A Forradalmi Kormányzótanácsban és a vörösterrorban miért vett részt annyi zsidó?
Hmm. ez nem rossz.
De mivel ők alapvetően a kereskedelemben találták meg a helyüket, illetve összességében a pénz világában, így a kommunizmus némiképp ennek ellentmond.
Ennél egy kicsit grandiózusabb és általánosabb terve volt a kommunistáknak.
Egy véres diktatúrával tartották volna fenn a szabadság eszményét, miközben ők alaposan megszedik magukat. Egyszerű és mégis nagyszerű.
A zsidók meg mindenütt ott voltak ahol pénz van/volt/lesz, miért pont ebből maradtak volna ki?
De a felső tízezer (nagybirtokosság, országgyűlés, egyházi vezető réteg, katonai pálya) jórészt zárva maradt előlük.
A nagytőkés zsidó gyárosok ugyanúgy megsínylették a kommunizmust 1945 után, az államosítás rájuk is vonatkozott.
A válaszhoz picit korábbra kell menni: a tizenkilencedik-huszadik század fordulóján a marxizmus (szocializmus stb.) olyan új, kávéházi-értelmiségi társalgásra alkalmas tudományos teória volt, mint pl. a freudi pszichológia. A magyar zsidóság ekkorra asszimilálódó neológ része nagyon nagy számban képviseltette magát mindenféle értelmiségi dologban, ami nem volt elzárva tőle (mint pl. a nemesi világ által kisajátított közigazgatásban), tehát sok zsidó volt az akkori "szocialisták" között is, és amikor - meglepetésre - hozzájuk került a hatalom, a vezetésbe is sokan kerültek.
pár dolgot nem szabad elfelejteni: - a marxista eszmék ekkor még nem voltak az a Sátán, amivé a Szovjetunió tette őket. Ebben az időben pl. Bajorországban is volt Tanácsköztársaság. És azokban az országokban, ahova a Szovjetunió hatalma nem ért el, a marxista mozgalmakat domesztikálták, erőszakmentes pártokká lettek a brit Munkáspárttól a német szocdemekig mindenhol.
- a vörösterrort nem irányította az állam, tehát a Forradalmi Kormányzótanács és a benne ülő zsidók sem. Helyi elemek agresszív, pillanatszerű kitörése volt.
- a magyar Vörös Hadseregben, amely javarészt a Monarchia I. világháborús katonáiból és önkéntesekből állt, északon a cseheket meglepetésre megverte, a románokkal szemben pedig az utolsó pillanatig kitartott. Ez nyilván lehetetlen lett volna, ha a magyar katonák nem hajlandóak tovább harcolni vagy önkéntesnek jelentkezni a kormányzótanács irányította országért.
Nem lehet.
Ha figyelmesen olvastad volna az elõzõt, nem kérdezted volna: ott van, hogy a Vörös Hadsereg visszaverte a támadásokat, amíg tehette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!