Mennyivel lenne kisebb az államadósságunk, ha az európai kamat politikát hamarabb megtanulja a jegybank? (lásd Szlovákia, Csehország, Lengyelország már évtizedek óta alacsonyon tudja tartani a kamatot. )
Maximum 5-10%.
Az államadósság és a deficit finanszírozására az állam kötvényeket bocsát ki, de ezek kamatát nem ő mondja meg előre, hanem aukción dől el vagy ha előre megmondja, akkor is a piacnak megfelelően határozza meg.
A hitelezők mondják meg, hogy mekkora az a kamat, amely mellett már hajlandók hitelt adni. Ha az állam nagyon alacsony kamatokat fizetne csak, akkor a befektetők inkább biztonságosabb amerikai, német, japán kötvényeket vennének.
Speciel a tartósan alacsony kamat, könnyen befulladhat a fogyasztás egy válság alatt amit a jegybank a reguláris fogyasztásélénkítő módszerekkel képtelen kezelni. A mennyiségi lazítással meg nem lehet tét nélkül játszadozni és leszoktatni is nehéz a piacot róla.
Speciel nem a kamatláb mértékétől függ egy ország teljesítőképessége, hanem egy rakás egyéb tényező egyensúlyától.
Igen, de az alapkamat irányadó, nem?
Hiszen egy éve még dupla ennyi kamaton értékesített rövidlejáratú kötvényeket a jegybank, mint most.
Nyilván a kamatláb csak egy tényező a sok közül, de unión belül a magyar kamat volt a legmagasabb belépésünk óta. Lengyeleknél cseheknél miért volt jó alacsonyan tartani a kamatot, nálunk ez miért nem volt opció?
Nem biztos, hogy hosszú távon is jó lesz ez az állandó kamatláb csökkenés! Ez nem európai kamatpolitika, hanem a Fidesz-é.
A gazdaságunknak különben sem az államadósság mértéke a meghatározó tényezője. Sok gazdagabb országban magasabb az államadósság, mégis jól működik a gazdaság.
Nálunk a visszamenőleges adók, jogbiztonság hiánya a legnagyobb visszatartó erő. A befektetőknek nincs bizalma a magyar államban.
Akkor sem lenne, ha alacsonyabb lenne az államadósság. Csak a Fidesz a rossz gazdaságpolitikáját erre fogja.
itt a kulcs szó, a gazdagabb országon van!
Nekünk nincsenek multijaink, akik indonéziából hozzák az adóforintokat, mint pl a németeknek ...
Szóval az államadósság megkerülhetetlen csökkenteni kell, mert rengeteg forrást felemészt, hogy minden évben fizetjük a magas kamatot. Másra is lehetne költeni a pénzt.
Ráadásul az adósságunk közel fele devizában van, így állandó kényszer van a gazdaságon, hogy külföldről vásároljunk devizát. ez se egészséges ...
A lengyeleknek meg a szlovákoknak volt növekedési bázisuk nekünk meg nemigazán, amiből faragni lehetett volna kamatcsökkentéssel, mindenféle szociális okokból, plusz ott a szoci lengyel államcsőd után és a csehszlovák állam adóssága nulla adósságnak indultak útnak, ezért a hitelkihelyezéssel is szabadabban bánhatnak mint mi. Plusz a szlovákok még csak az eurót sem vághatják tönkre, így a monetáris hazárdjátéknak csak annyi következménye lesz, hogy az Unió morogni fog egy kicsit, de többet nem tehet a tagállamok szuverenitásnak maximális tiszteletben tartása miatt.
Egy másik ország (monetáris) politikájának majmolása szükségszerűen kudarcra van ítélve, mert nem azonos körülmények között reagál különböző helyzetekre, azonos módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!