Mióta áll fenn ez az éles konfliktushelyzet a magyarok és a cigányok között?
És miből indult ki? Nyilvánvalóan ez a helyzet nem csak napjaink problémája.
Főleg idősebb, tapasztaltabb, a történelemben járatos emberek objektív hozzászólását várom.
Történelem szakon vagyok, harmadéves most épp...és tanultunk erről a témáról, refkó-anyag volt egyik szemináriumon, de amúgyis tételek közt is bent volt...
Objektívan tudom mondani azt h felejtsétek el h ez a konfliktus csak a szocializmus óta van! egyáltalán nem! A 18. század közepén már nem egy bíróság tudósított a cigányok deviáns viselkedéséről. eóEgyszer még emberevéssel is megvádolták őket. Egyébként elő kell venni Bonkáló Sándor könyvét ("A Kárpát-medence együttélő nppei"), ott pontosan leírja h ezek a konfliktusok egyáltalán nem új keletűek.
A 19. században elfogadták a cigányokat, úgy ahogy, mert ugye jól tudtak zenélni, de soha nem tartották őket a magyarral egyenrangúnak. Ez csak afféle romantikus mese, de ilyen nem létezett. Évszázadok óta antiszociális elemnek minősítették a cigányokat, vándorló életmódjuk és magas bűnözési hajlamuk miatt. Az utóbbit azért mondom, mert az 1700-as évek végéről már ránk maradtak levéltári anyagok, amiben pl. a gyümölcsösök meglopása tipikusan cigányokra jellemző bűneset volt. Gyakran a kormányszervek verték őket egyik faluból a másikba (azért írtam verést, mert szó szerint minden faluban elverték őket).
Amúgy, ha jól tudom a legelső konfliktusok a cigány és magyar etnikum között a török időkben kezdődtek. Sok magyar árulónak tartotta őket, amellett az akkori kissé anarchikus állapotokat ki is használták (nem volt kormányzati ellenőrzés, sem rendfenntartó szevek).
Ennyit tudok a témáról, de azt bizotsan tudom h nem újkeletű, és nem a szocializmus terméke a cigány-magyar konfliktus. Mária Terézia korában már bizotsan létezett. A cigányok letelepítéséről is ő adott ki határozatot, ami azt jelenti, h előtte vándorló életet éltek, és ha már törvénnyel kellett szabályozni a vándorló életet, valószínű, h nem véletlenül történt. Egyébként M. T. törvényesítette azt is, h "újmagyar"-nak kell őket nevezni, a "cigány" szó használatát is megtiltotta.
"A magyarok eleve egy intoleráns, xenofób nép, s nehezen tűri a másságot."
Ez pontosan fordítva igaz! Hiszen a mai Magyarországon 12 hivatalos kisebbség él és e 12 kisebbség közül csak eggyel, a cigányokkal vannak problémák.
"A magyarok eleve egy intoleráns, xenofób nép, s nehezen tűri a másságot."
Ez igen haver, jól megmondtad! Ne zavarjon, hogy totál az ellenkezője igaz, és Magyarország az évszázadok alatt bebizonyította, hogy egy befogadó nép. És nem az idegenekkel van baja (ahogy Katona is megírta a Bánk bánban), hanem azokkal, akik elnyomnak minket a saját hazánkban. Valóban érdekes, amit a kérdező fentebb írt: a 12 kisebbség közül csak eggyel van baj.... (Mondjuk az az egy nem is kisebbség, hanem etnikum - a két fogalom más) Én tavaly hallottam először, hogy a városunkban él egy lengyel és egy görög csoport is. Teljesen új volt számomra, mert nem találkoztam még egy kisebbségivel sem, valószínű, mert kevesen vannak, másrészt azért, mert nem hallhattam azt: "görögök 200 ft-ért kiraboltak és megöltek egy idős nénit", "lengyelek Galgagyörkön majdnem meglincseltek egy fiatal házaspárt" és a többi ugyebár....
"Valóban érdekes, amit a kérdező fentebb írt: a 12
kisebbség közül csak eggyel van baj.... "
Nos, ha van valami pozitív hozadéka Trianonnak, akkor az, hogy Magyarország egynemzetiségű ország lett. Előtte körberöhögtek volna, ha ilyesmit mondasz. Vesd össze. "nekiesik, mint tót az anyjának"
Nemcsak a cigányok és a szántás viszonyáról maradtak fent bölcs közmondások.
A svábok kitelepítése is merő humánum volt a Második Világháború végén.
A cigányok ma sokan vannak, szegregáltak és bőrszínük miatt könnyen azonosíthatók.
Ennyi a történet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!