Az előadónak igaza van? Megállja a helyét amiket mond? (videó)
Nincs időm most az egészet végighallgatni,de az első 10 perc után sem értek vele egyet,mert nem igaz,amit mond.
A Jegybank monetáris politikája nem csupán a készpénzre terjed ki,hanem a számlapénzre is. Mindkettőt figyelembe kell vennie.
Az sem igaz,hogy a kereskedelmi bankok a semmiből tudnak számlapénzt teremteni.
A betétesek pénzét adják ki hitelre. A bankbetét is számlapénz,és csak annyi hitelt adhatnak ki,amennyit a betétek fedeznek. Ha többet ad,akkor a banknak hiánya lesz,és a tőkéhez kell nyúlniuk. Ebben az esetben a bank csődbe megy. Ugyanígy csődbe mehet,ha a kihelyezett hitelek törlesztése nem megfelelő.
Ilyenkor szokás,hogy az állam feltőkésíti a bankot.
Alap dolog,hogy semmiből nem lehet semmit teremteni!
Az viszont igaz,hogy a bank nyeresége a betéti kamatok és a hitelkamatok közötti nyereség. A nyereségnek akkorának kell lennie,hogy a bank működését is fedezni tudják belőle.
Még annyit fűznék hozzá:
Ha a bankok annyi számlapénzt bocsáthatnának ki a semmiből,amennyit akarnak,akkor egyetlen bank sem menne csődbe. Egyszerűen még több hitelt adnának ki.
A monetáris politika pedig nem csak a forgalomban levő készpénzt figyeli,hanem a számlapénzek mennyiségét is.
A hitelfelvevő a pénzt felhasználja,elkölti. Ez tehát bekerül a forgalomba. Ha ez a mennyiség több,mint a fedezet (akár arany,akár a gazdaság teljesítőképessége az),az infláció megugrik. Nagy arányú inflációt pedig a Jegybank nem tud ellensúlyozni kamat módosítással.
Ez az elmélet nem állja meg a helyét! Akkor sem,ha sokna elhiszik. Nem véletlen,hogy ilyen ostobaságot nem tanítanak az egyetemeken.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!