Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a baj a felsőoktatás...

Mi a baj a felsőoktatás átalakításával?

Figyelt kérdés
Bocs, ha tájékozatlan vagyok, de szeretném megérteni. Ahogy én látom nagyon nagy most a pazarlás és sokakat feleslegesen sok pénzért nem, vagy kevésbé keresett szakmákra képeznek, vagy éppen úgy képeznek, hogy utána garantáltan lelép külföldre. Akkor most mi a baj?
2013. jan. 22. 10:53
 1/7 anonim ***** válasza:
82%

Az hogy nem kéne ilyen hirtelen.

Lassan , előre megfontoltan kellene alakítani.


És ha már fizetőssé teszik akkor az a pénz legyen az egyetemeké hogy magasabb színvonalú oktatás , modern felszerelést tudjanak biztosítani és ne a kormány rakja el pofátlan módon a tandíjat-

2013. jan. 22. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ha egy ilyen átfogó kérdésre jó és pontos választ szeretnél, rossz helyen jársz. Sok ok miatt nem lehet ilyen méretű és alaposságú választ adni.


Egy tévképzetedre reagálva, a pazarlás nem az, hogy sok pénzért nem keresett szakmát képeznek. Az oktatás emberek tanulását jelenti, ami nem változhat naponta, mert nem képesek az emberek a tudásukkal követni. Ez már önmagában pazarlás, mert sok ember addigi munkája kárba ment. A munka maga is lassan változó dolog. Ha hirtelen eltörlünk eddig működő sok szakot, mi legyen azokkal, akik ezt oktatták ezt tanulták eddig? Ez még nem elhelyezkedési kérdés, pusztán az eddigi munka kidobása (költségeivel együtt). Ebből látszik az is, ha meggondolatlanul új szakokat indítunk, néhány év múlva ugyanez lesz velük. A pazarlás akkor történt, amikor indítottuk, nem amikor megszüntettük. De ez csak közvetlen és kevéssé fontos probléma.


Nem keresett szakma nincs, csak elhibázott és összehangolatlan oktatás- és gazdaságpolitika. Húsz évvel ezelőtt (sőt korábban) tudni lehetett például, hogy a szénbányászatnak nincs jövője. De nem egy-két év alatt, hanem évtizedek múlva. Ezért fokozatosan csökkenteni kell az ilyen felsőfokú és szakoktatás létszámát. Közben apránként rokon szakmákra átirányítani a már dolgozókat. Jó tervezés mellett a kiöregedéssel a szakma a szükségességével együtt hal ki. Ez a normális. De ma Magyarországon a döntő probléma inkább az, hogy rossz a teljes oktatási rendszer, emiatt a felsőoktatásba rengeteg oda nem való diák áramlik, a diploma elértéktelenedik, mert az ifjú diplomás nem képes kellő színvonalon elvégezni a feladatait (de diplomás, így nem helyezik képességének és nem képzettségének megfelelő munkakörbe). A pazarlás abban van, hogy a végzettekre egyformán költeni kell. Egy részük nem termeli vissza a költségeit (azt most hagyjuk, kinek), mert azon a szinten, amit tud, tényleg nincs rá szükség. Másik részük azért nem termeli vissza, mert külföldre megy, hiszen a képességeire van fizetőképes kereslet. Így egy idő után nem lesz itthon olyan szakma, amelynek magasan képzett emberekre van nagy létszámban szüksége, csökken a bevétel, ezért csökkentik az oktatásra fordítható kiadásokat (itt a legkisebb az ellenállás az elvételkor), több lesz a gyenge képzettség, és így tovább, létrejön az ördögi kör.


És még szó se esett a megbecsültség hiányából eredő érdektelenségről.

2013. jan. 22. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Gyorsan változó világban lassú döntések nem vezetnek sehova ...
2013. jan. 22. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

ha tömören akarom megfogalmazni, akkor az, hogy nem átalakítás megy, hanem egyszerű pénzkivonás, ezáltal tönkre vágás.

Mindezt egyik-pillanatról a másikra, tehát nem csak az "átalakítás" gázos, de ahogy csinálják, az is - amilyen stílusban, az meg egyszerűen pofátlan.

Tehát pl. nem normális, hogy a végzős diákok sorsáról még mindig nem tudni, hogy most konkrétan milyen rendszerbe, milyen szakokra milyen feltételekkel tudnak menni. Ezt már legkésőbb 10.ben tudniuk kéne, hogy aszerint tudjanak tervezni.

