A Kádár-korszakban sem volt ingyenes utazás a 65 éven felettieknek, akkor most miért is "kötelező" ezt fenntartani sokak szerint?
Vannak bizonyos politikai célok, amelyek egy adott pillanatban fontosakká válnak, mert messze ható hatásuk van. Az említett intézkedések ilyen célokat szolgálnak. Például az ingyenes utazás a 65 éven felülieknek egy gesztus. Csak akkor hatásos, ha lényeges változást hoz egy rétegnek. A szocializmusban ennek azért nem volt nagy jelentősége, mert az utazás relatíve olcsó volt. A kilencvenes évek közepére jelentősen megváltozott a helyzet, Horn egy gesztust tett azoknak, akik egyfelől relatíve keveset utaznak, másfelől koruk miatt hatványozottan fontos nekik, ugyanakkor nehezebben fizetik meg, mint a többiek. Ha mások volnának a feltételek, a hatás is más lenne.
Továbbá figyelembe kell venni, hogy a világon minden intézkedés egyesek érdekit szolgálja, másokét sérti. Ezért a meghozatalakol mindig az elért eredményt kell (lehet csak) vizsgálni a korábbi állapothoz képest.
Mert így működik a tömegpszichológia: ha valami soha nem is volt megadva (tfh ingyenes utazás diákoknak), akkor nem lázonganak a megadásáért azok, akik amúgy jogosultak lennének rá, de ha egyszer bevezetik, a kivezetése, kedvezmény csökkentése komoly ellenállásba ütközik.
Szóval röviden azért, mert egyik párt se meri elveszteni a nyugger szavazók hevesen utazgató 30-40%-t
21:02
"Mert akkoriban többet ért a nyugdíj ..."
Dehogy ért többet. Ellenkezőleg. Ma jóval többet érnek a nyugdíjak, mint 1990 előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!