Volt olyan időszak Magyarországon, mikor kétkezi munkából jobban meg lehetett élni?
Idézet egy másik kérdésből:
"Akkoriban mentem főiskolára amikor ez nem volt divat,hiszen kétkezi munkából jobban meg lehetett élni,jól ki is röhögtek."
Igen, a Kádár-rendszerben! Akkoriban nagyon sok lakás, ház épült, és egy jó szakember, igaz napi 14-16 órai munkával sokkal többet kereshetett,mint egy diplomás.
De ez nem minden kétkezi munkásra volt igaz, és nem minden diplomásra.
Igen a Kádár rendszerben nem nagy különbség volt a fizikai munkások és a diplomások fizetése között,sőt többet kerestek a szakmunkások ,mint a szellemi munkát végzők.
Az is egy igazságtalan rendszer volt,nem becsülte meg azokat akik tanultak.Egyébként akkor elitképzés folyt,egy korosztály 8-10%-a mehetett csak a Egyetemre,Főiskolára,ott is előnyt jelentett a párthűség és a származás,a munkásszülők gyermekei előnyben voltak.
Pontosan! A régi Kádár rendszer.
Édesapám kőműves, minden nap vendéglőbe étkezett.S abból a keresetből építette fel a most jól menő vállalkozását!
Szerintem jó időszak volt(saját vélemény)
Elvégre te tönkre teszed a tested , azért a pénzért.
Sok ember 1 hetet nem bírna ott ki.Kőkemény munka, ne tőlük sajnáljuk a pénzt.
Azért nem igaz, hogy csak a munkás-paraszt gyereke mehettek egyetemre. Vagy csak a párttagok. Ez a Rákosi időkben volt csak így.
Az osztályunkban 30-an voltunk. Volt köztünk tanácselnök, parttitkár, vállalati igazgató gyereke 5-6. A többinek vagy munkások, vagy TSZ-parasztok, vagy alkalmazottak voltak a szülei. Csak 1 nem ment egyetemre. De ő is csak azért,mert férjhez ment. 70-ben érettségiztünk.
Nagyon hangsúlyozni kell, hogy olyan időszak nem létezett és nem is fog, amelyben minden kétkezi munkás jobban élt, mint a többiek (nem csak diplomás, a közalkalmazottak zöme nem diplomás).
A szocializmus bizonyos szakaszában azonban viszonylag széles rétegek éltek jobban (és elég jól is) kétkezi munkából, mint néhány diplomás (és sok irodai alkalmazott és szolgáltató). Ma is vannak kevesen, akik jobban élnek kétkezi munkából, mint néhány diplomás. A különbség az arányokban van.
De azt tudni kell, hogy a szellemi munka egy bizonyos szint fölött lényegesen több és nagyobb hatású értéket képes létrehozni egységnyi idő alatt, mint a kétkezi munka. Ez nem az utóbbi lebecsülése, csak a dolgok megfelelő értékelése. Ezért itt is szögezzük le: minden fajta munkára szükség van, és minden fajta munkára lesznek emberek, akik pont arra alkalmasak. Bármelyik hiányzik, abból előbb utóbb probléma lesz.
Gyakorlatból állítom, bár akkor sem tartottam igazságosnak, annak ellenére, hogy a "kétkezi munkások" sorába tartoztam, hogy egy szakmunkás nagyságrendekkel nagyobb jövedelemre tudott szert tenni, mint egy mérnök, tanár, esetleg egy kórházi orvos, vagy egy vállalati középvezető (utáltak is minket rendesen).
Az 1980-as években beindult a GMK, főleg a fizikai állományban, lényegében megkétszerezte-háromszorozta az addigi jövedelmeket (ennek gazdasági kárairól most ne beszéljünk).
Konkrétan: a feleségem középiskolai tanár volt, havi 4700 forint fizetéssel, én esztergályos szakmunkás kb. havi 15-20 ezer forint jövedelemmel.
A ma 13:12 vagyok.
Kiegészítésül hozzá kell tennem, hogy én és kollégáim többsége elvégezte a gépipari technikumot (estin), ennek ellenére maradtunk jól kereső "prolik".
Ez nem igaz, hacsak nem egy konkrét ápolóra és egy konkrét diplomásra vonatkozik.
Igen, egy adott munkatípus "megfizetése" időnként torzzá válik. Ennek komoly hatása van a gazdaságra, csak nem úgy, hogy ma torz, holnap baj lesz. Ez egy hosszú folyamat, a visszacsinálása ha lehet, még hosszabb. Sokan nem értik, miért megy rosszul egy gazdaság még akkor is, ha jók a törvények. Hát ezért.
Itt van most a tanári béremelés. Évtizedek óta alá vannak becsülve. A megbecsülés (nem csak a pénzbeli) folyamatosan romlik. Kialakult egy kontraszelektált, sok oda ne mvaló elemből álló rendszer, amelynek tagjai zöme már semmiben nem hisz, vegetál. Komolyan van olyan őrült, aki azt képzeli, ha duplájára emeljük a fizetést, holnaptól jó lesz az oktatás? Nem lesz jó! Pont ugyanolyan rossz marad. Talán kevesebb lesz az életunt, talán néhányba visszatér az élet (aki még ért a szakmájához), a többi nem tudja jól végezni a munkáját. Lehet, hogy akarja, de nem tudja. Annak idején nem tanulta meg, azért ment ide, mert ide még jó volt.
És az egészségügy megjavul a dupla fizetéstől? Az ötszöröstől se! Mert nem ez a probléma. Ezzel kell ugyan kezdeni, de újra kell építeni az egészet. 20 év. Pusztán, mert hatalmi érdekből torzzá tették az értékrendet, ebben a fizetéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!