Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Második világháborús parlament...

Yeppy kérdése:

Második világháborús parlamenti patkó? (ábra)

Figyelt kérdés
Már régóta keresek második világháború idejéről készült magyar parlamenti patkókat (ábrákat) de sajnos nem találok szinte sehol. Tudna valaki segíteni?

2012. aug. 1. 11:30
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha komolyan érdekel, akkor menj el a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) archívumába vagy a Magyar Országos Levéltárba. Ott biztosan van adat és ábra is erre. Egyébként az Osiris kiadó történelemkönyveiben is nagy hangsúlyt fektetnek a választásokra és a parlamenti arányokra, ezek alapján te is összeállíthatod magadnak a patkót, de szerintem egy-két grafikát is találhatsz (Romsics Ignác: Magyarország története a XX. században).
2012. aug. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A választásokat 1939. május 25-26-án tartották, a parlament megalakulástól 1944 őszéig összesen 17 alkalommal tartottak időközi választást, folyamatos MÉP (Magyar Élet Pártja) győzelemmel. Az utolsó választási aktusokra már a német megszállás után került sor, így bekövetkezett a kikényszerített nyilas hatalomátvétel.


Szóval 1939-ben a kormánypárti MÉP 181 mandátumot szerzett (~69%), Az ellenzék pedig összesen 77 mandátumot (~29%), a maradék pedig a független, 2 mandátummal. Ekkor összesen 260 mandátum volt, az ellenzék pedig 10 pártból állt, ezekből a legjelentősebbek a NYKP (Nyilaskeresztes Párt) a 77-ből 29 mandátum (~11%), FKGP (Független Kisgazdapárt) a 77-ből 14 mandátum (~5%).


Ezt körülbelül úgy kell elképzelni, hogy a Parlament Jobboldalán helyezkedett el az NYKP, középen a MÉP, baloldalon az FKGP. Jól ábrázoló képet sajnos nem találtam, de szinte pont úgy nézett ki az akkori patkó, mint a mostani 2010-es választásokon, ha a Jobbik helyére a Nyilasokat, a Fidesz helyére a MÉP-et, az MSZP és LMP helyére pedig a sok kicsi pártot, azaz az ellenzék nagy részét rakod (mert akkor 1% volt a parlamenti küszöb). A különbség csak annyi, hogy 386 mandátum helyett akkor csak 260 mandátum volt.

2012. aug. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget, utánuk fogok járni!
2012. aug. 1. 14:29
 4/5 anonim ***** válasza:
Én se találtam
2012. aug. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kormányzó volt Horthy Miklós előtt Szilágyi Mihály, Hunyadi János és Kossuth Lajos is. A megoldást ideiglenesnek tekintették, ez mindvégig megmaradt. Ebből az álláspontból bármerre el lehetett mozdulni. A kormányzó rendelkezett a király minden hatalmával, csak nemesi címet, földbirtokot nem adományozhatott. Csak a vitézi rend adományozhatott nemesi címeket. A vitézi címmel földbirtok is járt. Így a királyi jogkör Horthy joga lett. Joga volt összehívni és feloszlani a parlamentet, de figyelembe kellett vennie a parlament és a kormány döntéseit is. Tehát tulajdonképpen a Horthy-rendszer alkotmányos monarchiaként működött.


Horthy befolyása, szava erőteljesen érvényesült, tehát ez tekintélyuralmi rendszer is volt. Volt, amikor Horthy visszavonult a politikától, de amikor válság jött, újra részt vett a politikában.


A parlament mindvégig működött Horthy mellett, kezdetben egykamarás, de 1926-től kétkamarás parlament volt, mivel visszatért a felsőház. A felsőházban egyházi, gazdasági szervezetek vezetői voltak. A felsőház egyfajta konzervatív fék volt.


A konszolidáció harmadik eleme a választási rendszer volt. Az első világháború után a Károlyi-kormány bevezette az általános és titkos választójogot. 1919 novemberében tartottak választásokat. A legnagyobb mértékű szavazatot a KNEP és a Kisgazdapárt kapta. Az uralomra kerülő politikai elit nem igazán támogatta az általános és titkos választójogot, ezt korlátozni kívánták. Az 1922-es választójogi törvény szerint korlátozták a szavazók számát és bizonyos területeken nyílt választásokat rendeltek el. Az egész vidéken nyílt szavazás volt, ez sok visszaélésre adott okot, nem volt egészen tiszta.


