Az MSZP alatt felvett egységnyi (legyen 1 milliárd euró) hitel kb. hány milliárd eurós gazdasági növekedést okozott? És a Fidesz alatt visszafizetett egységnyi adósság körülbelül mennyivel veti vissza a növekedést?
Az állam, emberek, vállalatok eladósodása, költekezése növeli a gazdasági növekedést, míg a megszorítások, spórolás, adósságleépítés visszaveti azt. Körülbelül mik az arányok nemzetközi és hazai viszonylatban?
Csak a külső adósság rátát találtam meg:
Úgy néztem, hogy például 2004-ben a gazdaság és a külső adósság is kb. 8 milliárd euróval nőtt.
2006-ban és 2007-ben összesen 11 milliárd euróval nőtt a magyar gazdaság, miközben a külső adósság 17 milliárd euróval nőtt főként a magánszektor eladósodása miatt.
Hat egyreszt amit felvettek annak a joreszet elloptak/eltunt, kiment az orszagbol, igy nem sokat.
Ez kb olyan mint mikor felveszel egy jo nagy szemelyi kolcsont: hirtelen jo sok van a bankszamlan, lehet kolteni, jobban el a csalad par honapig, jut csoki, utazas, minden ami kell, csak aztan mikor el kell kezdeni visszafizetni, akkor meg jo sokaig el a csalad rosszabbul mint elotte elt.
Mondjuk papa vett fel hitelt, eltunk par honapot mint hal a vizben, aztan papa atadta a csaladi kasszat a mamanak.
Itt nem a hitelt visszafizeto takarekoskodo mama a hibas hogy rosszabbul el a csalad, hanem a hitelt felelotlenul felvevo papa, aki par csokival akarta a nepszeruseget megvasarolni a gyerekek elott.
Azért a felvett hitelek egy része biztosan segítette a magyar gazdaságot is. Például akkoriban épült a sok lakópark, családi ház építések, bővítések, egyéb ingatlanberuházások. Az állami beruházások miatt is pörgött az építőipar, épültek autópályák is.
Vagy például a hazai Suzukik is sokkal jobban fogytak, ezek értékének is kb. 30%-át a hazai ipar állítja elő. Persze 80-90%-ban ők is exportra termelnek.
És azért a jóléti, szociális osztogatásokra elköltött milliárdok egy része biztosan az itthoni termelőket, szolgáltatókat is segítette a keresletélénkítés miatt. Nem mindenki csak exportra termel és a magyarok sem csak import terméket vásárolnak, de az igaz, hogy nagyon nyitott a gazdaságunk.
Amit a Fidesz vesz fel hitelt,annak a hatására miért nem vagy kíváncsi?
A kérdésedre nem lehet válaszolni, mert a statisztikákat meghamisítják.
A Fideszre is kíváncsi vagyok, benne van a kérdésben.
Csak jelenleg ellentétes folyamatok zajlanak, a magánszektor leépíti, visszafizeti az adósságait, a magyar állam költségvetési politikája is viszonylag kiegyensúlyozott, a hiány 2-3%.
És más országokra is kíváncsi vagyok, ha esetleg valaki tud valami felmérést.
Tudom, hogy ilyen dolgokat nehéz meghatározni, csak úgy körülbelül érdekelne.
Amit a fidesz állam kötvények formájában felvett a nép megtakarításaiból, az jórészben itthon marad és visszafizetéskor a hazai gazdaságban jelentkezik vásárló erőként.
Amit mások korábban kintről az IMF-től vettek fel, ott nem csak a kamatokból nem lesz hasznunk de még a vissza fizetett pénzből se látunk semmilyen hasznot, csak kárt és veszteséget. Sőt az IMF kölcsönökre általánosan jellemző, hogy ahol azt felvették, cserébe politikai elvárásokkal terhelték az országot. Ha megfigyeljük, azok az országok akik felvettek IMF kölcsönt, ott most is folyamatosak tüntetések, éhezések, a munkabér és mindenféle jövedelem csökkenése, az árak emelkedése, (mint itt volt az MSZP idejében) és növekvő nyomor a következménye. Görög, Portugália, Spanyol o.,Málta és még sorolhatnánk Európa több országát mellé, ahol az IMF kölcsön miatt egyre rosszabbul élnek.
Kölcsönt felvenni, az olyan, mint azt a pénzt elkölteni, amit még nem termeltünk meg. Ilyent csak abban az esetben lehet megtenni "büntetlenül" ha biztos tervünk van annak a rövid távú kitermelésére és visszafizetésére és akkor is csak úgy, ha nem kerül sokba sem elvárások sem kamatok szempontjából.
A mi szerencsénkre már megszabadultunk a nem olyan rég felvett IMF kölcsöntől. Most az országban lévő pénz működik, amelyet az országban élő emberek pénze képez és vissza fizetéskor is nekünk hajt hasznot. Ráadásul nincsenek vele kapcsolatban politikai elvárások, ami az IMF részéről minden esetben fájó megszorításokat jelentett.
Nem csak a kamat összegét kell nézni, hanem az "elvárásokat" is, ami sokszor jóval nagyobb terhet jelenthet mint a közvetlenül pénzben kifejezhető kamat.
Ezért beszélt nem is olyan régen Bajnai is fájdalmas lépésekről ha kormányra kerülne, mert erre készül ha volna esélye. Sőt az MSZP is ezt a lépést favorizálta, favorizálja és favorizálná most is ha tehetné.
#5 "Amit a fidesz állam kötvények formájában felvett a nép megtakarításaiból, az jórészben itthon marad és visszafizetéskor a hazai gazdaságban jelentkezik vásárló erőként. "
Megmagyaráznád, hogy miért van az, hogy, ha az IMF-hitelt fizetjük vissza, akkor az veszteségként jelentkezik, de, ha az állam által kibocsátott állampapírokat váltjuk ki kamatotsól, az pedig, az előzővel ellentétben, vásárlóerőt generál?
Az IMF hitelt kifizetjük és az a pénz eltűnik az országból. Annak a nyugati országok gazdaságára van hatása mert ott dolgozik, működő tőkeként v. bármilyen módon.
A hazai befektetőknek vissza fizetett ősszeg nagyrészt itthon kerül befektetésre és az itthoni vásárló erőt növeli, a hazai gazdaságot élénkíti, mert főleg itthon kerül elköltésre, befektetésre vagyis itthon "működik", itthon marad és nekünk, az országnak dolgozik az a pénz, amit az állam a hazai befektetőknek fizet vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!