A gyömrőiek többsége fasiszta beállítottságú?
Ha fasiszta személy szobráról lenne szó, bizonyára így lenne.
Így viszont nem történt más, mintha Kossuthról, Hunyadiról, Antallról neveztek el volna közteret.
Pro Pátria! Bár Kossuthot nem tartom annyira nagyra, mint sokan, azért ezt az összehasonlítást az ő, és különösen Hunyadi, de Antall nevében is kikérem magamnak. Nem kell fasisztának lenni (ezt csak te képzelted bele), de a minősége meg sem közelíti az említett (és szintén nem azonos súlyú) személyt.
A név egyébként számít. Észre sem vesszük, és azonosulunk vele. Végül is nem szeretünk rossz környezetben élni. Az ilyen utcaelnevezgetőknek (60 éve is) pontosan ez volt a céljuk vele. A Moszkva térrel kapcsolatban: Európa minden valamirevaló fővárosában van Moszkváról elnevezett közterület. Van nem kevés, ahol más is felvette a nevét. Ott nem szégyellnek egy nagymúltú város nevét viselni, ez csak ott fordul elő, ahol egy rakás szerencsétlen, komplexusoktól szenvedő ember a döntéshozó.
07:45
Mielőtt ilyen magabisztosan kirohansz, nézz utánna, mennyiben járult hozza Antall akkoriban Horthy erkölcsi rehabilitációjához.
Az 1993-ban adott interjújában Antall, Gosztonyi Péterhez hasonlóan maga is úgy vélte, hogy a fehérterror a vörösterrorra adott reakció vot, amit Horthy nem szított, vagy eltűrt, hanem igyekezett megfékezni. Kormányzóságának más alternatívája nem volt, az "októberi forradalom köztársasága [...] egyszerűen alkalmatlan volt a folytatásra", s nem jelentett reáils lehetőséget IV. Károly visszatérése sem. Az adott helyzetben "Horthy Miklós kormányzósága volt az ehyetlen lehetőség, ami az országot stabilizálhatta kül- és belpolitikai szempontból". A kormányzó "soha nem vétett az alkotmányos jogfejlődés és az alkotmányos monarchia ellen", és "egyszerre volt élesen antkimonnunista és antináci".
Azt is mondta "nem lehet Horthy antiszemitizmusáról beszélni az I. világháborút követően", és hogy 1941-ben "ellenezte" a hadbalépést. Ezek az állítások, ha finomítva, kiegészítve is, de igazak.
A deportálásokat, melyekre a "német megszállás után került sor" - hangsúlyozta Antall -, "súlyosan el kell ítélni". Ám Horthy, miután "a legkisebb önálló cselekvési lehetőséghez jutott [...] megmentette a budapesri zsidóságot". Mindezek alapján a miniszterelnök Horthyt olyan "magyar hazafinak" tartotta, akit a politikának "a nemzet folytonosságában, a nemzet tudatában tisztességgel el kell helyezni".
Antall József ezen utolsó mondata konkrét kimondása annak, hogy a magyar konzervatív és jobboldali hagyomány örökségét folytatja az 1945-1989 közötti megszakítás lelki értelemben vett kitörlésével.
"A Moszkva teret szerintem is kár volt átnevezni,mert a Széll Kálmán tér túl hosszú szó."
Ehhez mit szólsz:
Köztársaság tér - II. János Pál pápa tér?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!