Hogy lehet az, hogy aki választásokon az első fordulóban a szavazatok többségét kapta meg (de nem lett meg az 50%) és ezáltal a 2. fordulóra sor kerül, ott mégse nyer?
Erre a legjobb példa a fidesz. Sok helyen ahol 2. fordulóra is sor került egyáltalán nem nyertek, mikor az elsőben övek volt a szavazatok többsége. AZ Kósa meg is mondta, hogy ezért szüntetik meg a 2 választást.
Azért egyfordulós, hogy az ellenzék ne nyerhessen
Kósa Lajos szerint 2014-re nem sok esélye maradt az ellenzéknek a győzelemre, mivel az országgyűlési választásoknak nem lesz második fordulója. A Fidesz ügyvezető alelnöke országjáró körútján azzal magyarázta, miért volt szükség a húsz éven át használt rendszer átalakítására, hogy a Fidesz mindig a választások második fordulójában vesztett.
Elmagyarázom. Mondjuk a fideszes jelöltre szavaz 35 %, az MSZP-re 30, a Jobbikra 10, az E14-re 10, a DK-ra 5 és az LMP-re 5. Ha egy forduló van, akkor az győz, akinek önmagában a legtöbb szavazata van, tehát a FIDESZ.
Ha két forduló van, akkor a 2.-ba eddig a két legtöbb szavazatot kapott jelölt jutott be, vagy a 3, is, ha legalább 25 %-ot kapott. (A példában nincs ilyen.) Tehát maradnak ketten a fideszes, és az MSZP-és jelölt. De mivel a DK-osl az LMP-ések és az E14-esek egyaránt Orbánt akarják meneszteni, ezért a 2. fordulóban már az MSZP-és jelöltre fognak szavazni. A jobbikosok meg vagy a FIDESZ-re vagy otthon maradnak. Így a 2. forduló eredménye már a következő lesz: FIDESZ: 35 %, MSZP: minimum 45-50 %, (attól függ, hogy az LMP-ét hova teszem.) Tehát az MSZP győz. Ez persze ilyen pontosan a valóságban nem jön ki, de nagyrészt igen.
Na ezért csinált a FIDESZ ilyen választási rendszert.
ma 00:30
Nem lennének képesek megegyezni. A 2. fordulóba 20110 ismétlődik csak fordítva. Bárkit csak ne a fideszt.
Egyáltalán nem olyan baromi könnyű előre megegyezni egy baloldali jelöltben, miközben ott sokféle erő és irányzat van, és mindegyik magát akarja előtérbe tolni. Ha már volt egy első forduló, akkor egyértelműek az erőviszonyok, és nyilván az marad a 2. fordulóban, aki az ellenzéki erők közül a legtöbb szavazatot kapta, a többiek pedig felzárkóznak, a szavazóik csak rá szavazhatnak. Na de ezt előre látatlanba megmondani és kiegyezni? Könnyen belátható, hogy sokkal nehezebb, akár lehetetlen is. És ezt nyilván Orbán is előre felmérte.
A közvélemény-kutatásokból bizonyos mértékig ki lehet indulni, de nem igazán, mert több új erőt nem is mérnek, meg lehet hivatkozni arra, hogy torzak a kutatási eredmények stb.
"Nem lennének képesek megegyezni."
Az MDF példáján okulva szerintem egyik párt sem lesz olyan hülye, hogy az "elveikért" nem fognak besorozódni valamelyik oldalhoz.
"Valószínű az, hogy a két forduló között még erősebb a kampány. Ez a Fidesz esetében 2002-ben rosszul sült el."
Ez így pont nem helyes, a Fidesz 2002-ben megnyerte a második fordulót, mert az elsőben kiesett MIÉP-esek rá szavaztak és erősebb kampányba kezdtek a két forduló után.
Én egyébként támogatom az egyfordulós rendszert, mindenki készüljön fel rá, győzze meg az embereket, nem kell utána mutyizni meg az ördöggel is összefogni, hogy hatalomra kerülhessen bárki is. Egy ilyen MSZP-Együtt 2014-DK-LPM összefogásból nagy katyvasz lenne, nem értenének egyet semmiben, csak abban, hogy IMF kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!