Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 1956-ban álltak át honvédek a...

1956-ban álltak át honvédek a forradalmárokhoz? Lehet pontosan tudni, hogy milyen egységektől?

Figyelt kérdés
A tatai Dózsa György Lövész, Páncélos és Gépkocsizó Tisztképző Főiskola növendékeit is felvezényelték a fővárosba 1956-ban. Tehát diákként vettek részt gyakorlatilag az eseményekben. Egyik cikkben azt olvasom, hogy a piliscsabai páncélosokkal karöltve a szovjetekkel együtt harcoltak. Máshol meg azt, hogy a néppel együtt, gyakorlatilag forradalmárként... Dalmadi Jenő könyvének promójában is olyan szöveg olvasható, ami az utóbbit erősíti. A témai ismerői segítenének eligazodni? A neten nagyon sok, egymásnak ellentmondó adatot találtam.

2012. okt. 18. 00:52
 1/4 tavol elo ***** válasza:
Szerintem elobb-utobb mindenki atallta a forradalmarokhoz kiveve az AVH fegyvereseit, ha jol tudom (de lehet ez csak urbanlegenda) talan meg a magyarorszagon allomasozo Szovjetek is szimpatizaltak a forradalmarokkal es talan volt olyan eset ahol az AVH ellen besegitettek. Aztan ez azon a szomoru november 4. napon megvaltozott...
2012. okt. 18. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Először is: nem igaz, hogy az egész országban voltak fegyveres harcok. Csak Pesten és néhány nagyobb városban harcoltak, vidéken csak szórványosan, civilek fogtak fegyvert. Katonák egyáltalán nem voltak közöttük. Pesten lehetett ilyen, Maléter parancsnoksága alatt.

A városunkban 3 laktanya volt, és egy kevés szovjet katona.

A laktanyákban laktanya elhagyási tilalom volt, a katonák nem jöhettek ki a városba. De így volt ez másutt is. Volt több kollégám, aki abban az időben az ország különböző táján katona volt. Ők sem hagyhatták el a laktanyát.

A szovjetek szintén nem avatkoztak be a harcokba nov.4.-e előtt.

Azt nem tartom valószínűnek, hogy bárhol is a szovjetek a forradalmárok mellett harcoltak volna.

2012. okt. 18. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem csak magyar, de ruszki katonák is álltak át a felkelőkhőz.

Jó pár évvel ezelőtt avattak egy kopjafát és kb 1x1,5m-es emléktáblát a 301-es parcellánál a forradalmárokhoz átállt szovjet katonák emlékére. (Meg asszem Pongrátz említ a könyvében több átállt szovjet katonát.)

Kopjafa

[link]

Emléktábla

[link]


Ez pedig az Andrássy úton van

[link]

2012. okt. 18. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Voltak akik átálltak.

Soha nem felejtem el, épp a Westendből jöttem ki, amikor egyenruhások ordítoztak h átállnak

2012. okt. 18. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!