Vajon milyen lenne a 21. század Magyarországa, ha '90-ben nem történik rendszerváltás?
Kedves 10-es! Látszik, hogy te legfeljebb tankönyvekből és torzító mesékből ismered a 80-as évek világát, ami nem baj, csak életkori sajátosság. Magyarország már a 80-as években is sokkal fejlettebb és nyitottabb volt annál, mint amit te leírtál. Amint Kína példája is mutatja, a szocialista, vagy inkább államkapitalista rendszer egyáltalán nem gátja a műszaki fejlődésnek, és az ország a külvilágtól sem technológiailag, sem társadalmilag nem lenne elzárva. A gazdaságban gyakorlatilag a maitól alig különböző kapitalista világ lenne, azzal, hogy a politikai rendszerben nem lenne pártverseny, és ott valamivel kisebb nyíltság lenne megengedett. Egy dolog lenne csak igazán tilos, az uralkodó klikk hatalmának nyílt megkérdőjelezése. De ezen belül, pár szocialista jelszó alatt düböröghetne a kapitalista gazdaság.
Én az államapparátusban dolgoztam kezdőként, és láttam pl. a 80-as évek végén egy, az akkori Országos Tervhivatal által felvázolt nem nyilvános munkaanyagot, ami egy több lépcsős, 10-15 évre elnyúló privatizációs folyamatot vázolt fel. Először a kiskereskedelmet adták volna hazai magánkézbe, majd az itt felhalmozott tőkékből lehetővé tették volna a nagykereskedelem felvásárlását, és innen kiindulva később a termelő szektor is sorra került volna. Tehát ugyanúgy kialakulhatott volna egy komplett magángazdaság, csak kicsit lassabban, és talán kevesebb veszteséggel.
Úgy gondoltam, megadom most a könyv linkjét, hátha érdekel valakit.
08:14
"Én továbbra is fenntartom a kínai párhuzamot,..."
Jó, de ne felejtsd el, hogy Kínában ma kőkemény, 19. századi vadkapitalizmus működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!