Bokros Lajos tényleg fellendítette egyszer az országot?
Épp ma láttam facebookon , hogy Bokros pártja ,azzal reklámozza magát hogy "Volt egy ember ,aki egy másik korban egyszer már fellendítette Magyarországot.Hívjuk vissza!"
Akkoriban elég fiatal voltam ,amikor Bokros Lajos a hatalom közelében volt.
Mit csinált ő?
Igen. Közgazdász vagyok, és anno még nem is olyan sok éve a sulimban mi külön pozitív példaként tanultuk a Bokros-csomagot.
A finanszírozhatatlan állami kiadásokat finanszírozható mértékűre szorította, úgy hogy nem álltak le az állami szolgáltatások. Ezzel elkerültük az államcsődöt.
Szerintem viszont a legfontosabb intézkedése a mnyp rendszer kialakítása volt.
Bezzegország lettünk Bokrosnak és Surányinak köszönhetően. Az egyik hatalmas tekintélyre a másik példátlan népszerűtlenségre tett szert. Bokros soha nem kúszik vissza a Parlamentbe.
"Bezzeg ország? Kinek a nyugati nagytőkének?"
Ember!
Negyedéért kótyavetyéltek el mindent a vadprivatizációval.
A reálbérek a lefeleződtek majdnem.
Az infláció 28% os banki kamatokat indukált mert a csúszóleértékeléssel gyakorlatilag lefelezték a Ft értékét! "
A 8%-os csúszóleértékelés és előtt az államcsőd közelében sokkal biztatóbb volt a 20%-os évi infláció. Az államcsőd után, amihez igen csak közel álltunk, nem 8%-al, hanem minimum egy nullával ugrott meg az infláció. Akkor vitte volna el az utolsó szöget is a Nyugat, a ciklus végéig.
De amúgy nem volt konvertibilis akkor a forint, így a Nyugat tőkéje elég nehezen vehette meg kilóra Magyarországot.
"Bokros úgy lépett előre 1 egy hogy a társadalom előbb vissza 3 at! Ez volt a fejlődés? Erre egy analfabéta is képes."
De zuhanhatott volna harmincat is bármiféle előrelépés nélkül. Nem poénból volt megalkotva a Bokros csomag. Meg érdekes a nyilvánvaló megoldásról a Bokros csomag helyett hallgatott. Mind a politikai mind a szakmai oldal. Netalán az is előfordulhatott, hogy mégse volt ilyen egyszerű.
"Szerinted ha lefeleznénk ma a magyar fizukat akkor nem tódulna be a nyugati tőke? Ha a még meglévő nagy közös vagyont eladásra kínálnánk negyed áron, akkor nem nőne a privatizációs bevétel?"
Bokros nélkül is folyt volna a 22%-os jegybanki alapkamat és a 20%-os infláció mellett. Illetve mint mondtam, egy államcsőd után még olcsóbban vihette volna nyugati nagytőke. Ha Fideszes kommunikáció szerint 2010-ben kvázi államcsőd volt, a 1995-ös helyzetre nem tudom mit mondanának.
"Igen az ország a csőd szélén táncolt a Horn féle 3,6as kenyér választási programja és az MDF barmolása miatt.
De sok más és sokkal körültekintőbb lehetőség is kínálkozott, csak ugye ez volt a legegyszerűbb és a nyugatnak a legbenyalósabb, nyilván hogy a nyugatiak ódákat zengtek Bokrosról. Hiszen mint kés a vajban vettek meg apróért és konkurencia mentesen mindenünket."
Na akkor mit kellett volna mikor az államcsőd kopogtat a kapun? Még a legtöbb jobbos közgazdász szerint is a szociálisan érzéketlen volt Bokros nem a stabilizációs eszközöknek ugrottak neki. Hanem hogy baltával faragta a szociális kiadásokat.
A mutatókat meg jelentősen javította:
Amibe a monetáris politika is közbe játszott:
A forint leértékelésről egy csöppet:
És mit is áldoztunk fel a Bokros csomagért?
"A mát haver a ma gazdaságát!
28% os banki hitelek mellett egyszerűen nem létezett magyar befektető aki vállalta volna a privatizálást, nem volt bank aki kölcsönzött. Így gyakorlatilag ellenállás és konkurencia nélkül vettek meg minden profitot teremtő vállalkozást a nyugatiak. És mi maradt? A veszeteséges a szemét a halálraítélt."
Mert a 22%-os kamat mennyivel vonzóbb ilyen szempontból a magyar befektetőknek?
A privatizációról egy kis adalék:
Tegyünk különbséget a politikai kampány és reklám szövegjelentése és a tények között. Lássuk meg, mi a célja a kampánynak, és mik a gazdasági realitások és tények.
Bokros nem lendítette fel az országot, hanem megakadályozta a csődjét. Ez két dolog. Továbbá érdemes látni, hogy a majdnem csődhöz éppen a hozzá közel álló ideológia, a liberalizmus torz abszurditása vezetett. Ő mindössze az az érdes, de értelmes ember volt, aki belátta, hogy most már az irányt vissza kell fordítani. És erre képes is volt. De fellendítésről szó sincs, amikor a helyzet normalizálódott, ugyanaz a (most már kevésbé abszurd, azaz valamelyest irányítható, de torz) szemlélet uralkodott a gazdaságirányításban.
De a politikusok szeretik azt képzelni, hogy ők akkor is jót cselekszenek, ha nem. És igyekeznek ezt minél hangzatosabban eladni az arra vevőknek. Mint a vásárban a vevőcsalogatók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!