Mitől lesz 500-600 milliárdos lyuk a költségvetésben?
Úgy, hogy sokkal több a kiadás, mint a bevétel.
Ezt ugye kétféle módon lehet javítani, bevételnöveléssel és kiadáscsökkentéssel. Na lehet találgatni, melyik a nyerő...
Egyszerű, sőt az IMF is megértette végre.
A szigor és a válság recesszív hatására nem lehet megszorítással reagálni mert pld nálunk 1% GDP veszteség 1,6% recessziót okoz. Az az a következő évet 1,6% al alacsonyabb GDP vel indítjuk.
Kimondható hogy ez egy öngerjesztő folyamat ami csak elmélyíti a válságot.
A mai helyzetért a globalizmus mechanizmusa és annak a tőke-munka jövedelmek elbillenése a felelős. Illetve a termelés kiszervezése a fejlett világokból.
Erre tetézett a meggondolatlan hitelezés, ami akkor pillanatnyilag a növekedést fenntartotta mint a rendszer működésének alapját, de mára csak tovább tetézte a problémákat.
Paradigma váltás kell, de sajnos látszik hogy akik ma a hatalmat gyakorolják azok nem akarják. Ragaszkodnak a megszerzett javaikhoz, még ha ezzel maga a rendszer omlik is össze. Sajnos a paradigma váltást úgy néz ki hogy csak kataklizma képes előidézni, ami hamarosan be is fog következni.
"Úgy, hogy sokkal több a kiadás, mint a bevétel.
Ezt ugye kétféle módon lehet javítani, bevételnöveléssel és kiadáscsökkentéssel. Na lehet találgatni, melyik a nyerő...
Sajnos ez ma már nem igaz.
A kiadások csökkentése recessziós hatásokat generál, ami újabb megszorításokhoz vezet. Hiszen a bázis érték a GDP csökken. Sajnos magasabb mértékben mint maga a csökkentés.
Ez pedig a gazdaságok komparatív és multiplikációs hatásaiból fakad.
Előző, kevesebb rizsa, több indoklás...
A kiadáscsökkentés nem feltétlenül csökkenti a GDP-t.
Ha például a parkgondozásra, vagy a felsőoktatásra félretett pénzt nyirbáljak meg, akkor aligha. Ellenben például a beruházások megvágása már igencsak visszanyomja a GDP-t.
Kíváncsi vagyok, hogy mit értesz paradigmaváltás alatt...
A költségvetés alapvetően egy ország gazdálkodásának mérlege. Összeírják benne, miféle bevételekkel és mennyivel lehet számolni. Egy másik fejezetben pedig azt, hogy milyen és mennyi kiadásokat terveznek. Ha a bevétel mínusz kiadás negatív, az a lyuk, vagyis a működési lehetetlenség.
A "tervezésnél" mindig nulla jön ki, csak a valóságban történik meg, hogy lesz lyuk. Az ok az, hogy vagy a bevételt túlozták el felfelé, vagy a kiadást lefelé. Ez a tévedés vagy tudatos (becsapás más néven), vagy hozzá nem értésből következik. Leggyakrabban a kettő együtt.
Mindkettőnek hatalmi okai vannak. A becsapás azért kell, mert különben "fellázad a nép", csökken a hatalom. A tévedés pedig azért lesz, mert hozzá nem értők készítik a költségvetést, szakmailag igényes ember ugyanis ilyenhez nem adja a nevét (ha mégis, az a becsapás esete).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!