Miért hasznosak a magyar gazdaság számára, az ide települt multinacionális kereskedelmi üzletláncok?
""Azt mond meg, hogy ma ebben a pillanatban hányan dolgoznak a multiknál és hányan a magyar láncoknál?
honnan tudjam, de azt látom a szememmel hogy agy 10× kissebb CBA ban nem 10× kevesebben dolgoznak mit a tecsőbe, hanem max 5-6×.
""Amúgy mi rá a garancia, hogy ugyanakkora lenne a kereslet a multik kivonulása után.
Az hogy a kereslet nem távozna a multikkal együt.
Istenem....
""Értsd meg, hogy hiába építene egy CBA Tesco méretű áruházakat, akkor se tudná annyiért beszerezni és adni az árut, mint a külföldiek. Tudod ők nem csak itt vannak, hanem számos országban. Ha van egy kis nyelvtudásod, akkor például nézz fel a Lidl különböző nyelvű honlapjaira. Meg fogsz lepődni, hogy majdnem ugyanazok akciósak külföldön is, amik itthon.
Az a baj hogy nagyon sekélyes a tudásod!
De hogy kapisgáld:
Szerinted az összes Lidl nek egyhelyen álítják elő az akciós termékeit?
Dehogy haver.
van egy recepr és sok helyen gyártják.
Az egésznek a trükje a gazdaságos üzemméret kialakítása.
Az az, ha tudom hogy 100000 kg nyúltepertőt kell előállítanom és csomagolnom, akkor olyan üzemet építek vagy olyannak adom ki bérmunkába, aki nek van ennyi szebad kapacitása, vagy ennyire van tervezve az üzem.
He nagyobb az üzem az is bukó, ha kissebb az is.
Ha növelni akarom a termékek értékesítését, akkor vagy bővítettek, vagy új partnert keresek hasonló felállással.
Kb ennyi.
"Tehát nem akkora mennyiséget rendel, ami egy országnak elég, hanem ami egy nagyobb régiónak.
De nem egy cégtől, mert az soha nem lesz folyamatos.
"ekkora méretekben"
"Jól szervezett logisztikai bázisaival osztja el az árut. Ezzel egyik magyar lánc se tud versenyezni soha.
Miért, anyugatiak az űrből jöttek?
Vagy a magyarok ostomák?
Nem értem.
""Amúgy meg mondani én is sok mindent tudok. Én is tudom mondani, hogy megvettem volna a Corát, de a francba, ezt elbuktam :)Van pénz ott is de nem ennyi.
A tárgyalások még most is folynak, és én remélem hogy megveszik.
De válaszolnál a kérdésemer, hiszen már vagy 3× megkértelek.
A multik által kivitt pénzt mivel pótoljuk hogy a magyar gazdasgban maradjon egy kis tőke?
A válaszíró 83%-ban hasznos válaszokat ad.
Hangsúlyozom hogy én semmiképp nem szeretnék állást foglalni, csak tényeket akarok rögzíteni. Nem is akarok senkivel vitába szállni, mert úgy látom itt elég elvadult módon űzik ezt a műfajt (oké, politika topiktól mit várjon a kultúrember?).
