Annemarie Muntz, a Randstad Holding pr-vezetője kifejtette: ha figyelembe vesszük a friss diplomások belépését és a nyugdíjasok egy részének visszatérését a munkaerőpiacra, akkor is csaknem 150 ezer emberes hiány várható a felsőfokú végzettségűekből Magyarországon alig 8 év múlva.
A szakértő szerint a legnagyobb fenyegetést a kereslet-kínálat egyensúlyára mégis az jelenti, hogy a középfokú végzettségűekből csaknem félmillióval több lesz annál, mint amennyien el tudnak helyezkedni.
"Most leginkább bizonyos szakmunkásokból van hiány."
Azért nem csak. PL az IT területén válság közepén is hiány van a szakemberekből.
És egy másik fontos kérdés, hogy tényleg hiány van e szakmunkásokból, vagy csak nem akarnak az adott munkakörben dolgozni?
És ne felejtsük el azt se, hogy egyre több munka betöltéséhez felsőfokú végzettség kell. Előrejelzések szerint az EZban 2020-ra az állások harmadához kell. (ezaz USAban 57% volt 2008-ban)
De ez is egy érdekes cikkrészlet:
A Randstad szakemberei szerint a magyarországi helyzet megoldásához több tényező szükséges. Ezek közül az egyik első az oktatási reform, vagyis a vállalatok elvárásainak megfelelő szakterületen végzett, magasan képzett szakembereket kell biztosítani ahhoz, hogy csökkenjen a munkanélküliség várható szintje. Az alacsonyan képzettek, illetve az oktatási rendszerből korán kilépők számára nemcsak megfelelő pénzügyi helyzetet kell teremteni, de hatékonyabbá kell tenni oktatásukat és az álláskeresést támogató rendszert is.
"Elég hülyeség a cikk, biztos nem lesz hiány a diplomásokból.
"
És miért? Mert ma elég divat leszólni a diplomásokat? Viszont a tények azok, hogy egyre nagyobb az igény erre a fokú végzettségre.
Tényleg növekszik az igény a diplomásokra. VISZONT: ezzel együtt a diploma értéke rohamosan csökken. 50 évvel ezelőtt aki egyetemet végzett, azok általában valóban kiváló szakemberek voltak, akik alkalmazása egyenlő volt a tiszta nyereséggel (eltekintve az ilyen-olyan csókos illetőktől, dehát azok mindenhol vannak).
Ma a diploma önmagában egyre kevesebbet ér, hiszen tonnaszámra vannak a büfészakok, ahonnan ömlenek a diplomások (nem csak nálunk, az egész világra jellemző).
Amire igény van, arra lesz kínálat is. A szüleink, az ő szüleik abban nőttek fel, hogy a diploma a kulcsa a biztos anyagi jólétnek. Erre ma hírből sem lehet mondani, hogy így van, és ez tovább fog csökkenni. A munkaerő piac meg szépen realizálni fogja önmagát. Ahogy elfogynak a diplomások, úgy fog felhúzni az igény a végzettségekre (mivel a kevesebb diplomást jobban meg fogják fizetni) ergo több diplomás lesz.
A keletkező űrt a két pont között meg kitöltik a nem diplomások, akikből rengeteg éppen ugyanolyan jó és hasznos munkaerő van. A kevés rendkívül specializált pálya, ahol valóban csak egyetemi tudás ér valamit (ilyen-olyan kutatók) meg mindig lesznek, hiszen belőlük amúgy is jóval kevesebb kell.
ma 13:07
Régen az érettségi is volt valami. Ma már elvárás, de semmire se jó. Mindenkinek van már szinte, de nélküle nehéz állást találni szellemi munkakörben. A diploma 20 év múlva hasonló lesz. Az is egy általános dolog lesz, amit elfognak várni.
"Persze egyre nagyobb az igény, mégis hol? Linkelgethetsz minden hülye cikket, aminek semmi valóság alapja, attól még nem lesz igaz."
Pl mérnökök, gazdasági szakértők, matematikusok(!), de ami az egyik legjobb az informatikusok.(főként fejlesztők, programozók) Az IT szektorba még válság alatt is hiány volt szakemberekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!