Kapitalizmus ellenesség?
A kapitalizmusnak nincs emberi formája. Marx a Tőkében pontosan kimutatta, hogy a kapitalizmus a kizsákmányoláson alapszik, és működésképtelen. Nyugaton csak azért "működik", és azért gazdagabbak, mert kirabolták az egész világot (gyarmatosítás+rabszolgamunka), és ma is azt teszik.
A kapitalista gazdaság többletgazdaság, azaz túltermel, felesleget termel, szemetet termel. Ennél fogva közvetlenül felelős az óriási és tragikus környezetkárosításért.
Ahogyan szerintem soha nem volt igazi szocializmus sem, úgy normálisnak mondható kapitalizmus sem lesz addig, amíg az emberek, különösen a mindenkori vezetők gyökeresen meg nem fognak változni pozitív, emberi, igazságos irányba. De az talán már nem is lenne kapitalizmus.
Persze, azt elhiszem, hogy a kizsákmányolóknak normális ez a rendszer, de én nyilvánvalóan nem ebből a szemszögből nézem, hanem általános értelemben, minden embert figyelembe véve. Aki gazdaggá válik, az sajnos mindig valaki, vagy valakiknek a kárára válik azzá.
Ha ez az előbb említett változás nem fog megtörténni, akkor valami történni fog, sőt mindenképpen történni fog, mert történnie kell! A népesség nem növekedhet örökké, mint ahogyan a környezetet sem lehet a végtelenségig pusztítani és kifacsarni. Az energia, és nyersanyagkészletek végesek, és az éhezés, szegénység sem mehet a végtelenségig. Előbb-utóbb a természet maga fog beleszólni ebbe az egészbe, vagy egy globális szintű háború.
A vezetőknek sajnos úgy tűnik, hogy nem érdekük a változás, mert ők a végletekig akarják folytatni ezt az aljas játszmát. De már bőven itt az ideje, hogy elgondolkozzanak ezeken a dolgokon, ha tartósan ezen a bolygón akarnak élni. A változás az ő érdekük is.
Ha megnézed, amit a kapitalizmus hibájának rósz fel (környezetszennyezés) az a közgazdaságtanban "piaci kudarc"-ként van meghatározva, tehát olyasmiként, amit Adam Smith láthatatlan keze nem rak rendbe, a láthatatlan kéz láthatatlan ököllé alakul (ahogy Hankiss Elemér írta).
Szerintem tehát a jó gazdaságpolitika a legtöbb területen a kapitalizmus, a piaci kudarcok esetében az állami beavatkozás. (pl.: kezdetnek rommá bírságolni a környezetvédelmi előírások megszegőit, de persze ennél hatékonyabb, kifinomultabb megoldások is léteznek, csak ez a legegyszerűbb példa)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!