Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Érdekes az Izlandi megoldás?

Érdekes az Izlandi megoldás?

Figyelt kérdés

"Van még valami Izlandról, amit kevesen tudnak. Amikor 2008-ban, a nemzetközi bankrendszernek sikerült a csőd szélére juttatni Izlandot (is) a mesterségesen keltett hitelválsággal és az izlandi valuta bedöntésével (ami mögött egyes elemzők Soros kezét sejtették), az európai sajtó tele volt az izlandi gazdaság összeomlásával. Az EU akkor villámgyorsan felajánlotta Izlandnak a csatlakozást annak cserében, hogy segít neki kikecmeregni a pácból. Ezt tette az EU az eladósodott közép-európai és balti országokkal is az elmúlt húsz évben, de eddig még senkit sem húzott ki a pácból... Izland erre azt válaszolta, hogy köszöni szépen, de egyelőre nem kér a csatlakozásból, megoldja inkább egyedül a problémát. Aztán, egy népszavazás eredménye alapján (!) úgy döntött a kormány, hogy az adófizetők nem fogják állni a magántulajdonban lévő bedőlt izlandi bankok tartozásait. Erre persze a nemzetközi bankrendszer még inkább lenyomta az izlandi valutát, ami hirtelen 80% vesztett az eredeti értékéből! Ez nagyon belerúgott az ország élelmiszerellátásába, hiszen addig szinte minden mezőgazdasági termék importálva volt és azt gondolhatták a nemzetközi uzsorások, hogy Izland már a markukban van... de tévedtek.


Az izlandi kormány a bankokra nem költött pénzzel rendkívüli támogatást nyújtott a parasztoknak, akik rengeteg üvegházat tudtak létrehozni, munkahelyeket és főleg élelmiszer ellátást biztosítva. Közben, hogy a multinacionális cégek ne tudják kihasználni a helyzetet fillérekért felvásárolni az országot. a kormány korlátozza a tőke beáramlást. Támogatást kapnak a vállalkozók is, hogy felturbózzák az export termékek előállítását -főleg hal és alumínium termékek- amelyek a nemzeti valuta leértékelése által nagyon vonzóvá váltak a nemzetközi piacon és ez lényegében felszivacsolta a válságból keletkezett hirtelen munkanélküliséget. Persze, az import termékek tovább is borzasztóan drágák, de az izlandiak bebizonyították, hogy érdemes visszafogni az import áruk fogyasztását annak érdekében, hogy ne nőjön az ország nyakára a munkanélküliség és ne kelljen reménytelenül eladósodni a nemzetközi bankrendszer javára, illetve ne kelljen feladni a nemzeti függetlenséget és segélykérő bedarált nemzetté válni. Tavaly már 1.2 százalék volt a gazdasági növekedés, ami várhatóan folytatódik az idén is. A nemzeti valuta is felértékelődött, de egy olyan optimális szintre, amely tovább is kedvező az export számára. A munkanélküliség pedig -a lényeg lényege-, ami a válságot követő hetekben 20 százalékra rúgott fel, gyorsan visszaesett 8 százalékra és már 5 százalék felé tart."


[link]



2013. febr. 14. 10:35
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

1. Kis ország.

2. Ingyen kapja a halalt a tengerből.

2013. febr. 14. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Arról ne feledkezz el,hogy Izland mellet ott állnak a Skandináv államok amik igen gazdagok.
2013. febr. 14. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
83%

De mi a kérdés? Hogy érdekes-e? Biztos az.


Egy viszont tény, a kölcsönkért pénzt nem fizették vissza, inkább gallyra tették az országot, 800%-os inflációt előidézve, szinte éheztek, de most fel tudnak mutatni egy 1,2%-os gazdasági növekedést. Perpillanatnyilag. Aztán hogy mi lesz 3 év múlva, ki tudja. Mindenesetre én nem szeretnék az lenni, aki a kölcsönt nem fizeti vissza.

2013. febr. 14. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ezt olyan hagyományú és tapasztalatú 350 ezer emberrel meg lehet tenni, amely néhány kis térségre koncentrálódik. Ennyi emberhez megfelelő hozzáállással meg lehet teremteni a belső ellátást. Nekik nem kell a flanc, évszázadok alatt megtanulták, hogyan lássák el magukat. Különben éhen haltak volna. Kiesnek minden útvonalból hozzájuk eljutni nem könnyű (ha nem akarják). Tapasztalatuk bőven volt a hőenergia kiaknázásából a banán zömét már 2000 körül is maguk termelték üvegházakban (a miénkhez képest üveg toronypalotákban).


A mi gazdaságunk nem önellátó, erről régen lemondtunk. Ezért a feltételeket sok pénzből és sok idő alatt tudtuk volna megteremteni. Olyan önfegyelemmel, tudással, ami itt nincs. Rajtunk megy keresztül fél (vagy egész) Európa. Izolálás nem lehetséges. Mi is menni akarunk, szemben az izlandiakkal. Az ő módszerük nálunk kivitelezhetetlen.

De ez nem azt jelenti, hogy mai önmagunkhoz képest ne csinálhattuk volna sokkal jobban. De a megértés és önfegyelem akkor is nélkülözhetetlen.

2013. febr. 14. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Hiába rakod be ezt havonta attól még tény hogy az izlandi csoda nem is csoda és inkább elkerülendő példa. És ráadásul ők nem az állam által felvett hitel visszafizetését tagadták meg hanem a bedőlt bankok tartozásainak fizetését, azt sem önszántukból.


Csak hogy tudd is miről van szó:

[link]

2013. febr. 14. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

#3

Ők nemaz IMF hitel visszafizetését tagadták meg hanem a becsődölt bankok tartozását, azt is azért mert nem volt miből visszafizetni.

2013. febr. 14. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát pont hogy lett volna miből, de visszautasították azt. Nem azt mondom hogy olyan jó dolog egy másik kölcsönt kérni, hogy kifizesd az előzőt. De még mindig gerincesebb, mint beinteni a hitelezőidnek. És nem lehet a bankrendszert elszeparálni, mert az a gazdaság, a gazdaság pedig az ember.
2013. febr. 14. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
2013. febr. 14. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Az a nagy különbség Magyarország és Izland (illetve a görögöket és talán a portugálokat kivéve a többi bajban lévő nyugati ország) között, hogy a mi gazdaságunk már a válság előtt romokban volt, a válság csak olaj volt a tűzre. Izlandot viszont versenyképes gazdaság és fegyelmezett költségvetési politika ellenére érte válság, kidurrant a spekulatív (jellemzően külföldi tőkéből felpumpált) ingatlanlufi. Nekik "csak" ennyi a bajuk, míg nekünk egyébként is rengeteg tennivalónk lett volna.
2013. febr. 14. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek a válasz: Érdekes az izlandi megoldás, csak a kérdéseben leírt idézet ebben a formában nem igaz és az általa sugallt kép kifejezetten hazug.


az mkh gazdasági cikkei kb a bulvárt súrolják (alulról), talán nem onnan kéne venni az értesüléseidet.


pl ez a mondat: " Erre persze a nemzetközi bankrendszer még inkább lenyomta az izlandi valutát"

A nemzetközi bankrendszer nem nyomogatja szórakozásból a valutát. Az árfolyamot a piac határozza meg, ezen belül is az adott ország gazdaságába vetett bizalom.

2013. febr. 25. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!