Vannak magyar multik? Vannak. Vannak külföldi multik? Vannak. Van különbség a kisember számára hogy hova viszik el a pénzt? Nincs. A Tesco meg a CBA is adózik Magyarországon, s mivel multik, tulajdonosi körük sem egy országból tevődik ki. Nem vagyok a globalizációnak sem a híve, de azért ezt a multis dolgot nem szabadna a "francia autó vs. német autó" vita szintjére süllyeszteni. A probléma az hogy egyes emberek szeretnek nemzeteket kötni bizonyos dolgokhoz. A Tescohoz azt kötik hogy angol, az Auchanhoz azt hogy francia, a Lidlhöz azt hogy német, satöbbi. Úgy kell elképzelni hogy mikor látnak valami logót vagy emblémát akkor odaképzelik mellé a zászlót. De a valóságban ez nem így működik. Azért multinacionális vállalatok ezek a cégek mert finoman szólva leszar*ák a nemzeteket. Igen, van nekik egy úgymond "anyaországuk" ahonnét elindultak és ahol a legnépszerűbbek, sőt általában ott van a központ is, de a világ minden táján alkalmazkodnak az adott ország viszonyaihoz. A Tesco Magyarországon magyar emberek általl épített üzletben, magyar emberekkel magyar termékeket (is) árul. Ez a magyar gazdaságnak csupa haszon, egy ilyen multi betelepülése iszonyatosan megmozgatja a piacot, munkalehetőséget nyújt (nem csak a nála dolgozóknak, de a termelőknek is, logisztikai cégeknek is) az meg ártani még nem ártott egy országnak sem. Az előtt járhatott a termelő a nagybanira meg a piacra kivinni az áruját, így meg van egy stabil felvásárlója. Azt hiszem sikerült függetlennek maradnom. Ezek pusztán tények. Aztán igen, vannak árnyoldalai is a dolognak mert azt az x % profitot elviszik, de hangsúlyozom: magánemberek viszik el, nem nemzetek! Az autós példával élve: a francia és a német autót sem úgy szabad elképzelni hogy abban csak francia és csak német alkatrészek vannak: tele van olasz, svéd, spanyol, japán, magyar, amerikai, kínai, koreai alkatrésszel mindkettő. Ha meg teszem azt, csak magyar piacra gyártják ezt az autót (mint ahogy a multik alkalmazkodnak), akkor jobbára magyar gyárban, magyar munkaerővel, magyar beszállítókkal fognak dolgozni. Lehet hogy a profit nagy részét ők fölözik le, de az a sok beszállító meg dolgozó, meg a magyar gyár ide fog adózni!
19/20. Melléfogtál,Nem vagyok fiatal.
Magyarázd már meg pl. azt,hogy mi a különbség ha egy kereskedelmi cég,egy multi viszi ki a hasznát az országból,és aközött,ha egy termelő cég teszi ugyanezt? A haszon egyik esetben sem marad az országban! A termelő cég sem magyarországi bővítésre fordítja a nyereségét.
De mondok még valamit.
A Kádár-rendszerben volt fizetőképes kereslet. Volt magyar ipar és jól működő mezőgazdaság is. Mégis elég szűkös volt az árúválaszték. Nagyon sokan jártak át a környező országokba vagy éppen nyugatra bevásárolni. Ruházati cikkeket,élelmiszert,vagy éppen műszaki cikkeket. Ők miért nem csak itthon vásároltak?
Vagy itthon miért nem termeltünk meg mindent,ami külföldön volt?
Vagy egy másik példa.
A jászberényi Lehel gyár termékei kiváló minőségűek voltak. Nem csak azok,amiket exportra gyártottak,hanem azok is,amiket belföldi keresletre szántak.
Mégis az osztrák határ megnyitásakor az ország legtávolabbi csücskéből is mentek át a határ közeli osztrák városokba,és konvojokban hozták be a Gorenje hűtőket!
Ezzel komoly veszteséget okoztak a Lehelnek.
Nem álmodozni kell,hanem reálisan gondolkodni.
Ezzel a veled való vitát befejeztem.
Vitázni csak olyannal érdemes,aki hajlandó minimum elgondolkodni mások érvein. De te erre nem vagy hajlandó.
"Magyarázd már meg pl. azt,hogy mi a különbség ha egy kereskedelmi cég,egy multi viszi ki a hasznát az országból,és aközött,ha egy termelő cég teszi ugyanezt?
Ha egy termelő viszi ki a hasznot, azt megtermelte, itt az országban, és a tőkejövedelmét kiviszi, abból az értrékből amit megteremtett!
Ez eddig ok?
