Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy magyaráznád el egy volt...

Hogy magyaráznád el egy volt rendszerben nevelkedett embernek ezt?

Figyelt kérdés

Ugye létezett 89 előtt a kötelező munkahely mert ha biza nem dolgoztál akkor KMK-ás voltál és itt a probléma, hogy magyaráznád meg szájbarágósan a fent említett személynek, hogy nem volt egészséges az, hogy mindenkinek mindig volt munkája? Mit mondanál akkor amikor őt nem érdeklik az érvek, hogy nem volt munkamegtartó hatása, hogy létezett kapun belüli munkanélküliség, hogy nem dolgoztak az emberek egy része valójában mert nem volt mit a kamu munkahelyükön.

Mit mondanál ha neki ezekre az lenne a válasza, hogy: ,,hát de nyugatról csodálkozva és értetlenkedve figyelték, hogy hogyan lehet ilyen csoda, hogy nálunk mindenkinek van munkája,

hát a kapun belüli munkanélküliség nem baj mert hát sokkal jobb mint a munkanélküli segély és, hogy biza mi a kollégákkal mindig becsülettel dolgoztunk és sosem loptuk a napot"

Na ilyen szituációban mit mondanál?


Vagy talán tévúton járhatok? Az is írhat nyugodtan aki szerint totál igaza van a tagnak. De ha ír akkor plusz magyarázatot kérek nem csak annyit, hogy igen igaza van.


2013. nov. 14. 22:09
 1/10 anonim ***** válasza:

Hát most vagy valóban becsülettel dolgoztak vagy mondjuk napi 8 órában 5 órát, a többi 3-at pedig ellődörögték, de nekik ez is becsületes munkának számított.


Valamelyik a kettő közül.

2013. nov. 14. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
33%
Ettől én is az őrület határán vagyok amikor ezzel jönnek hogy " bezzeg mindenkinek volt munkája". Szerintem sehogy nem lehet megértetni velük a szocializmus hátrányait, régen még próbáltam de mindig mintha a falnak beszéltem volna. Egyszerűen nem képesek mélyebben a dolgok mögé látni.
2013. nov. 14. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
62%

Nekem van olyan munkatársam, aki simán leül fészbukozni a telefonjával negyed órát, miközben én a másik 3-mal húzom az igát. Közben ott van egy nagy csomó meló, amikor pedig szólunk neki, hogy jó lenne, ha ő is csinálna valamit, mert rohadt kellemetlen 4 embernek végezni olyan munkát, amit még 5-nek is megfeszülve kell csinálni, akkor simán fel van háborodva, hogy milyen bunkók vagyunk.


Lehet, hogy te is ilyen emberbe botlottál. Lehet, hogy mindig elterkózta a melóját rendszerváltás előtt, de ennek ellenére tökéletesen meg van magával elégedve, hogy ő mindig becsülettel dolgozott.

2013. nov. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
80%

Miért ne lett volna egészséges? Az emberek NEM lődörögtek a munkahelyükön, hanem dolgoztak.

Az igaz, hogy sok esetben két ember végzett annyi munkát, amit ma egy ember. De ennek oka nem az volt, hogy az emberek nem dolgoztak, hanem a rossz munkaszervezés.

Felesleges adminisztráció, gyárakban anyaghiány stb. Ez mind szervezési hiba volt.

Ma viszont sokszor egy emberrel végeztetnek annyi munkát, amit két embernek kellene elvégezni.

A rendszer bukását sem ez okozta, hanem az, hogy nem a piaci viszonyoknak megfelelően működött a gazdaság.

2013. nov. 14. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
81%

Nos, én dolgoztam anno annak idején abban a rendszerben.

Emlékszem ahogy megkaptam a szakmunkás végzettségemet, másnap már dolgoztam. Ahogy apám mondta: Ha munkakerülő leszel, akkor hamar a fogdán éjszakázol. Mivel nyomdai végzettségem lett, így nyomdában dolgoztam, és 17 évesen láttam dolgokat amiket nem igazán értettem akkor.

Ilyen dolgok voltak egy nyomdában ami nem egyedi eset volt. Kiderült szinte mindenhol így ment

100 munkásra jutott 20 főnök, és 60 irodista. Az irodistáknak is volt + 20 főnökük. Akik tényleg dolgoztak a gépeknél vagy értettek is a munkájukhoz az jó ha volt 10 ember. De ők nekik is inkább a szájuk járt mert ők voltak a brigád főnökei..

- a munka mindig sürgős volt, hogy mennyire?? Amit ma kaptál meg, azt tegnapelőtt meg kellett volna csinálni. Valamiért ha kész lett 5000 darab pld a 7000 darab helyet a nagygóré mégis úgy tudta hogy 8000 darab van belőle..


Az akkor dolgozó emberek még az olyan fiatalok is mint én voltam tudták, hogy egy nagy átverés van az országban..

De elfogadtuk, mert kaptál fizetést, volt munkád..Ha szerencsés voltál akkor nem szakadtál meg a melóban..

