Tudnátok ajánlani politikai könyveket?
Azok nem politikai, hanem közgazdasági tankönyvek. Először meg kell ismerni, milyen fogalmak vannak a gazdaságban, aztán azok működését, összefüggéseit, utána lehet azt vizsgálni, mitől jó és mitől nem egy gazdaság.
Egy egyszerű példa. Adott a lakosság létszáma, összetétele. Meg lehet vizsgálni, milyen étkezési szokások vannak, ebből például kiderül, mennyi kenyeret esznek egy évben. Lehet tudni, még mi készül lisztből, ezért kiszámítható, mennyi gabona kell. De azt a földmennyiséget fel kell szántani, be kell vetni, majd aratni, esetleg közben öntözni, őrölni, stb. Ezekhez mind eszközök kellenek, ki lehet számítani, ennyi gabonához mennyi eszköz kell. Ebből kiderül, milyen gyárak kellenek mindehhez, és mennyi. Az is kiderül, mennyi ember kell az itt végzett munkához. Mire mindent feltérképezünk, összeáll a gazdaság. Ez jól fog működni, mert mindenből annyi van, amennyi kell, és nagyjából ennyit is termelnek.
Na de mi van, ha kombájn gyárból akkorát építenek, hogy kétszer annyi kombájn készül, mint kell? A fölösleges kombájnokat el kellene adni. Ha nem tudjuk, a gyártáshoz szükséges anyagok, munka, szóval a pénz kidobott érték, a kombájn a raktárban áll és szép lassan elrozsdásodik. A kidobott pénzt valahonnan elő kell teremteni, ami máshonnan fog hiányozni. A kombájngyár dolgozóinak felét el kell bocsájtani, ez a munkanélküliség. Ha nem adnak nekik segélyt, lopni fognak, elvégre éhen nem akarnak halni.Ha lopnak, akkor nagyobb rendőség kell, bíróságok, börtön, ez mind pénz, de nem érték. Egy idő után egyre nagyobb a káosz. Pedig csak egy kombájngyárat terveztek rosszul, mondjuk kétszer akkorára.
Így lesz a jó gazdaságból rossz. Csak ez sokkal bonyolultabb, és a helyes döntésekhez nagyon sok adat kell. Ha nem gyűjtik össze, vagy hibás adatokat közölnek, téves döntések születnek, abból meg alul- vagy fölültervezett termelés, ami mind plusz kiadás. A hibás adatokat meg azért közlik, mert rosszul számították ki a rájuk eső költségeket, és ezt pótlandó, olyan adatokat közölnek, mintha több lenne a költségük. Ellenőrizni meg mindent nem lehet, különben is, az is költség, amit valahonnan elő kell teremteni. A fogaskerekek ilyen összevisszaságát helyrehozni csak nagyon nehezen lehet, mert ilyenkor már senki nem bízik senkiben, nincs eszköz a csalások megállításához (illetve ami van, az csak fokozatosan, lassan érvényesül).
?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!