1945 óta milyen nagyobb vándorlási hullámok (kitelepítés, kitelepülés, lakosságcsere, menekülés stb. ) érték Magyarországot?
Háború után: málenkij robotra elhurcolás a Szovjetunióba
Mellette emigrációs hullám Nyugatra.
1947: Csehszlovák lakosságcsere.
50-es évek: kitelepítések, internálás. Az életben maradt hadifoglyok többségében hazatérnek.
1956: forradalom és több százezer menekült Nyugatra
1989: rendszerváltás: sokan elmennek, sokan visszajönnek
2004-től: EU, némi kivándorlás
2010: Orbán-kormány... azt hiszem ez mindent elmond.
Az első kissé elnagyolta a dolgokat.
Malenkij robotra csak nagyon levés embert vittek el, semmiképpen nem nevezhető "nagyobb" hullámnak.
1947-ben nem csak Csehszlovák lakossági csere volt. A magyarországi svábokat telepítették ki Németországba. Helyükre telepítettek be cseheket, szlovákokat, székelyeket, csángókat. A kisebb településeken a fele lakosság kicserélődött.
Rákosi idejében sem volt nagy "kitelepítés". Csak az arisztokratákat vitték Kistarcsára, vagy másik táborba. Ők nem voltak olyan sokan.
Viszont államosították a nagyobb házakat. Ezeket vagy több lakásra osztották, vagy társbérlet lett.
Ez nem egyenlő a vándorlással, kitelepítéssel, vagy lakosság cserével.
56-ban távoztak nagyon sokan nyugatra. Ez több embert érintett, mint pl. a kitelepítés.
és 2004 óta napjainkig tartó folyamat az nem csak az itteni kormányok felelőssége, kivéve az hogy mondjuk beléptek az únióba
ugyanis szabad munkaerő-áramlás van az unióban, persze ez 2009-ben egy kicsit felgyorsult, ugyanis a németek ekkor nyitották meg ténylegesen az országukat a betelepülni vágyóknak
Utolsónak: a cél a magyarországi német etnikai tömbök megsemmisítése volt, azaz olyan helyzetet igyekeztek kialakítani, hogy a magyarországi németség helyzete alapvetően megváltozzon, és minél több helyen kisebbségbe szoruljanak. Ilyen szempontból mindegy volt, hogy a kitelepített svábok javait egy alföldi magyar, egy békéscsabai tót, egy Székelyföldről menekülő székely vagy egy baranya megyei horvát kapja meg. A lényeg az volt, hogy a betelepített lakosság révén kisebbségbe kerüljenek a németek és ez a legtöbb helyen (különösképpen a Budapest környéki német településeken, de számos más helyen hasonlóképpen) így is történt.
Mivel a magyarországi svábok helyi dialektusokban beszéltek, ezért a német nyelv visszaszorulása az utcáról és az oktatásból egyenes út volt a nyelvvesztés felé. A mai svábok közül a legtöbb fiatal, aki ismeri a német nyelvet, az az irodalmi nyelvet beszéli, a felmenői falusi sváb dialektusát nem feltétlenül érti meg. Az idősek, akiknek anyanyelve a német még ismerik a dialektust.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!