Felsőoktatás, államilag finanszírozottak csökkentése. De miért az egyetemisták tüntetnek? Miért nem a gimnazisták?
"Illetve a legtöbb középiskolás kiskorú."
Mutass egy kiskorú középiskolást...
"Mutass egy kiskorú középiskolást...
"
...akit érdekel bármi ilyen politikai dolog.
Vegyük a mi példánkat:
200 km-re lakunk Budapesttől, a lakhelyünk közelében nincs színvonalas képzés azokon a szakokon, amelyeken a húgom vagy én tanulunk, így maradt az, hogy mindketten Pestre jöjjünk tanulni. Értelmiségi szüleimnek nagyon fontos a taníttatásunk, ezért amivel csak tudnak támogatnak minket. Kollégium ellátásra nem vagyunk jogosultak, mert családunkban az egy főre eső jövedelem nagyságrendileg 80 ezer HUF, ezzel egyikünk egyetemén sem kerültük be kollégiumba. Innentől kezdve szüleimnek már rengeteg pénzbe kerül az, hogy mi egyetemre járunk (albérlet, hazautazások, jegyzetek egyéb járulékos költségek). Én jelenleg programozónak tanulok, most vagyok végzős BSC-s (túlfutás nélkül). Eddig eredményeimért eléggé szép tanulmányi ösztöndíjat kaptam, mindemellett dolgozni vagyok kénytelen különböző alkalmai szakmai és nem szakmai munkákat, mert szüleim nem tudják minden költségünket állni. Mindenképpen szeretnék MSC-t végezni, sőt a későbbiekben esetlegesen PHD-t is. Ha a mostani keretszámokat átviszik jó esélyjel nem lesz államilag támogatott MSC képzés azon a szakon, ami engem érdekelne. Mit is jelentene ez? Ki kell fizetnem a tandíjnak legalább a felét, amellett, hogy röghöz kötnek (ez kevésbé zavar, nem szándékozom elhagyni az országot), ez rögtön azzal jár, hogy mivel nem leszek államilag finanszírozott hallgató, ezért tanulmányi ösztöndíjat sem kaphatok (legalábbis jelen állás szerint), ezzel jelenlegi ösztöndíjamon számolva éves szinten mintegy 250.000 ezer Ft-tól esek el, plusz ugye a két félév féltandíja nagyjából még egyszer ennyi lesz, azaz az eddigihez képest ez félé millió forint mínuszban. Holott az MSC-s éveimet azzal szerettem volna tölteni, hogy kutassak az egyetemen és esetlegesen oktassak (ezekre lett is volna lehetőségem), amivel akárhogy is nézem csak is az ország javát szolgáltam volna. Ezzel szemben ha ez így marad kénytelen leszek állandó munkát vállalni, hogy bírjam a költségeket, ami annyit tesz, hogy csak az esti tagozat jöhet szóba, ez nagyjából kizárja a kutatások lehetőségét, illetve az oktatásét is. Szerencsére amit tanulok nem hiányszakma és az eredményeim is jók belőle, így talán azzal nem lesz gondom, hogy állást találjak, de így mégis megakadályozzák, hogy azzal foglalkozzak, amit szeretnék.
És igen, jöhettek a diákhitellel: nem fogom felvenni... hogy miért? Miután végeztem az egyetemmel, mint minden normális ember szeretnék gyűjteni saját lakásra (és nem feltétlen egy lakótelepi panelban szeretném leélni az életemet majd mesterképzésen végzett programozóként), szeretnék majd autót illetve szeretnék családot alapítani, amelynek biztos életet biztosítani, néha egy-egy nyaralással stb. Illetve gondolnom kell arra is, hogy a dolgok jelen állása szerint valószínűleg a szüleim nem fognak annyi nyugdíjat kapni, amiből megélnek, így őket is támogatnom kell majd. Ezt mindenki ki tudja matekozni, hogy nagyjából mennyi pénz (10 milliós nagyságrend). Én ezek mellé a költségek mellé nem szeretném magamat még egy olyan hitellel terhelni, aminél jelenleg azt se lehet látni, hogy mennyit kell majd visszafizetni!!!
Miért hiszi azt mindenki, hogy ezek a változtatások nem érintik a hallgatókat?
Mi is szívunk ám, azért van a tüntetés!
Mert ezek az intézkedések a CSŐDBE sodorják az egyetemeket! És nem csak az utolsó kis főiskolákat, hanem a jelentős egyetemek is veszélybe kerülnek.
És mondjuk lehet, hogy a hallgatók (köztük én) nem nagyon örülnének annak, ha másfél évvel a diploma előtt közölnék, hogy nem kapod meg, mert csődbe ment a suli.
Fogja már fel mindenki, hogy az egyetemek a hallgatókból élnek. Nincs elég hallgató --> nincs elég pénz sem!
Csődbe megy a suli bakker!!!
"Mi is szívunk ám, azért van a tüntetés!
Mert ezek az intézkedések a CSŐDBE sodorják az egyetemeket!"
Alapvetően hibás feltételezések vannak a felsőoktatás finanszírozási struktúrájában. (Például, hogy a mégtöbb hallgató hosszú távon mindig hasznos.) Mivel a kormánynak anyagi forrásra van szüksége, a felsőoktatás felé fordul a tekintete, mert innen tud a legkisebb ellenállás leküzdésével a legtöbbet megtakarítani. A számukra rövid távon legtöbb, amit elérhetnek a tüntetők, hogy a kormány visszakoz. Ekkor viszont rászáll egy másik csoportra, pl. az egészségügyre, a gazdákra vagy a nyugdíjasokra, újabb problémákat gerjesztve.
Szerintem itt a hiba. A tüntető csoportok nem a kormányra gyakorolnak nyomást, hanem közvetve egymásra. Ha az egyik front győz, akkor a kormány részéről nagyobb makacssággal találja magát szembe a másik. Abba meg bele se merek gondolni, hogy milyen új frontokat lenne még hajlandó megnyitni a kormány, hogy pénzhez jusson.
Emiatt pedig nem azon kellene agyalni, hogy miként lehet visszavonatni állambácsival az ötleteiket, hanem hogy hogyan és mennyire tudnak alkalmazkodni hozzá, ha már muszáj. Hogy hogyan oldjuk meg, hogy ne menjen tönkre a suli, ha már úgyis megnyírják az állami támogatást. Ez pedig szerintem amúgy is lényegesen könnyebb feladat, csak a saját fősulit megmenteni, mint az összeset.
A "Rózsa hervadj" és a "hazug Orbán"-ozás, bár teljesen jogos, semmire nem jelent megoldást, csak feszültséget szít és ellenérzést kelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!