A magyarok miben "Híresek" mik azok a dolgaink vagy cselekvéseink világhírűek? Vagy valami jellegzetességünk?
A magyarok híresek valamiben amire mi büszkék lehetünk? pl: az hogy nálunk jobb íjászok nincsenek a földön,
a vérünkbe van Árpád-vezér és Attila vére,
és hiába kerülne egy félelmetes magyar íj más
külföldi kezébe nem tudná jobban használni
mint egy igazi MAGYAR!
Ilyesmire gondolok :)
" A magyar nyelv legszebb művelői nem a pesti zsidók közül kerültek ki, hanem a magyar vidékről (lásd: Arany, Petőfi) "
A magyar nyelvben mi magyarok vagyunk a legjobbak! Hurra!
Felreertesek elkerulese vegett:
Nem gondolom, hogy "a magyar nyelv legszebb művelői" kozott "Arany, Petőfi" ott lett volna. Szerintem pld. Tolnay Klari mindegyiknel szebb.
Nagyon kevés magyar van, aki tud íjászkodni, és még régen se volt igaz, hogy mi lettünk volna a legjobbak - egyike voltunk annak a a számtalan lovas nomád népnek, amelyik egyik jellemző fegyvere az íj volt, és ennek megfelelően jól bánt vele. Aztán később, mikor államot alapítottunk, mi is elfelejtettük ezt a fajta harcmodort, és pl. a tatárjárásnál az ugyanilyen harcmodorú tatárok pont ugyanúgy szívattak meg minket vele, mint anno mi szívattuk az európaiakat még a portyázások alatt (amíg azok rá nem jöttek, hogy hogyan kell ellene hatékonyan harcolni, mi sajnos erre már nem emlékeztünk a tatárjárás idején...)
Szóval az íjászatról nagyon nem vagyunk "híresek", egy átlag külföldinek előbb fognak beugrani a magyarokról a pornószínésznők és szex, mint az íj.
Amerikában volt egy hírünk, mint "marslakóknak" (valami távoli helyről jött, érthetetlen nyelven beszélő lények, akik olyannyira okosak, hogy az nem lehet földi eredetű) a kivándorolt (azaz pontosabban jellemzően kimenekült) tudósainknak hála, illetve volt olyan mondás is, hogy a magyarok két jelentős dolgot teremtettek az USAban: a kevésbé veszélyes atombombát és Hollywoodot (pl. a Fox és Paramount stúdiókat is magyarok alapították, de az angliai Korda fivéreknek is elég szép szerepük volt Hollywood felépülésében) - viszont ezekre mind igaz, amit korábban írtak, hogy ezek bizony zsidók voltak.
Amúgy a matematikusok körében a magyarok még ismertek az ún. Hungarian method (magyar módszer) nevezetű dologért, ami az operációkutatásban egy elég alap dolog, tehát mindenki, aki ilyennel foglalkozott, az ismeri ezt.
Emellett a programozásban van egy olyan gyakorlatilag minden programozással valamilyen szinten foglalkozó ember által ismert dolog, hogy Hungarian notation, amit Charles Simonyi (aki nem rég kiment az űrbe) vezetett be.
Emellett sajna van egy kevésbé hízelgő hírünk is, hogy szépek a lányainak, és finoman és PCn fogalmazva "könnyűvérűek" - legénybúcsúkra pl. elég felkapott célpont ezért Budapest.
"Aztán később, mikor államot alapítottunk, mi is elfelejtettük ezt a fajta harcmodort"
Ez úgy hülyeség, ahogy van.
"Szóval az íjászatról nagyon nem vagyunk "híresek", "
Gondolom a lovasíjász világbajnok Kassai Lajos, vagy a gyalogíjász Mónus József neve neked semmit nem mond...
Amúgy több ezren íjászkodnak Magyarországon.
""Aztán később, mikor államot alapítottunk, mi is elfelejtettük ezt a fajta harcmodort"
Ez úgy hülyeség, ahogy van. "
Miért lenne? Az államalapítás után a társadalmi szerkezet is megváltozott, a korábbi nomád lovas népből (ahol természetes adottság volt, hogy mindenkinek volt lova, és jó szinten tudott lovagolni és róla íjászni) egy feudális társadalom lettünk, az ehhez illeszkedő hadi gépezettel.
Már a Muhi csatánál se a könnyű lovasíjászok adták a hadsereg gerincét, a későbbi csatáinkban meg még inkább.
"Gondolom a lovasíjász világbajnok Kassai Lajos, vagy a gyalogíjász Mónus József neve neked semmit nem mond..."
Kassai Lajosról pont hallottam, de ezzel már a kisebbséghez is tartozom, hiszen a nagy többség nem, külföldön meg főleg nem - jellemzően csak azok hallhattak róluk, akik valamilyen szinten foglalkoznak az íjászattal, azok körében ismertek ők. Ez viszont nem egy nagy kör.
Tehát nem híresek, nagyon kevés az a külföldi (és megjegyzem belföldi se sok), akiknek ha azt mondod, hogy magyarok, akkor azt fogja rávágni, hogy persze, Kassai Lajos, vagy hogy akár íjászat.
"Amúgy több ezren íjászkodnak Magyarországon."
Simán elképzelhető, ellenben Magyarország népessége meg közel 10 millió, szóval még a magyar társadalmon belül is - ahol ez egy hagyományőrzés, tehát vannak gyökerei -, ott se egy túl elterjedt társadalmi jelenség. Külföldön meg, ahol ennek gyökerei sincsenek, ott még annyira sem, tehát semmilyen módon nem állítható, hogy na akkor ez egy ismert dolog lenne, a magyarokról ez jutna eszébe a külföldieknek egy akár jelentősebbnek nevezhető részének.