Egyébként évekig hallottam ezt a mondatot az országunkról

"Magyarország a legvidámabb barakk"


Az a bak, hogy az apám korabeliek (60-70 évesek) még ma is azt hiszik az a rendszer úgy volt jó ahogy volt.. Az én apám is mindig ezt mondja. Ilyenkor mindig azt mondom neki, hogy

- apuka! Ha annyira jó volt a rendszer, akkor minek kellett a rendszerváltás???

2013. nov. 14. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Utolsó jól összegezte a problémát. Azoknak az agyátmosott őskomcsiknak lehet bármit mondani változni nem fognak.
2013. nov. 14. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

köszönöm az eddig válaszokat.

Nálam még azzal szokták tetőzni a dolgot amikor kijelentem, hogy nem volt működőképes a szoc. rendszer, hogy: ,, miért talán most jobb a kapitalista világ?"

Valahol igazuk van amikor vissza kérdeznek, mert ez sem tökéletes, nálunk nem (na és eddig van igazuk) mert nem ez a top amit a kapitalista világból kilehet hozni.

Csak hát ugye nálunk valahogy nem működnek a dolgok és ők pedig elvárják, hogy az állam, az atyáskodó állam megvédje és terelgesse őket pedig ez már nem megy.

Már a emberek kezében van a hatalom, ha kinyitnák a szemüket és nem csak utasításra várnának akkor a korrupt politikusok sem úsznák meg.

De sajnos többségük a volt rendszerből csak a jóra tud csak emlékezni és a mostaniból csak a rosszat veszi észre.

2013. nov. 14. 23:03
 8/10 anonim ***** válasza:
81%

ma 22:29 vagyok..

Mint írtam, én abban a rendszerben voltam fiatal.. Így amikor azt mondják az idősek, hogy " bezzeg akkor milyen jó volt az élet" nos végül is igazuk vagy meg nem is.

Gondolj bele. Mi fiatalon élveztük az életet. Volt szórakozási lehetőségünk (pl: görkorcsolya disco) kialakultak barátságok, nagy szerelmek. Minden hétvégén ha akartál mehettél strandra, vidámparkba. A szülők nyáron nyugodtabban tudtak dolgozni, mert a gyerek SZOT üdülőben nyaralt. Az iskolában nem volt olyan hogy a diák lelőtt valakit, vagy megverte a tanárt. Ha pofáztál a tanár simán adott körmöst vagy úgy hozzád vágta a krétát hogy csak lestél. Volt tisztelet szülő és gyereke között, még akkor is ha a szülőd alkoholista volt. (végül is dolgozott az alkoholista szülő is)

Igaz, nem tudtál csak úgy külföldre menni nyaralni. Nem volt sok minden ami már nyugaton tucatcikk volt. Csak olyan filmet /zenét hallgathattál, nézhettél amit a tévétársaság engedett. (igen bosszantó volt a Juhász Előd Zenebutik sorozata, amikor végre láthattál igazi nyugatias klipet, és a zene is jó volt, de jó ha fél percet leadtak belőle, mert csak ennyit engedtek meg)

nem volt sok mindenre igény, mert nem hiányzott senkinek.

(még ma is meglepődöm, amikor látok olyan nyugati filmeket amiket 50-60-as években készítettek, és mikró volt a konyhában, meg színes tévé.. 80-as években csak annak volt ilyen aki gazdag volt..

Ma meg? Minden megvan ami a világon megtalálható. Nagyobbak lettek az igények, bárhová utazhatsz a világban, bármit megvehetsz ha van rá pénzed. De ezzel hogy mindent megkaphatunk, nőtt a bűnözések száma, nőtt a korrupció, az aljasság, megszűnt az egymáshoz való tiszteletadás.

Régen még a cigányoktól sem kellett félned, mert behúzták fülüket, nyakukat, ma meg??????


Szóval ha az idősek azt mondják akkor jobb világ volt.. nos nézőpont kérdése. Én is azt mondom hogy jobb volt régen, mert biztonságban éreztem magam. Viszont jó most is, mert sok minden van ami akkor nem volt..

Egy biztos..Soha nem lesz olyan világ ami mindenkinek jó lesz..

Nem akarok jósolni, de igazam lesz abban, hogy 20-30 év múlva az akkori idősek ugyanazt fogják mondani amit a mai idősek

"bezzeg a mi időnkben, sokkal jobb volt"

2013. nov. 14. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A leglényegesebb dolgot elfelejtitek! Akkor még volt ipar és mezőgazdaság, ahol lehetett dolgozni!

Mára viszont már minden megszűnt! Hol van a nagymultú Ganz-Mávag, a Rába, az Ikarusz, a cukorgyárak? Hol vannak a Tsz-ek, az Állami gazdaságok? Hol vannak a szarvasmarha és sertéstelepek, és a többi üzem?

Privatizálták és eladták mindet. Ezért volt akkor munkahely és ezért nincs ma.

2013. nov. 15. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A 8-as úgy írja mint ha ma nem lenne disco... Nehéz úgy rendszertváltani, átállni tökéletesen egy új rendszerre, hogy a lakosság háromnegyede szocializmusban agymosott, a politikusok szintén ugyanazok. Attól hogy papíron változik a rendszer ez a kommunista gondolkodásmód bele ivódott az emberekbe amit nem lehet kiölni nehány év alatt sajnos. Ma is még látens kommunizmus van.
2013. nov. 15. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!