Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mikor nevezünk egy megmozdulás...

Mikor nevezünk egy megmozdulást forradalomnak, népfelkelésnek, szabadságharcnak vagy ellenforradalomnak?

Figyelt kérdés
konkrét analógiával például 48' vagy 56' ismeretében!
2009. máj. 30. 20:41
 1/4 anonim ***** válasza:
68%
Zavargásokról beszélünk akkor ha egy szűk csoport csinálja a balhét támogatottság nélkül (lásd Magyarország újabban nemzeti ünnepeken). A zavargás fejlettebb formája a zendülés, amikor a szűk csoport mögé felsorakoznak néhányan a rendvédelmi szervek tagjaitól, de továbbra sincs mögöttük a nép támogatása. Forradalom az amikor a nép nagyobb része részt vesz valamilyen formában a megmozdulásokon, és támogatja azokat akár erőszakos formában is. Ezt lehet nevezni népfelkelésnek, szabadságharcnak, a lényeg, hogy az emberek nagy többségének támogatása legyen a dolog mögött.
2009. máj. 30. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
34%
A forradalom az, ami diktatúrát dönt meg, és demokratikus rendszert hoz létre (ergo a bolsevikoknál nem lehetett "októberi forradalom", mert majdnem hogy az ellenkezője történt). Ha nem sikerül a forradalom, az max felkelés.
2009. máj. 30. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
61%

A meghatározásokkal egyetértek.Azt viszont nem tudom,hogy mi az ellenforradalom.

56-ot pl. a rednszerváltás óta forradalomnak nevezik,azelőtt pedig ellenforradalomnak mondták.

Logikusan az ellenforradalom megnevezés is helyes,hiszen a Rákosi-rendszer ellen lázadtak fel az emberek.

2009. máj. 30. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A forradalom olyan felkelés, ami progresszív (haladó) változásokat akar elérni. Pl. Magyarország 1848, 1918. ősz, 1919. márc.


Az ellenforradalom olyan felkelés, amely reakciós célzatú, vagyis a progresszióval szembehelyezkedik, vagy egy forradalmi jellegű rezsim vagy forradalom ellenében történik. Pl. Magyarország 1919. aug.


"Népfelkelés" egy lazább, pontatlanabb kifejezés. Arra utal, hogy széles néptömegek kelnek fel, nemcsak kevesen. Tehát népszerű felkelésről, a néptömegek akciójáról van szó. Ez forradalmi és ellenforradalmi is lehet.


A szabadságharc általában nemzeti elnyomás elleni felkeléseket jelent.


1956 forradalmi és ellenforradalmi elemeket is tartalmazott. A Kádár-rendszer ellenforradalomnak nevezte és pejoratíve alkalmazta ezt a szót, noha az "ellenforradalom" szó nem szükségszerűen negatív kifejezés, csak akkor, ha elhatároztuk, hogy a forradalmiság mindenképpen jó. Tehát az "ellenforradalom" csak kommunista nézőpontról jelent ab ovo rosszat.


'56-ban sokféle törekvés is jelen volt, pl. az 1946-os köztársaság visszaállítása, vagy visszanyúlás még régebbi korokhoz. Ez ellenforradalmi jelenség. Másrészt '56-nak forradalmi elemei is voltak, pl. a munkástanácsok felállítása és újfajta demokratikus szocializmus követelése. 1956 tehát népfelkelés volt (tömegek vettek részt benne), forradalmi és ellenforradalmi csoportok is aktivizálódtak, és nemzeti szabadságharc jellegét is öltötte.

2009. máj. 31. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!