugyan zaklatta őket a mindenféle kis jogszabályaival, mert akkor az volt trendi, de deportálást túlzásnak gondolta, mikor megtudta, hogy ez megy, betartott.
2013. nov. 24. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:

csak es kizarolag azert hogy jobb szinben tunhessen fol ugy az oroszok mint a nyugati szovetseges erok elott!!akkor mar szo volt -(bolgar mintara)-a kiugrasrol!!

viszont hozzatartozik az is,hogy a teljes videki zsidosagot deportalni viszont hagyta 1944 Aprilis-Juniusa kozt!!437000 fot!!

2013. nov. 24. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
0%

-es meg mielott egy-egy.....itt is!!

jomagam eloben at is eltem azt ott!!

2013. nov. 24. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
22%

MERT NEM SZERETETT VOLNA HELYET A VÁDLOTTAK PADJÁN HÁBORÚS BÛNÖSKÉNT.


Konkrét részletek:


"Roosevelt ultimátuma azt a fenyegetést tartalmazta, hogy „Magyarország sorsa nem olyan lesz, mint bármely más civilizált nemzeté..., hacsak nem állítják le a deportálásokat". Nem sokkal ezután, július 2-án az elnök üzenetét szokatlanul heves, Budapest elleni bombatámadás támasztotta alá."


Az idézet Braham, Randolph L. : A népirtás politikája : a holocaust Magyarországon c. mûvébõl való ( 2. bőv. és átd. kiad. - Budapest : Belvárosi Kvk., 1997. - ill. Megjelent "A magyar holocaust" címmel is. 1988-ban, ebben a II kötet 142. old. )

A fenti idézetet a neten elérhetõbõl vettem : [link] illetve [link] , itt 832 után.


Az elõzõ szövegrészt elolvasva világos lesz, hogy miért állíttatta le a deportálásokat.


Azt sem árt tudni, hogy a német megszállás kezdete ( 1944. márc. 19. ) óta ez volt az elsõ eset, hogy gykorolta kormányzói hatáskörét. Egyébként a jelzett idõpontig nem intézkedett semmit.


Miután leállíttata, nem sokkal késõbb Eichmann hazautazott és nem történt semmi. Ami azt bizonyítja, hogy korábban is megtehette volna.


Braham könyve a mekben: [link]

2013. nov. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
Bocs, aki esetleg nem tudná, F. D. Roosevelt az Amerikai Egyesült Államok elnöke volt akkor.
2013. nov. 24. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
Érdekes... nekem abszolút de nem világos, hogy ebből az idézetből bármi is következne. És továbbra is, az összes ilyen okoskodás, hogy ezért meg azért állította le, csak fantáziálás, amit ki-ki a saját korábbi berögzült történelmi fantáziájával, illetve politikai beállítódásához igazít. Pontos választ csak Horthy adhatna, ha élne. Összes többi csak bullshit.
2013. nov. 24. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:

Lássuk mégegyszer:

„Magyarország sorsa nem olyan lesz, mint bármely más civilizált nemzeté..., hacsak nem állítják le a deportálásokat".

Ha ebbõl valaki számára nem az következik, hogy a deportálásokat sürgõsen le kell állítani, annak szövegértési problémái vannak. Horthynak ennyire azért nem voltak.


Az idézett táviratot június 26-án kapta, a koronatanács június 26-i ülésén - ahogyan Jungerth-Arnóthy visszaemlékezett - nagyon dühös volt, és kijelentette:

"Én ezt tovább nem tűröm! Nem engedem meg, hogy a deportálás továbbra is szégyent hozzon a magyarságra! Intézkedjen a kormány Bakynak és Endrének helyükről való eltételéről! A budapesti zsidók deportálását pedig szüntessék be! A kormány tegye meg a szükséges lépéseket!"

Július elején közölte Vörös Jánossal, vezérkari főnökével, hogy szeretné „megakadályozni a zsidók további eltávolítását, hogy megtartsa legalább a Budapesten élőket". Július 7-én nyilvánosságra hozta elhatározását, és elrendelte „a zsidók Németországba szállításának" leállítását. Ezzel a nyilatkozattal Horthy végre keresztülvitte a június 26-i koronatanácsi ülésen körvonalazott szándékát.

Ezek a tények. A tényekbõl pedig következik, ami következik.

2013. nov. 25. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!