Mit szóltok ehhez a negatív csodához?
Kérlek olvassátok el ezt a két hírt, nézzétek meg a cikkek dátumait és mondjátok azt nekem, hogy nektek nem szakad meg a szívetek, hogy 2002-től 2013-ig hová juttatott minket a politikai elit.
Mit gondoltok, miért történhetett ez? Mit lehetne tenni?
De hát Orbán Viktor Miniszterelnök Úr, azt mondta a tévében, hogy dübörög a gazdaság!
Biztosan neki van igaza, mert ő a legőszintébb, legbecsületesebb és legkedvesebb politikus a világon!
(Remélem megfelelő módon értelmeződik a hozzászólásom.)
Mit gondolunk, hogy történhetett ez? A kormány miatt, és a rendkívül "népbarát" intézkedései miatt.
Mit lehetne tenni? Kormányirtás. Aztán szavazzunk be egy tehenet a parlamentbe, hogy legalább egy értelmes lény legyen köztük...
Éljen Gyurcsány és Orbán, a két karizmatikus vezetőnk!
(kac-kac)
A hanyatlás már 2000 környékétől Orbán Torgyán kormánynál elkezdődött,aztán többi folytatta lefelé,bár Bajnai valamelyest stabilizálta gazdaságot és úgy adta át kormányrudat fidesznek.Ettől függetlenül legrosszabb kormány a jelenlegi.Mindent ész nélkül csinál gyorsan.Osztogat és fosztogat.
A takarék szövetkezet lóvéját is most nyúlják le.
Egyértelmű,hogy kormányváltás kell 14ben.
Az összehasonlítás kicsit csalóka, mert a 2002-es listán csak 133 állam szerepel, így az akkori 29. hely nem reális, akkor is körülbelül csak 50. volt Magyarország, innen csúsztunk le nagyjából a 70. helyre (214-ből), ami szomorú, de várható volt, nem nevezném csodának.
Az, hogy a nyersanyagokban gazdag országok (pl. Venezuela, Egyenlítői Guinea, Antigua és Barbuda, Oroszország, Chile) lehagytak minket az a 2000-es évek árrobbanásának köszönhető.
Magyarországot inkább a környékbeli új uniós tagokkal érdemes összehasonlítani, ők a versenytársaink. 2002-ben csak Szlovénia és Csehország volt gazdagabb nálunk, azóta megelőzött minket Lengyelország, Horvátország, Litvánia, Lettország, Észtország, Szlovákia is.
Infrastruktúrában, képzett munkaerőben, bérköltségekben szerintem ők sem versenyképesebbek nálunk, így valószínű valóban az elhibázott gazdaságpolitika az oka a lemaradásnak. Magyarországon magas az állami újraelosztás aránya a GDP-hez képest (52%, míg például Szlovákiában, Romániában, a balti államokban ez 35-40% körül volt), az állam nagyon rátelepszik a gazdaságra. Ennek fő okai a magas eladósodottság, és a dolgozók/eltartottak kedvezőtlen aránya volt.
Továbbá a kiszámíthatatlan politikai környezet, az állandó viták, változtatások is kedvezőtlenül hatottak a beruházásokra.
Az állam és a lakosság is eladósodott, de a hiteleket nem beruházásra, hanem fogyasztásra (jelentős részt import árukra) fordították, így a növekedés 2007-re kifulladt, viszont a hiteleket (súlyosbító körülmény a devizahitelek, ami máshol nem terjedt el ennyire) vissza kell fizetni. A hitelek törlesztése elviszi körülbelül a GDP 8-10%-át évente.
A nagy adósságok leépítése Magyarországon, Európában is még 10 évig eltart, addig nem várható nagy gazdasági növekedés, évi 2% körüli növekedést jósolnak hazánknak. Utána viszont az egyre súlyosbodó demográfiai krízis miatt nem várható jelentős javulás, egyre kevesebb lesz a gazdaságilag aktív, az eltartottak száma viszont nőni fog.
Valószínű néhány éven belül Törökország, Brazília, Gabon és Malajzia is megelőz minket, nem várható, hogy előbbre fogunk lépni a listán, inkább a lassú visszacsúszás folytatódása várható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!