Jó az arány, hogy 106 egyéni képviselő lesz a parlamentben,93-t pedig listáról választunk? Ti változtatnátok-e ezen, és ha igen, mit?
Meg nem kövezünk, miért is tennénk, csak a válasz alapján nem tartunk kompetensnek a kérdésben.
Az arány jó, mert nagyjából a fele-fele. A pontos számok biztosan kötődnek a választókerületek számához, aki tehát mondjuk 110, vagy 100 egyéni képviselőt akar, át kell szerveznie a választókerületet. Listára azért van szükség, mert a kormányt, programot pártok adják és nem személyek. Ezért célszerű, ha a a parlamentben a képviselőkön keresztül a pártokra leadott szavazási arány jelenik meg. Ha csak egyéni képviselő lenne, hiába mondjuk 51-49 a nyerési arány, a parlamentben ez 100-0, ami hamis. Ha viszont csak pártlista lenne, semmi egyéni motiváció nem jelenne meg, csak pártmassza.
Ugyanannyira vagyok kompetens, amennyire ti. :) Képviseleti demokráciában élünk; a véleményem egyenértékű a tiéddel.
Amúgy meg ironikus, hogy az általam felvázolt elmélet első része (az FPTP-módszer), az ezen az oldalon annyira ajnározott Egyesült Királyságban tökéletesen működik - ennek segítségével nagyon kevés esettől eltekintve ki tudták védeni a koalíciós kormányzást, illetve ezáltal a kormányválságokat.
A második pont, a felsőház pedig hasonló formában remekül működött a Monarchia idején, aztán a két világháború között. Szintén az Egyesült Királyságot tudom felhozni, ahol a felsőházban a mai napig jelen vannak az Anglikán egyház főpapja, illetve több főnemes.
Na de miért is csodálkozom, kis hazánkban a sok lelkes proletár és munkás-paraszt fél mindentől, ami a monarchiával kapcsolatos - legyen az arisztokrácia vagy bármi más.
Ízlés dolga, én kicsit eltolnám a lista irányába, mert úgyis pártban gondolkodnak a legtöbben az egyéniben is (tehát ebben nincs különbség), de az arányos rendszer szerintem igazságosabb.
De tényleg ízlés kérdése.
2/6. Nem vagyok, soha nem voltam proli, sőt szoci sem.
De Magyarországon szerencsére már nincs arisztokrácia!
Már nem a Monarchiában vagy a Horthy-érában élünk. Ahol csak az arisztokratát meg a nagytőkések lehettek képviselők.
Demokratikus államban mindenki megválaszthatnak képviselőnek. Még azt is, akinek arisztokraták voltak az ősei.
A magyar Parlamentben nincs helye az arisztokratáknak, mint társadalmi csoportnak!
Ahogy nincs helye a határon túliaknak sem! Milyen erkölcsi alapon szól bele a belpolitikánkba az, aki nem itt él, nem itt adózik?
De értelme sem lenne, mert a magyar Parlament, hiába hozna bármilyen rájuk vonatkozó döntést, azt a saját kormányuk nem fogja figyelembe venni. Sőt, csak élezi az országok közötti feszültséget.
Minden képviselőt egyénileg kellene megválasztani. A képviselők többsége valamelyik párt színében indul. Ennek alapján is meg lehetne állapítani, hogy melyik párt kapta a legtöbb szavazatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!