Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha egy kereskedő 50 Ft-ért...

Ha egy kereskedő 50 Ft-ért vesz egy kg almát és eladja 200 Ft-ért, akkor 150 Ft-tal növelte a GDP-t?

Figyelt kérdés
És ha én otthon a kertemben termelek egy kg almát 100 Ft értékben, de saját magam megeszem, akkor nem növeltem semmivel a GDP-t, igaz?

2012. aug. 9. 13:19
 1/3 A kérdező kommentje:

Másik eset, ha a saját házamban lakom, annak nincs értéke.

De ha a szomszéddal lakást cserélünk, és fizetnénk egymásnak 50-50 ezer Forint lakbért, akkor havonta 100 ezer Forinttal növeltük Magyarország GDP-jét?

Tehát a GDP szerintem elég rosszul mutatja a gazdaság teljesítményét.

2012. aug. 9. 13:35
 2/3 anonim ***** válasza:

GDP helyett Uj mérőszámot: A Stiglitz bizottság jelentése

[link]

2012. aug. 9. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés első fele így igaz. Ha a kereskedő 50 Ft-ért veszi az almát, akkor a termelő 50 Ft-nyi "GDP"-t állított elő, a kereskedő pedig az eladási ár és a ráfordítás különbségével, azaz 150 Ft-al. A példából az is látható, hogy forgalmi szemlélettel számolva a GDP összesen 200 Ft-al nőtt (tehát a végső árral).


A kérdés második részére visszatérve a GDP-t szokták korrigálni bizonyos szempontok alapján, tehát a KSH beleszámíthatja a saját házad nyújtotta szolgáltatást is, mint ahogy becsülik a szürke és fekete gazdaság hozzájárulását is (csempészet, prostitúció stb.). A hangsúly itt a becslésen van.

2012. aug. 9. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!