Vagy hogy pl. az egyetemek az év végén tudják meg, hogy jó, akkor most megint zárolunk tőletek néhány milliárdot, oldjátok meg, ahogy tudjátok.

Ráadásul ezek a pénzelvonások rendre nem a gagyibb, kis egyetemeket érintik, hanem a nagyokat, ahonnan még ki tudnak préselni pénzt, van még mit elvonni (az oktatás és kutatás terhére, ahogyan most az összes nagyobb egyetemen "szénszünetet" kellett elrendelni, tehát lezárni az épületeket a vizsgaidőszak egy része alatt, hogy a fűtésen tudjanak spórolni - vagy pl. kutatási projektekből, tudományos rendezvényekből visszavenni)



Emellett csinálják az ellenségképet is, hogy azok a lusta, bulizós egyetemisták, meg pazarlás, de majd mi rendet rakunk - az emberek meg inádják a "rendrakást", amikor nem náluk van. És akkor nyomatják az olyan hamis lózungokat, mint diplomás munkanélküliség (statisztikákkal igazolhatóan egyáltalán nem durva sem nemzetközi összehasonlításban, a nem dpilomásokhoz viszonyítva pedig lényegesen jobb), hogy a képzettségüktől teljesen független munkákat csinálnak rendre (van olyan, hogy diplomás pályakövetés, hogy a végzettekkel csinálnak felmérést, nézik minden egyetemen, hogy az adott szakokon hogy tudtak elhelyezkedni, mennyire elégedettek, és pl. mennyire tartják az egyetemen tanultakat hasznosnak munkakörükben - érdemes olvasgatni, ez is egy remek mítoszirtó), hogy a lusta egyetemisták akár 10 éven keresztül lazsálnak a államin (lehetőségük sincs erre, az állam előre meghatározott félév fizet csak, ha abból kicsúszol, akkor fizetsz - ahogyan fizetsz a bukások után is, vagy ahogy dettó simán kirúgnak vagy átraknak fizetősre, ha egy minimum szintet nem teljesítesz).


A felsőoktatáson lehetne értelmesen javítani, a tandíjnak is megfelelő formában lenne létjogosultsága, ahogyan anno a Gyurcsány féle elképzelés határozottan értelmes volt (első félév mindenkinek ingyenes, hogy látni lehessen a teljesítményt, utána pedig teljesítmény alapon sorolják az embereket fizetősre és államira, jó teljesítménnyel az előbbiből menet közben is át lehet kerülni az utóbbiba, rossz teljesítménnyel meg fordítva - ennek lenne egy motiváló tényezője + az egyetemeknél maradna a tandíj, ami fejlesztésekhez jól jönne).

A fidesznél viszont csak arról van szó, hogy minél pénzt ki lehessen vonni a felsőoktatásból (és megjegyzem, ezáltal a kutatásból is, hiszen a tudományegyetemek kutatási központok is), mert kell a pénz a focistadionokra, az országimázsra, a kormánypropagandára és a haveroknak.

2013. jan. 22. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az a baj hogy gyorsan változik a világ és mi leragadtunk 10-12 éve egy iránynál. Ma reagálni kellene az eseményekre, de a társadalom nem toleráns főleg ha a tolerancia pénzben is mérhető. A globalizmus egyrészt a képzett és értéket termelni képes emberekre van kihegyezve, másrészt az allokatív államra. Ma nincs a helyzetünkben igazán jó megoldás, csak fájdalom csillapítás. Egyszerre kellene életképes tudású embereket kiművelni és agyelszívás ellen védekezni. Ahogy a gazdaságba úgy az oktatásba is paradigma váltás következik, sőt lehet hogy az oktatásban praktikusan még hamarabb.Mi lenne a jó? Ha nem állnánk ennyire rosszul gazdaságilag és nagyobb lehetne a mozgástér.
2013. jan. 22. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Komplikato ***** válasza:

"ha tömören akarom megfogalmazni, akkor az, hogy nem átalakítás megy, hanem egyszerű pénzkivonás, ezáltal tönkre vágás."


És akkor én nem is írok semmit, minden benne van ebben. Ráadásul akik kiagyalták nem értik vagy figyelmen kívül hagyják, hogy egy egy évnyi "spórolt pénz", az hány ezer milliárd évi kiesést fog okozni a ki ne képzett diplomások okán az országnak.

Mindegy. Aki tényleg nem buta és tanulni akar az látja, hogy kint külföldön jobb képzést, színvonalasabb diplomát kaphat és még csak az se biztos, hogy nem olcsóbban!

2013. jan. 22. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A színvonal a béka feneke alatt van!
2013. jan. 22. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!