Aki III. csoportba tartozó rokkant és volt már a kb.200000 embert érintó felülvizsgálaton, megirná, mit tapasztalt ott?
Forrás: Délmagyarország:
"A bizottsági vizsgálat nem tart tovább összesen másfél-két óránál. A 37 éves Melinda elárulta: 8 osztályt végzett, soha nem dolgozott, mert kilenc éve trombózisos a lába, emiatt rokkantnyugdíjas. Szintén rokkantnyugdíjas férjével neveli 16 éves fiát és 9 éves lányát, havi 100 ezerből élnek. Azt mondta: a vizsgálaton nem túlozta el a problémáit, a papírjaiból úgyis kiderül, hogy nem bír munkába állni. Eddig 67 százalékos rokkant volt, ezt a szintet szeretné megtartani. A vizsgálatokról azt mondta, három szakértő kérdezte, külön-külön szobában, nagyjából fél óráig. Az orvos a leletei alapján beszéltette, megvizsgálta. (A rendelő, megnéztük, nem több egy háziorvosénál.) A szociális szakértő az életkörülményeiről faggatta: hol lakik, hogyan él, mekkora a családja, mivel tudna dolgozni járni. A harmadik szakértő – a kormányhivatal munkaügyi központjának foglalkoztatási szakembere – arra volt kíváncsi, mi a végzettsége, mit dolgozott, mit tudna elvállalni és hány órában.
A szakértők hetente tartanak bizottsági ülést, a bizottságban a három vizsgáló szakértőn kívül még egy orvos vesz részt, ő elnököl. A nagy különbség, hogy míg korábban a tagok szavaztak, és az elnök szava döntött, most minden szakértőnek vétójoga van. Január óta nem az egészségkárosodás mértékét határozzák meg százalékban, hanem az egészségi állapotot. Úgy számolják ki, hogy az egészségkárosodás mértékét vonják ki 100-ból. Ezt az értéket küldi el a hivatal a nyugdíjbiztosítónak, és hogy mennyi időre javasolja az ellátást. Ez betegségtől függően a rokkantsági ellátottaknál 1, 2, 3, esetleg 5 év, rehabilitációs ellátottaknál általában 3 év. A nyugdíjbiztosító hoz határozatot, hogy jár-e ellátás, és ha igen, milyen összegű. Az NRSZH szakértői állásfoglalásából a beteg a nyugdíjbiztosítónál kap egy példányt. A határozat ellen az NRSZH másodfokú régiós hatóságához lehet fellebbezni, amely ugyancsak a szegedi igazgatóságon működik, más szakértőkkel, más bizottsággal. Aki ennek döntésével sem ért egyet, munkaügyi bírósághoz fordulhat, ahol igazságügyi orvosszakértő bevonásával vizsgálják az ügyét. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!