Szóval tényleg csak konkurrenciát nem akar a kormány, erre megy ki az egész?
(Elvileg) nem bántott egy csomó szakot, amik túlképzésesek, és lehetetlenség szakmában elhelyezkedni a diplomájukkal.
Mi értelme az államnak költeni arra, hogy olyan szakembereket képezzenek, akik sose fogják használni a tudásukat?
"Mi értelme az államnak költeni arra, hogy olyan szakembereket képezzenek, akik sose fogják használni a tudásukat?"
Hát ez az! Sok hüłye jogász meg közgazdász elvégzi az egyetemet majd politikusnak áll. Minek akkor költeni rájuk?! (Gyurcsány, Bajnai, Orbán, Navracsics, Papacsák, Cser-Palkovics, Fazekas Sándor, Fónagy, Hende, Kocsis Máté, Zsiga Marcell, Matolcsy, Lázár, Botka, Lamperth Mónika, Újhelyi, Kovács Laci, Mesterházy, Bárándy stb stb stb)
Nem tudom, milyen konkurenciára gondolsz, de itt szó sincs végiggondolt elképzelésről. Van egy közhangulat, megpróbálták meglovagolni, nem jött be. Mos mást mondanak, de nincs benne kiszámolt következetesség. Még csak nincsenek is adataik hozzá (legalábbis nem elég).
Különben pedig tényleg zavaros a meglévő helyzet, sok a látszatszakma, ennek az alulfinanszírozottság és a túlzott szabadság (alig vizsgálják, milyen szakokra adnak engedélyt) az oka. Rendet kellene tenni sok mindenben a felsőoktatás területén, de ez olyan, hogy piszkos lett a selyemkendő, mossuk sósavval és dörzspapírral.
Szerintem benne van ez is.
Én értem a tavalyi fidesz oktatás átalakításának logikáját!
Vannak szakmák amelyek nem szívesen fogadnak be idegeneket.(jogászok,orvosok,közgazdászok)Ezek közül a jogászok és közgazdászok nagyon jól keresnek ezért is nagyon népszerűek. Ha pedig jól keresnek minek őket támogatni néhány havi fizetéséből kifizeti a tandíjat végzés után.
Ha pedig közepes képességű és nem gazdag akkor úgyse fogadja be felső kör nem fog keresne olyan nagyon sokat. Akkor inkább járjon egyéb szakra.(pl. mérnök)Így növelik műszakira bejutás ponthatárát.
Ezek persze durva szavak ezért nem merik kimondani.
Ezzel együtt brutálisannak gondolom a tavalyi férőhelyszám csökkentésüket is. Most még nem tudni mi lesz. Ha kertészmérnökből van sok az annyira nem izgalmas.
Valóban a közgazdászok, jogászok inkább belepofáznak a politikában mint mások.Ha kevesebb van belőlük csak jobb lesz a politikusok helyzete. Akik egykor többnyire jogászok, közgazdászok voltak. Szerintem ez is benne van, nehezebb lesznek lecserélhetőek.
Pl. a kertészmérnök nagyon szép szakma és hasznos.
De hány olyan terület van, ahol kertészmérnök által tervezett kertet, arborétumot miegymást akarnak létrehozni és üzemeltetni?
Nem kell ennyi kertészmérnök se...
Persze mennek erre, mert szép szakma, kreatív stb, aztán pofára esnek.
:/
Észre kellene venni, hogy a szakmák elfogadása, népszerűsége és fizetettsége nem valami spontán dolog, mint a kő leesése, ha nincs alátámasztva.
A szakmák fontosságát egy adott társadalom szemlélete és fejlettsége alapvetően befolyásolja. Ezért a gazdasági szükségszerűségétől az igény lényegesen eltérhet lefelé és felfelé. Egy értelmes kormány feladata éppen az, hogy elemezze, a fejlettségi szint, illetve a tervezendő fejlesztések hosszú távon hogyan befolyásolják a szakmák szükségességét. Majd ennek alapján (törvényekkel, propagandával, tanítással) hasson a társadalomra, hogy az igény mozduljon el a szükséges felé.
Nálunk ez pont fordítva történik. A kormánynak ezekről a dolgokról nincsenek adatai, meg sem tudja ítélni, merre kellene elmozdulni, ráadásul a hatalmának és nem a társadalmi fejlődésnek megfelelő célokat tűz ki. Ezért a hektikus intézkedések. Amilyen mocsok van országszerte, kertészmérnökre például nagy szükség lenne, de a megélhetési gondok ezt mindig felülírják. Ha valaki például úgy akar küzdeni a tisztaságért, hogy (az Alkotmánybíróság által most eltörölt) törvényt hoz, az szakmailag dilettáns, társadalmilag ellenérzést szül, meg nem old semmit, de legalább eltereli a figyelmet a koszról. Az ilyesmit seprűvel, és a konkrét esetek határozott szankcionálásával (meg a szükséges végrehajtható törvények alkotásával) lehet hatékonyan kezelni, ugyanakkor pozitív és csábító propagandával, példamutatással lehet hatékonyan kezelni. Ennek elemi feltétele, hogy akinek ez a dolga, legalább tudjon róla.
Ha sok a közgazdász és jogász (darabra lehet, de minőségre nem sok az biztos), vizsgálni kellene, kiknek a felelőssége ez. Kik is akartak fél országot diplomássá tenni? És ha mégis lépni kell, lehet, de nem ilyen ordenáré módon. Ehhez képest inkább az elefánt a porcelánboltba! Kevesebb kárt okoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!