Most akkor ténylegesen mennyi a profitjuk a kőzműszolgáltatóknak?
A fideszesek azt harsogják, hogy milliárdosok és úszkálnak a pénzben, az ellenoldal pedig azzal fenyeget, hogy tönkre fognak menni a rezsicsökkentés miatt és szét fog hullani az országban minden közszolgáltatás.
Szóval jó lenne végre tisztázni, hogy mennyi pénzük van ezeknek, mert egyáltalán nem mindegy...
Az MSZP 16× emelt jóval infláció felett, volt hogy az infláció 4× ét de a 2× esét minimum, és garantált egy profit szintet. Az az, nagyon nehezen képzelhető el hogy mindezek után egy 20% os csökkentés nagy érvágás lenne!
Vicc amúgy hogy a magyarok nem képesek a maguk érdekeit képviselni és ebben összefogni. Egy kormány nem fogja maga alatt vágni soha a fát azzal hogy energia problémákat gerjeszt. De egy kormánynak kutya kötelessége a monopóliumok kordában tartása. Hiszen a monopóliumokat nem lehet versenyeztetni csak szabályozni a működésüket.
Gondolkodj! A Fidesz szinte biztos hogy még 4 évet kormányoz és teljesen elképzelhetetlen hogy energia problémákat okozna és azzal gondokat magának.
Vannak arra emberek hogy kiszámolják mi a határ, mi a lehetséges. A többi meg a maszop lobbijának a szurkálása és politikai riogatás. Amúgy is a riogatás a fő fegyvere a maszopnak ami eddig sikeres is volt.
Az ellenoldalnak van igaza. Tavaly valaki belinkelt számadatokat. Sajnos nem jegyeztem meg azokat. De NEM volt extraprofit.
Egyetlen szolgáltató cég sem lehet nonprofitos. Egyrészt nincs olyan cég, aki nem akar semmilyen hasznot. Másrészt, ha nincs nyeresége, akkor nem fog sem karbantartani, sem fejleszteni.
A Fidesz pedig nem törődik a jövővel, csak propagandát folytat. "Nem veszünk fel hitelt, finanszírozunk saját erőből". Az EON-t mégis többszázezer milliárd Kínától felvett dollárhitelből veszik meg.
Már most is gyengébb minőségű a gáz, de pár év múlva komoly gondok lesznek a közműszolgáltatással.
Az állam NEM jó gazda, főleg, ha még pénze sincs rá. Ahogy a közlekedést sem tudja jól működtetni, erre sem lesz pénz.
Elképesztő lúgozása vagy az értelemnek!
Amit meg itt leírsz 3 mondatban már mag is ambivalens több ponton is!
"A közművek üzemeltetése és kiépítése sok pénzbe kerül.
És? Mindenütt sokba van és nem garantálnak profitot.
"Ezt most piaci cégek finnanszírozzák
Hazugság, monopol cégek és nem piaci. A piac a versenyt feltételez.
"azzal a feltétellel, hogy az állam garanciát vállal arra, hogy ezek a cégek a működésükkel banki kamat feletti profitot termelnek.
Jó lenne nekem is egy ilyen vállalkozás.
Kit kell lefizessek?
"Ez teljesen normális,
Szerinted normális.
Persze milyen érdekes hogy más esetbe meg szerinted is korrupt.
"hiszen a banki kamatnak 0 a kockázata, tehát csak akkor fektet be bárki, ha ennél jobb hozamot vár, különösen egy hatósági áras szolgáltatás esetén.
Akkor döntsük már ez hogy piaci, vagy hatósági áras?
"Az állam megtehetné, hogy saját kezébe veszi a szolgáltatást, de erre nincs pénze, ráadásul ahol allami pénzek mozognak, ott ma tobzódik a korrupció,
És itt nincs korrupció?
Ne viccelj már, a 23év a privatizálás vol és telis teli vagyunk korrupcióval. Ez a liberális lózunk már nem ehető hiszen az államot mindíg is a nagytőke korrumpálta a legjobban. Nem az a baj hogy valami állami hanem hogy nincs megfelelő védelmünk a korrupció ellen. Nincs olyan hogy minden üzleti alapon működjön hiszen a szabályzása a rendszernek csak államilag lehetséges. Ha nem szabályoz az = vadkapitalizmus, ha a piacokba akar beleszólni az szocializmus.
"tehát mindenképpen drágább lesz mint most (max nem a villanyszámlán látod, hanem bezárják az iskoládat)
Ez így értelmetlen. És élő példa hogy a garantált profit is korrupt.