Ha egy kermúltri viszi ki az országból, az nem az általa megtermelt jövedelmet visziki, hanem a mnagyarok által nehezen sokszor rabszolgamunkából származó értékteremtését viszi ki.
Az az, a kermulti nem az általa hozzáadott értéket viszi ki, hanem a mi pénzünket. Az az a termelő multi kiviszi a hasznát de ha kevés is, attól még mi is részerülünk a termelésének a jövedelméből. A kermulti nem termel, ezért csak a mi pénzünket viheti ki és nem hagy itt megtermelt jövedelmet.
""A haszon egyik esetben sem marad az országban! A termelő cég sem magyarországi bővítésre fordítja a nyereségét.
Nem ez a lényeg!
Hanem hogy milyen eredetűa pénz.
Olyan amit a multi gyárában állítunk elő, és egy részét mint tőkejövedelem kiviszi.
Vagy olyan pénzt visz ki, amihez köze nincs, mert nem termel, hanem kereskedik.
""De mondok még valamit.
A Kádár-rendszerben volt fizetőképes kereslet. Volt magyar ipar és jól működő mezőgazdaság is. Mégis elég szűkös volt az árúválaszték. Nagyon sokan jártak át a környező országokba vagy éppen nyugatra bevásárolni. Ruházati cikkeket,élelmiszert,vagy éppen műszaki cikkeket. Ők miért nem csak itthon vásároltak?
Vagy itthon miért nem termeltünk meg mindent,ami külföldön volt?
Mert az terv gazdálkodás volt, ma meg piacgazdaság van.
Ha magyar multi lenne az sem csak magyart árúlna, hiszen nállunk nincs pld banán.
De mivel ma piacgazdaság van, a magyar is beszerezheti, sőt akár Brazillíában lefoglalhaz bizonyos termelési volumét előre, a chikita banánból.
""Vagy egy másik példa.
A jászberényi Lehel gyár termékei kiváló minőségűek voltak. Nem csak azok,amiket exportra gyártottak,hanem azok is,amiket belföldi keresletre szántak.
Mégis az osztrák határ megnyitásakor az ország legtávolabbi csücskéből is mentek át a határ közeli osztrák városokba,és konvojokban hozták be a Gorenje hűtőket!
Ezzel komoly veszteséget okoztak a Lehelnek.
Nem hűtőért mentünk, mert én is voltam.
Hanem mélyhűtő ládáért, amit nem gyártottak a jászságba.
""Nem álmodozni kell,hanem reálisan gondolkodni.
Ezzel a veled való vitát befejeztem.
Vitázni csak olyannal érdemes,aki hajlandó minimum elgondolkodni mások érvein. De te erre nem vagy hajlandó.
Miként pótóéjuk a multikáltal kivitt jövedelmeket?
"Tudom hogy kérdésre nem illik kérdéssel válaszolni de szerinted mi történne ha a pécsi Elcoteq, a komáromi Nokia satöbbi satöbbi után "a teszkó, a spar, a lidl, az aldi meg a több kizsákmányoló, pénznyelő multi" is kivonulna az országból?"
Helyreállna a rend és végre mindenkinek lenne normális bérért munkája.
"Azonfelül,hogy adót csalnak,amit a multik nem tesznek."
Nem mi? Hahahaha...
Akárhányszor megkérdezhetitek, még mindig alap gazdasági tételekkel álltok szembe. Ezeket már leírtuk a többi kérdéseteknél, de úgy látszik, nem akarjátok elhinni, és addig játszotok, amíg lesz egy olyan kérdésetek, amiben mindenki bőszen helyesel.
Segítek. Nem lesz ilyen.
"Helyreállna a rend és végre mindenkinek lenne normális bérért munkája." - szerinted amíg nem voltak itt a multik ez volt a helyzet? Mondjuk 1990-2000 között?
Persze elhiszem én, hogy 16 évesen nem emlékezhetsz már ilyen dolgokra... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!