Normális dolog 12%-ért kiszedetni amikor olajcsúcs várható?
Az, hogy te mire szavazol, nem számít!
Törvény szerint ennyi jár az államnak, egy forint befektetés nélkül.
Nincs olyan, hogy olajcsúcs, csak az összeesküvés-elmélet hívők között.
Olyanok kiáltanak a tudósok olajcsúcsot, amikor az éppen aktuális technológiai fejlettséget figyelembe véve megjósolják, hogy még mennyi olaj van hátra a Földön.
Az 1940-es években például 1960-ra jósoltok olajcsúcsot, mert ha a technika semennyit se fejlődött volna a második világháborús szinttől tovább akkor a korabeli gépek fejlettségét figyelembe véve még 20 évig lett volna hátra olaj olyan lelőhelyeken, amiket ezek a gépek el tudnak érni.
Mire 1960-at ütött az óra, fejlődött a technika és kiderült, hogy nehezebben elérhető helyeken van még olaj hátra, de semmi probléma, mert 60-as évekbeli technikával már azt is ki lehetett bányászni.
Aztán a 60-as években úgy gondolták, hogy az ezredfordulóra fog elfogyni az olaj, ismét fejlődött a technika, még nehezebben elérhető helyekről is tudnak olajat bányászni, így nem jött be az "olajcsúcs".
Rendben van, 70% az államé, 30% a kitermelőé. De mit is tesz hozzá az állam a kitermeléshez? Adja az olajat, meg... Meg nagyjából ennyit.
A kitermelő kutatja fel a lelőhelyet, ő tervezi meg a kitermelés módját, ő építi fel az olajkutat, a szükséges infrastruktúrát, ő hozza a szakembereket, ő biztosítja az olaj szállítását, ő vállalja a kockázatot, hogy ha esetleg mégsem jön be a terv és kisebb a lelőhely, akkor bukik rajta. Soroljam még tovább?
Az, hogy a mélyben olaj van, nem sokat ér. Fel is kell azt hozni valahogyan, anélkül nem lesz belőle haszon. Nem biztos, hogy ez a 12 és 30% közötti megosztási arány tökéletes, de minden bizonnyal közelebb áll a valósághoz, mint a 70-30 az állam javára. Ugyanis nagyon nem éri meg azért kőolajat kitermelni, hogy annak 70%-át elvigye valaki a két szép szeméért. Az olajcégek nem szeretetszolgálatok, hogy puszta emberi jóságból folytassanak kitermelést, mikor nekik nem éri meg.
Ha az állam annyira szeretne olajat, akkor lesz szíves magának kitermelni és az adófizetők pénzéből nagy, állami, monopolhelyzetben lévő olajcéget alapítani - manapság úgyis divatos az ilyesmi, lassan mindenre lesz udvari vállalat. Csak éppen a haszon mellett a költségeket és kockázatokat is vállalni kellene, mert az olajüzlet sem feneketlen aranybánya ám.
4-es, meggyőztél.
(csak azt hittem hogy ez enyém is 1/10000000 részben, és megkérdezésem nélkül elkótyavetyélik.)
Érdemes volt rákérdezni, mert az illetékesek észbe kaptak:
Mostantól 12 százalék helyett 30!
"Nemzetközi példák alapján sem az eddigi 12 százalékos, sem a helyére álló 30 százalékos bányajáradék nem számít magasnak. Az Egyesült Királyságban 2005-ben emelték a járadékot 34-ről 50 százalékra, Oroszországban az exportált olajat és gázt közel 80 százalékos járadék terheli."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!