"Arra megy ki a játék, hogy csökkentsék a befektetők hozamát,
Igen és teljesen jogosan.
Ugyanis nálunk az Eu ban az egyik legdrágább a monopol rendszerű szolgáltatás, miközben semmi nem indokolja.
Sem a béreink, amik ugye alacsonyak, sem a földrajzi adottságaink, sem a technikai fejlettségünk (fejletlenségünk)
"de ez csak látszat megoldás, mindenki jobban járna, ha pl. hőszigetelés lenne a lákásban és kevesebbet fogyatszaa, mintha mással fizettetné meg a rezsijét.
Ostobaság!
Hiába lenne kevesebb a rezsid ha a profit garantált hiszen a kevesebb fogyasztásból is ugyan annyi profitot kellene kiadni. Ha mindenki hőszigetelne stb akkor előbb utóbb az egy egységre jutó energia ára az Eu átlagánál sokkal magasabb lenne. Az az, annyiban igazad van hogy a a fogyasztás csökkentése fontos, de emellett kell egy olyan ár ami reális mértékű mind a gazdaságunkra mind jövedelmeinkre mind az adottságainkhoz mérten.
És!! Ideje lenne az alternatív import kiváltó energiákat is alkalmazni.
"Olyan ez, mint amikor mindenki elvesz egy cső kukoricát a földről, hiszen ott úgyis olyan sok van, de ha a termelő besokall, beszántja az egészet és máshol fog termelni, a falunak meg nem lesz kukoricája, vagy termelheti magának a kiskertben.
Túl sok a feltételezgetés az állításaid mögött.
És a példa is rossz.
Az állam vesz el annyit a kukoricából amit kalkulációi szerint egy ingyen odaadott földön termelt a szolgáltató és nem csinál mást mint akitől elvették a földet annak visszajuttatja.
"Egyetlen szolgáltató cég sem lehet nonprofitos"
Nem, de az elvárható hogy egy átlagos Eus szinten működjön.
Most pont ez fog megtörténni!
Kacx értelek én, sok okos dolgot mondasz, ez annak függvényében kezd erőteljesen leértékelődni és hiteltelen (a természeti törvényeknek ellentmondó) lenni, amennyire Fidesz-szlogeneket kezdesz használni.
Nem lehet a közmű szolgáltatást egy kalap alá venni. A jövedelmezőség (nettó felhasználható nyereség) nagyon eltérő. És még ez sem meghatározó, mert egyes esetekben sok újra beruházás kell a jövedelmezőség fenntartásához ebből a nettó nyereségből. Vagyis összehasonlítani, megítélni akkor lehet, ha előbb megállapítunk mindnél egy egy fejlődési szintet, kiszámoljuk az ehhez szükséges beruházási költségeket, aztán a nyereségből ezt leszámítjuk (bővített újratermelés). A maradék a tiszta nyereség, amit fajlagosítani kell. Ez már hasonlítható. Ennek meghatározásához nem állnak rendelkezésre adatok. Vagy azért, mert titkosak (a titkosságot törvény szabályozza - lehet elgondolkozni, melyik kormány milyen törvényt hozott, vagy nem hozott), vagy mert nem rendelkezik törvény a gyűjtésükről, vagy mert rendelkezik, de nem tartják be. Adattal számolni akkor lehet, ha el van rendelve annak gyűjtése (ez néha nagyon nehéz feladat, és további beruházást igényel), és egy központi helyre, azonos rendszer szerint beküldik, ott pedig szakemberek feldolgozzák.
Az előbb felsorolt feltételek jó részéhez nincs adat, ami van, az az egyes cégeknél van, ahány annyiféle rendszerben. Nem összehasonlíthatók, előbb nagyon komoly munkával egybe kell konvertálni azokat. De ahhoz is törvény kell, hogy ez megtehető legyen.
Ebből következően a kormány erre vonatkozó közlése egy óriási blöff. Szeretném hinni, hogy csak blöff. Mert ha komolyan gondolják, az akkora dilettantizmusra vall, amitől érdemes komolyan megrettenni. Nagyon veszélye olyan kapitányra bízni egy hajó irányítását egy zátonyos vidéken viharban, aki magabiztosan kijelenti, hogy elsőrangúan kormányoz, de nem tudja megkülönböztetni a kormánylapátot a kormánykeréktől. Az egyiket életveszélyes megfogni, a másikat meg életveszélyes nem megfogni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!