Nem lenne jobb a civil esküdtszék?
Egyrészt legközelebb jobban tagold a mondandód ha ilyen hosszan írsz, mert kínszenvedés volt végigolvasni.
Másrészt ahogy ezt leírod az biztos nem működne rendesen. Nincsen meg az évszázados hagyománya, mint az angolszász jogrendszerben. De még ott is csak a bűnösséget állapítja meg az esküdtszék, nem ők hozzák az ítéletet. Hogy is lehetne, nem várhatod el minden állampolgártól, hogy kívűlről fújja az egész btk-t, hogy tudja hány év jár mondjuk kocsilopásért.
Érdekes felvetés, azonban szegény jogászokat ne küldd el egyből a...szóval oda. :) A büntetőjog valóban egy nagyon bonyolult dolog, amiben néha egész kis dolgoknak is komoly jelentősége van. Évszázadok alatt kidolgozott elveket, megállapításokat kell ismernie egy büntetőjogásznak, amik mind az ítélkezés minőségét javítják. Ezeket nem lenne értelme kivenni a rendszerből.
Hogy csak példát hozzak van egy nullum crimen sine lege nevű elv, ami azt mondja ki, hogy (tiltó) törvény nélkül nincs bűncselekmény. Vagyis amit a törvény nem tilt, az nem lehet bűncselekmény. Ha a társadalom igazságérzete hozna ítéletet, akkor ez az elv nem feltétlenül érvényesülne. A legtöbb esetben nem lenne gond, de előbb-utóbb biztos jönne egy olyan nehezebb eset, amiben a társadalom is megosztott lenne és akkor nem lehetne rendes ítéletet hozni.
Milyen büntetést adnának pl. szerinted a szülés után a kisbabáját megfojtó anya ellen? biztosan lenne olyan esküdtszék, amely tényleges életfogytiglant szavazna meg. Ezzel szemben a büntetőjog enyhítő körülménynek veszi a szülés utáni emberölést, tudományosan bizonyított pszichológiai okokra hivatkozva. Az első esetben a nép hozna egy a közfelfogásnak megfelelő, de rossz ítéletet, a második esetben a jogászok hoznának egy bár elsőre kevésbé elfogadható, de jó ítéletet.
A büntetőjog ma is ismer büntethetőségi akadályokat és a szükséghelyzet ma is ilyen. A nőgyógyászatra sietős példádban tehát a mai jog szerint is mellőzhető a büntetés kiszabása.
A liberális bíró valószínűséggel a szólásszabadság liberális értékét fogja fejben tartani és enyhe ítéletet hoz majd.
Egyébként ezek mellett lehetne esküdtszék Magyarországon és bár nem vagyok benne biztos, de talán régen volt is.
"Igen, az igaz, hogy nincs hagyománya."
Kicsit utána néztem. Állítólag a dualizmusban nálunk is volt, ha nem is pont abban a formában, mint az amcsiknál, illetve, amit én felvetettem. Ugye van azért nálunk is civil elem, az ülnökök, de legjobb tudomásom szerint nálunk épp elsőfokon. Viszont pont hogy inkább másodfokon lenne szükség a civil döntésre. Kis súlyú ügyekben talán tényleg elég első fokon elég egy egyesbíró, illetve szabálysértésnél akár a bírósági titkár is, ahogy most is van. Ha az elkövető, és a vád is reálisnak tartja az ítéletet, akkor nyilván nincs is szükség esküdtszékre. Viszont talán elsősorban a vádlottnak/eljárás alá vontnak(Szabálysértéseknél ugye nem hívjuk vádlottnak.)kéne hogy joga legyen ahhoz, hogy végső soron civilek vizsgálják felül az ügyét, akár csekély súlyú, például közlekedési ügyekben. A civil esküdtek kezét semmilyen módon köthetné semmilyen írott szabály arra vonatkozóan, hogy mit fogadnak el bizonyítéknak, csak a lelkiismeretük szerint kellene eldönteniük, hogy bizonyítható-e, hogy egyáltalán megtörtént-e az adott cselekmény. Van egy másik érdekes kérdés:
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__433..
Na ilyen esetben például tuti nem fordulna elő az, hogy két egymásnak ellentmondó állítás esetén minden esetben automatikusan a rendőrnek hisznek,csak mert ő a rendőr, emellett egyébként még annyit változtatni kellene magán a jogi környezeten is, hogy meg kéne szüntetni az objektív felelősséget, és ezt a "közigazgatási bírságos" eljárást a közlekedésben. Közlekedési szabálysértésért is kizárólag az azt ténylegesen elkövető személyt lehessen felelősségre vonni, szabálysértési eljárásban, a megfelelő garanciákkal. Gyorshajtás esetén a Rendőrség készítsen olyan minőségű fotókat, amelyek meggyőznek egy civil esküdtszéket is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!