Két politikai párt volt jelentős, a KNEP és a Kisgazdapárt. Mindkettő konzervatív, mérsékelt, jobboldali erő volt. 1922-ben Bethlen István belépett a Kisgazdapártba, ami egyesült a KNEP-pel, így létrejött az úgynevezett Egységes Párt. Ez volt a Horthy-korszak parlamentjének fő ereje. Az Egységes Párt neve Nemzeti Egyesülés Pártja lett, azaz NEP. Több kisebb csoport is kiszakadt a pártból.


1923-ban megalakult a Fajvédő Párt, ami egy nemzeti radikális magyar párt volt. A párt vezetője Gömbös Gyula volt. Egy ideig működött a párt, majd megszűnt, így Gömbös Gyula visszatért az Egységes Pártba.


A nagy gazdasági világválság következtében megerősödött a szélsőjobboldal. Az úgynevezett Kaszáskeresztes Párt radikális földosztást, revíziót, a zsidóság megrendszabályozását és még sok mást is kívánt. Nem tudtak bejutni a parlamentbe, a hatóságok is felléptek ellenük.


A Nemzeti akarat Párját Szálasi Ferenc vezette. A kisebb szélsőoldali pártokkal ő szervezte meg a Magyarországi Nemzeti Pártot, az úgynevezett nyilaskeresztesi mozgalmat.


Magyarországon léteztek polgári liberális pártok, azonban ezek nem nagyon tudtak bejutni a parlamentbe, a nagyobb városokban voltak támogatóik. Fő politikusa Vázsonyi Vilmos, majd Rassay Károly lett.


A Magyarországi Szociáldemokrata Párt, azaz MSZDP kezdetben nem nagyon tudott érvényesülni, mivel ellenőrizték őket. Később kiegyeztek az akkori rendszerrel, és igen erős párttá vált. A párt vezetője kezdetben Peyer Károly volt.


Később betiltották a kommunista pártokat, azok működését, eszméinek terjesztését. A Horthy-féle titkosrendőrség miatt vagy börtönben voltak a kommunista vezetők, vagy külföldre emigráltak. Horthy minden szélsőség ellen fel kívánt lépni.


Az ideológia konzervatív, jobboldali, tekintélyelvű ideológia volt. A rendszer alapelve a ,,szegedi gondolat” volt, a lényege egy egységes keresztény nemzeti Magyarország létrehozása. Gyakran ez a keresztény-keresztyén nemzeti gondolat volt, tehát a protestáns egyházakat is működni engedő országokat akartak létrehozni. Valamint a kifejezés azt is jelentette, hogy nem zsidó Magyarországot akar. A Tanácsköztársaság bűnét a zsidóságra kenték. Az antiszemitizmus nem faji alapú, hanem gazdasági és kulturális alapú volt.


Az úgynevezett numerus clausus nevű rendelkezést (=zárt szám) 1910-ben hozták, Teleki Pál kormánya alatt. Ez kimondta, hogy a felsőoktatásba felvett tanulók nemzetiségének arányának meg kell egyeznie az ország nemzetiségeinek arányaival. Ez egyértelműen a zsidóság ellen irányult.


A Horthy-korszak mindennél fontosabbnak tartotta a régi Magyarország visszatérését. A revízió gondolata, azaz a területek visszacsatolása jelen volt. A ,,szent korona tan”-t a revízió szellemében fogalmazták meg, eszerint a szent korona az egységes Magyarországot testesíti meg, aki az országban van, az a szent korona országának a tagja, függetlenül attól, hogy milyen nyelvet beszél. A kultúrfölény-elméletet gróf Klebelsberg Kuno fogalmazta meg. Meggyőzte a kormányt, hogy a kultúrára nagy pénzt kell elkülöníteni, mert ez sokat jelent az országnak. A magyaroknak kulturális fölényben kell lennie a körülvevő népekkel szemben. A revíziót minden magyar politikai párt elfogadta.


A nyílt választásokon lehetett tudni, hogy ki kire szavaz. Megfélemlítést, erős propagandát alkalmaztak. Az ország legnagyobb részében ez így volt. A zárt választások bevezetése után is a KDNP és a KGP kapta a legtöbb szavazatot.


Itt olvashatsz bővebben egészen a második világháború végéig


[link]

2012. aug. 1. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!