Mire jó az, ha az átlag ember is politizálhat? Mi értelme van ennek?
Mert joga van beleszólni az átlagembereknek is abba, hogy mi történik vele.
Amúgy meg annyit tudok neked mondani, hogy ha kinevezünk egy külön arisztokráciát, akiken kívül más nem szólhat bele a politikában, akkor ezek az emberek nagyon gyorsan a társadalom nyakára ülnének és uralkodnának a többi ember felett a saját céljaikra és saját jólétük megteremtésére használnák fel az egész lakosságot.
Mondjuk valamilyen szinten most is ez van nálunk, de legjobban Észak-Koreában tudod megfigyelni azt, amit te szeretnél. Ott aztán tényleg nem szólnak bele az átlagemberek.
Te úgy közelíted meg a dolgot, hogy biztos lenne egy külön kiválasztott réteg, egy elit, akik felsőbbrendű intelligenciával és becsülettel vannak megáldva és ők majd helyretesznek mindent. Azonban ez az esetek 99,9%-ában nem így sül el...
Jujjjj... remélem nem komoly a kérdés :) (vagy csak valami magyar/töri házifeladathoz kell)
A politikusoknak semmiféle kiváltsága nincs. Nem magasabb rendűek, nem értenek jobban az igazsághoz (sőt, ők vannak csak kitéve igazán a korrupciónak).
Az átlagember az, akiért a politikusok léteznek. Csak az átlagembert lekötik a mindennapok teendői. Ezért van jelenleg demokrácia, aminek a lényege, hogy az átlagember választ képviselőt. De fontos, hogy ez a képviselő megfelelő legyen. Manapság egyre nehezebb jó képviselőt választani, sőt, sokak úgy gondolják hogy a rendszerünk megköti a képviselők kezét, ezért magán a rendszeren kellene változtatni (kérdés, hogy mit, hogyan). Ezért jobban belefolyik az ember a politikába, ami természetes, és nagyon helyes.
Korábban kizárólag az arisztokrácia feladata volt a politika, de ezekről az emberekről feltételezték, hogy "jobbak", mint az átlagember. A probléma az volt, hogy az arisztokraták végül vérszerint örökítették tovább a hatalmukat, és a végén egyáltalán nem voltak jobbak, mint az átlagember. Így utólag legtöbben úgy gondoljuk, hogy elkerülhetetlen, hogy az arisztokrata előbb utóbb a saját vérszerinti utódait fogja preferálni, ezért hagytunk fel ezzel az 5lettel szinte teljesen.
Meg vannak helyek, ahol diktátor van ugyebár, itt általában nagyon szar volt a helyzet, és végül jött egy ember, aki "rendet" csinált. A diktátorok nem adnak opciót más embereknek politizálásra, erőszakkal politizálnak. A diktátor szemszögéből nézve ilyenkor megoldódnak a problémák, csak általában új problémák keletkeznek ilyenkor, amit a diktátor már nem lát, vagy nem tart elég fontosnak.
Én inkább a szocialista puha diktatúrára gondoltam, ami az 1960-as évek közepétől/végétől egészen a rendszerváltásig fennállt. :D Ha már azt írod/írjátok, hogy gondoltam valamire. :-)
Amúgy köszi a válaszokat. :) :D
mert nem feletted történik a politika, hanem veled
a te pénzed, a te sorsod, a te választásod, a te felelőséged, a te kötelességed, a te életed
Az átlagember - a jelenlegi rendszerben - csak úgy érezheti, hogy ő dönt a folyamatokról. Valójában a folyamatok nagy részét és valós célját nem ismeri, csak annyit belőle, amit a média elé tálal. Legalább kétszintű manipuláció zajlik:
1. Politikusok -> média
2. Média -> átlagemberek
Könnyen lehet, hogy egy-egy párt felsőbb vezetése (vagy bizonyos körei) úgy érvényesítik az akaratukat, hogy dezinformációval vagy félrevezetéssel győzik meg a frakciójukat. Ez lehet egy harmadik szintű manipulációs lépcső, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy az adott politikusokat milyen lobbi mire és miért veszi rá.
Az átlagembereket továbbá lekötik a napi teendői, 8 óra munka, háztartás, adminisztratív hülyeségek, szórakoztatóipar, stb., hogy rábízza a politikusokra, és elsősorban érzelmi alapon, vagy a rendelkezésre álló, igen szűk információmennyiség alapján választ négyévente pártot. Ezt csúfolják demokráciának, voltaképpen nem sok köze van hozzá, legfeljebb a látszat van meg.
Ha kizárólag az átlagemberekre volna bízva a döntés, akkor elsősorban csak rövidtávú célok valósulnának meg. Aligha lehetne Pista bácsit vagy Mary nénit rávenni arra, hogy mondjon le a hátralévő 10 évében a nyugdíjemelésről azért, hogy 25 éven belül megtérülő energiaforrások legyenek az országban. Ez a nagy átlagra igaz, nyilván vannak más emberek is, de tartok tőle, általánosságban kevesebben.
A jelenlegi rendszer azért rossz, mert elsősorban a nagy gazdasági érdekszövetségek mozgatják a szálakat az ún. nyugati világban, lobbitevékenységen keresztül. Ahol a pénz, ott a hatalom, és ahol a hatalom, ott még több pénz lesz. Ördögi kör, amelyből per pillanat nem látszik a kiút.
Hát szerintem a kérdésednek sokkal inkább nincs értelme.
A poltika jelentése eredetileg közélet illetve közügyek, és a társadalom minden emberére vonatkozik. Az hogy az elmúlt évtizedekben a poltika ennyire mocskos lett és eltávolodott a hétköznapi embertől, az eddig pártok hibája. Vonának ebben is igaza van. Újra közel kell hozni a poltikát és és ahétköznapi embereket! Ez csak így működik, Hajrá Jobbik Szebb Jövőt Mindekinek! Pacsi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!