Melyik volt az ország legjobban menő éve 1990 óta?
"Ez is legenda, 1979-től kezdve a társadalom már a folyamatos megszorítások közepette, egyre romló közhangulatban élte meg az 1980-as éveket.
Én éltem akkor, nekem mondhatod!
Igen voltak megszorítások, de emelkedett a jövedelmed is.
Illetve az átlag magyar számára sokkal több munka lehetőség mellékes kínálkozott mint valaha vagy azóta.
Az az, aki dolgozni akart az gyarapodott is.
"Az ország rohamos ütemű eladósodásáról meg már ne is beszéljünk.
Nem jobban mint 1990 óta máig.
"1997-2006 között volt 10 jó évünk amikor 4% körül bővült a gazdaságunk,akkor jelentősen növekedett az emberek életszínvonala.Előtte és utána viszont hatalmas visszaesés volt és van.
Hát igen, csak hogy nőtt a munkanélküliség is.
Az az, nem a teljesitényünk indukálta a növekedést hanem a hitelek, mert hogy 2001 után a hiteleink is megugrottak.
Nekünk kell annak az időszaknak a számláit kifizetni.
És mi következik abból ha kiderül, melyik év volt a legjobb? És mi számít legjobbnak? Ahol a legnagyobb volt a GDP növekedés, legkisebb az infláció, legnagyobb a reálbér növekedés? Vagy más? ÉS kinek? Mert mindenki más évet érzett jónak, a saját helyzete szerint.
Az esetleges "legjobb" év korántsem az éppen regnáló kormány eredménye. Ha a pokolból kihoznak, attól még pokolinak érezheted a helyzeted, rossznak fogod tartani, pedig ehhez heroikus küzdelem kell. Ha a mennyországban tartanak csekély munka árán, attól még jól érzed magad, és kiválónak nevezed a helyzetet.
1990-ben (és azóta is) a társadalom, és az általa megválasztott politikai elit felkészületlen volt az új helyzetben való működésre, annak kezelésére. Ráadásul gazdaságilag gyengén csöppen egy gazdaságilag erős környezetbe. A döntő többségnek fogalma se volt, milyen körülményekbe került (csak azt látta, létezik jobb lét, mint az övé, de nem tudta, hogyan csinálták), a politikának nem volt tapasztalata az ilyen közegben való működésre. Törvényszerű volt, hogy az eufemisztikus várakozás nem jött be, hogy a politikai elit rájött, ilyen körülmények között sokkal nagyobbat lehet kaszálni. Ezért bár nem egyenletesen, de gyakorlatilag éljük fel kevéske tartalékainkat, és egyre rosszabb helyzetbe vezéreljük magunkat. De ez nem igaz egyformán mindenkire. A megfelelően képzett ember hamarabb felismeri au új szabályokat, hamarabb tanulja meg azokat használni, jobban alkalmazkodik. Egy idő után ő már nem érzi, hogy rosszabbul megy. Illetve csak azért, mert a környezete egyre romlik. Ezért hoz ilyen intézkedéseket, hogy tüntessük el a hajléktalanokat, bárki bárhová nem építkezhet, növelni kell a börtönök kapacitását. Így kevésbé érzékeli a környezete züllését, és ez neki jó. Az összesség azonban lefelé megy.
Még gyerek voltam akkor, de egy másik válaszolót idézek:
"Az előző Orbán kormány 18.500 Ft-os 1998-as minimálbért 2001-re 40.000 Ft-ra 2002-re 50.000 Ft-ra emelte. 1998 és 2002 között a munkanélküliséget olyan 9% közeléből 5%-ra csökkentették. A környező országok közül mi voltunk a bezzegország 4-6 % közötti gazdasági növekedéssel az államadósságot a ciklus alatt 60% közeléből 50% közelébe csökkentették.
A 2002-es választásokkor olyan jó helyzetben volt az ország, hogy tönkretehetetlennek tűnt. Medgyessy sem tudott mással nyerni minthogy megígérte, hogy két marékkal fogja szétszórni a Fidesz által gazdaságélinkétésre tartalékolt pénzt a nyugdíjasoknak. És megtették, amit senki sem hitt, teljesen csődbe vitték az országot. A bezzegországból pusztán 6 év alatt mi lettünk a legnyomorultabbak, akiket az EU-ban elsőként döntött be a válság."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!