Ettől még persze jó dolog a lovasíjászat meg a sima íjászat, csak éppen nem ez az, amiről leginkább híresek vagy ismertek lennénk.
"Ettől még persze jó dolog a lovasíjászat meg a sima íjászat, csak éppen nem ez az, amiről leginkább híresek vagy ismertek lennénk."
Akkor itt a feladat. Először is nemzeti sporttá kell tenni, amiben a legjobbak vagyunk, másodszor propagálni és elterjeszteni. Ennyi.
A román egy kis jelentéktelen nép, mégis a világ egyik legjobb propagandagépezetét működtetik. Elhitették a világgal, hogy Erdély ősi román föld, meg Drakula, Vlad Tepes és Törcsvár, ami sosem volt román kézen. Idegenforgalmuk arra a középszerű Drakula-regényre alapul, amit kiválóan meglovagoltak.
A románok a szarból várat építenek, mi a várat romboljuk szarrá.
Ami a történelmet illeti
1, székely, majd jász és kun lovasíjászok szép számmal szerepeltek a magyar seregben évszázadokon át
2, Magyarországon nem volt a nyugati értelemben vett feudalizmus
3, ezt a nehézlovas-könnyűlovas klisét el kéne felejteni és újragombolni a kabátot
Már nehézlovasnak számított egy sima láncinget viselő harcos, ugyanakkor könnyűlovasnak állítanak be egy lamellás páncélban harcoló lovasíjászt. Pedig ha utánaszámolunk, könnyen lehet, hogy az ún. nehézlovas sokkal könnyebb volt, mint a könnyűlovas...
Muhinál ne tessék a később megjelenő gótikus lemezvértekre gondolni az ún. "nehézlovasoknál".
Kedves 68%-os válaszoló!
Hadd javítsam ki tévedéseidet. A magyar haderő még évszázadokkal az államallapítás után is főként könnyűlovas íjászokból állt:
"A Nápoly leigázására induló magyar sereg nehéz- és könnyűlovasságból állt, hozzájuk csatlakoztak az Itáliában felfogadott zsoldosok, valamint Nagy Lajos nápolyi híveinek lovagcsapatai. A haderő zömét a magyar könnyűlovasság tette ki, megjelenésük nagy feltűnést keltett egész Itáliában. A kortárs firenzei krónikás, Matteo Villani szerint *A mostani olaszok előtt csodálatosnak tűnik fel a lovasok nagy száma, mely a magyar királyt ellenségei ellen harcba kíséri*. Hogy csodálkozásukat megszüntesse, munkájában részletes leírást adott a magyarok harcmodoráról: *Ősi jogszokások szabják meg, hogy valamely báró vagy község mennyi lovast állítson ki a király szolgálatára, ha hadba megy vagy háborút indít, úgy, hogy a lovasok számát s a szolgálat idejét illetőleg mindenki tudja, hogy mi a kötelessége. S mivel az uralkodó felhívására rögtön, halogatás vagy késedelem nélkül mozgósítaniuk kell, azért minden község és báró kijelölte azokat, akik a hadi szolgálatra ki két, ki több lóval, könnyű támadó fegyverekkel, vagyis íjjal, puzdráikban nyilakkal s személyük védelmére hosszú karddal fölszerelten állandó készenlétben tartoznak állani. Általában állandó ruházatként bőrzekét viselnek, (...) fejüket ritkán borítja sisak, hogy a nyilazásban ne akadályozza őket.*"
Csukovits Enikő, Kubinyi András - Új Képes Történelem, a sorozat 3. kötete; Liliom és Holló - Az Árpád-ház kihalásától a mohácsi vészig
A magyarok körében Hunyadi Mátyás alatt volt a legnagyobb arányban a nehézlovasok száma, de az még így sem volt akkora, mint Nyugat-Európában, itt mindig a hagyományos könnyű lovasság volt a "divat", mely a későbbi huszárság alapja volt (mely fogalom éppen Mátyás alatt jelenik meg először, mivel húsz jobbágyként kellett egy felszerelt könnyűlovast kiállítani, ha emlékezetem nem csal.)
A magyar társadalomban - a nyugatival ellentétben - megmaradt a hagyományos nagyállattartó életmód (részben ez, részben a kiváló termőföldek miatt itt a középkorban - a nyugat-európai éhezési hullámokkal ellentétben - élelembőség volt.
Muhinál pedig a hidat sieresen tartotta egy maréknyi lovagcsapat, olyan nagy veszteségeket okozva, hogy később ennek emlékén a mongolok a Dunához érve 8(!) hónapra megálltak, és csak annak befagyása után kelltek át rajta.
Muhinál a vereséget az okozta, hogy tömlőkkel átkeltek a híd mellett annak mindkét oldalán a folyón, ezzel körbekerítették a magyar tábort, és érvényesíthették a számbeli fölényüket, illetve ezzel egyidőben a hídőrséget kőhajító szerkezetekkel elpusztították.
(Hasonló az eset ahhoz, ahogy a görögök - nem csak spártaiak - tartották fel a perzsa túlerőt a thermopülai szorosnál, mígnem kerülőutat talált az ellenség.)
Mindazonálltal a mongolok Magyarországot nem foglalták el, kénytelenek voltak kivonulni a kővárak ellenállása miatt. (Nem, nem a kánválasztás okán, az csak évekkel később esett meg, és Batu el sem ment rá - emellett lengyel területen ott maradtak még hosszú ideig eztán is.)
-------------------
És hogy a Kérdezőnek is válaszoljak: egy angol férfi nekem azt mondta, minden, amit tudott a magyarokról, az a gulyás, a Rubik-kocka, és Puskás öcsi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!