Miért gondolkodnak egyes emberek még mindig úgy, hogy a mai társadalomban is léteznek osztályok pl munkásosztály, középosztály, felsőosztály, amikor manapság egyedül az határozza meg az életkörülményeket hogy mennyi pénzed van és hogyan gazdálkodsz?
Pl. ha egy gyári munkás megnyeri a lottót és nem herdálja el a pénzt, akkor mivel lehet majd őt megkülönböztetni egy felsőosztály-belitől?
Ha egy felsőosztálybeli fiát kirúgják az egyetemről, az apja bosszúból kitagadja otthonról és elmegy valami egyszerű munkára, hogy meg tudjon élni magától, akkor miben lesz más, mint egy alsó-középosztálybeli vagy egy munkás?
Ha egy középosztálybeli beszopja a hitelek felvételét és hajléktalanná válik, miben fog különbözni egy olyan embertől, aki már a gyermekotthonból való kikerülése óta hajléktalan volt?
Egyszerűen nem értem ezt a mentalitást, és amikor még ehhez a gondolkodásmódhoz az is társul, hogy minden ilyen "osztálynak" vannak sztereotipikus viselkedési formái és szociális normái, attól teljesen a falra mászok.
"amikor manapság egyedül az határozza meg az életkörülményeket hogy mennyi pénzed van és hogyan gazdálkodsz"
Ez határozza meg azt is, hogy melyik osztályba tartozol. Egy módosabb középosztálybeli, ha lecsúszik és hajléktalan lesz, már nem számít többé középosztálybelinek.
A mai társadalmomban is vannak osztályok, mint régen. Ezt a jövedelmi és vagyoni helyzet határozza meg. Az osztályok között azonban van átlépés, egyesek lecsúsznak, míg mások felemelkednek. Így valóban nem lehet később megmondani, hogy ki honnan jött, de attól még osztályok léteznek, nem a kommunista értelemben véve.
100 éve az ipari forradalom hatására sokan meggazdagodtak, azonban a régi többnyire nemesi családok kinézték maguk közül őket, mondván, hogy "újgazdagok".
"Pl. ha egy gyári munkás megnyeri a lottót és nem herdálja el a pénzt, akkor mivel lehet majd őt megkülönböztetni egy felsőosztály-belitől? "
Mért most miben lehet?
"Miért gondolkodnak egyes emberek még mindig úgy, hogy a mai társadalomban is léteznek osztályok"
Azért gondolkodnak így, mert léteznek osztályok.
"manapság egyedül az határozza meg az életkörülményeket hogy mennyi pénzed van és hogyan gazdálkodsz?"
Mivel ez szinte teljes egészében az osztályhoz tartozástól függ, ezért érdemes így gondolkodni.
"Pl. ha egy gyári munkás megnyeri a lottót és nem herdálja el a pénzt, akkor mivel lehet majd őt megkülönböztetni egy felsőosztály-belitől?"
Ha egy gyári munkás megnyeri a lottót, átkerül a felső-középosztályba, vagy ha a nyeremény elég nagy, az elitbe.
"Ha egy felsőosztálybeli fiát kirúgják az egyetemről, az apja bosszúból kitagadja otthonról és elmegy valami egyszerű munkára, hogy meg tudjon élni magától, akkor miben lesz más, mint egy alsó-középosztálybeli vagy egy munkás?"
Semmiben. Pont ezért van értelme osztályokban gondolkodni.
Nem érthető, mi a problémád.
"minden ilyen "osztálynak" vannak sztereotipikus viselkedési formái és szociális normái"
Vannak. A GYK-n is folyamatosan beléjük botolhatsz, csak figyelmesen kell olvasnod.
Mást ne mondjak: ha te Borsodba vagy Baranyába születsz valami világ végi kis faluban egy olyan családba, ahol a szülők évek óta munkanélküliek, akkor még abban az esetben is, ha Te nagyon jó adottságokkal születsz és egész életben rengeteget tanulsz/dolgozol még akkor is jó esélyjel ezzel annyit fogsz elérni, hogy a későbbi gyerekeidet nem segélyből kell eltartanod, hanem egy nem túl magas fizetésből. Mert ha belegondolsz: a segélyből élő szüleid valószínű egy perccel sem fognak tovább taníttatni, mint ahogy azt muszáj, nem fognak neked lakást venni indulásnak, így nem tehetsz mást, mint elköltözöl valamelyik városba, ahol a végzettségeddel arányosan kapott minimálbér közeli fizetésből kell még albérletet is fizetned, innen nem éppen egyszerű meggazdagodni.
Ezzel ellenben, ha a rózsadombra fizetsz, akkor nyugodtan leszarhatod a tanulást, soha az életben nem kell érdemben dolgoznod, majd ha felnőttél apuci úgyis vesz neked egy lakást és betesz a családi cégbe vezető pozícióba, sőt, később megöröklöd tőle a céget...
Nem az anyagiaktól függ az osztálykérdés, hanem a mentalitástól. Neveltetés és kulturális környezet. Fel lehet kapaszkodni anyagilag (az utóbbi húsz év jó táptalaj volt ehhez, de az előtte levő rendszer is jót borított), de hogy hova tartozol a gondolkodásod határozza meg, amit 80%ban a szüleidtől hozol, 20%ban a környezeted határoz meg.
Példádban, ha valaki hirtelen belecsúszik az alsó osztályba, mint Senki Alfonz, hát ki fog onnan lógni, sose lesz közéjük tartozó. Vagy fordított esetben pl Győzike az operabálon, senki se gondolná odavalónak.
Nem az anyagiak határoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!