Miért van az, hogy néhányan jönnek azzal, hogy a magyarokból adósrabszolgát akarnak csinálni, emellett az összes nyugati országnak is nőtt az államadóssága?
Ortodox gazdaságpolitika, hogy amikor fellendülőben van egy ország, akkor alacsonyan tartják az államadósságot. Viszont, ha recesszió van, akkor hiteleket vesznek fel, hogy azt a gazdaságba pumpálja az állam, valamint munkahelyeket mentsen meg. Mihelyt helyreáll a rend, újra lecsökkentik az államadósságot. Ez van minden tankönyvben.
Nos lássuk mit csinálunk mi. A mi kormányaink fellendülő időszakban vették fel a hiteleket, amit nem a gazdaságba pumpáltak, hanem autópályát építettek, felújítottak stb. Most, hogy gáz van a gazdaságban, meg csökkenteni akarják az államadósságot. Ezzel veszélyeztetve a munkahelyeket és vállalkozások tömegét.
Kérdem én, FORDÍTVA VAGYUNK BEKÖTVE?
Azért a hiteleket vissza is kell fizetni.
Most van az, hogy nincs miből.
Azért, hozzáteszem, hogy a hitel, csak rövid távú megoldás. Hosszabb távon, a termelések beindítása, fejlesztései az igazi megoldás.
"az a mostani mainstream"
Igen, köszönhetően a mostani válságnak. Átírta egy kicsit a neoliberalizmust.
Akkor ráismersz erre a néhány gondolatra?
"A tömegtermelés nagy tőkéket koncentráló termelőszervezetek kialakulását feltételezi. A nagyvállalati termelés behatolása a fogyasztási javak szektorába kiszolgáltatja e termelőegységeket a keresletnek, a fogyasztói jövedelmek alakulásának. A tömegtermelést folytató nagyvállalatok érzékenyebbek a fogyasztói jövedelmek változásaira, mint a klasszikus szabad verseny atomizált szereplői. A bérek esése e vállalatok számára nem csupán költségcsökkenést jelent, hanem – a kereslet, az eladások csökkenése – egyidejűleg a profitot is veszélyezteti. A profit csökkenése abból adódhat, hogy a bérek eséséből származó költségcsökkenést ellensúlyozhatja a bérek alacsonyabb színvonalából adódó keresletcsökkenés ellentétes irányú hatása. A kereslet csökkenése az árak esését, a profitkilátások romlását, a beruházások és a termelés visszaesését okozhatja. A nagyvállalatok azonban a bérek és a foglalkoztatás stabilizálásával képesek elkerülni ezeket a negatív hatásokat. A nagyvállalatok haszonélvezői a fogyasztói kereslet stabilizálásának, mert költségoldalon jelentkező kiadásaikat ellensúlyozhatja a fogyasztói kereslet stabilizálásából származó haszon. Megfordítva: szemben a kisvállalatokkal, a nagyok kénytelenek ráébredni arra, hogy az alacsony bérekből származó haszon elérése – az ebből fakadó keresletcsökkenés miatt – makrogazdasági költségekkel jár. E költségek alól nem bújhatnak ki, nem háríthatják át a többi szereplőre, hiszen piaci részesedésük nagysága ezt nem teszi lehetővé."
Igen jól gondolod.
De ha ezt ráakarod vasalni a mai magyar gazdaságra és társadalomra, akkor vajon az elmélet működőképes?
Ugyanis én számtalan hibát és a gyakorlathoz képeset gyökeres ellentmondást találok benne.
Csak azért ragadtam ki ezeket a sorokat, hogy láthatóvá válljon az ellentmondás.
Sajnos én úgy érzem hogy a liberizált piac egyfajta átalakított visszavonulás utáni fennmaradt felfogása ami feltételez egy társadalmi fejlettséget ami a globalitált világ tőke-munkaerő egyensúlyát kézben tartja .
"A társadalmi koalíciók elmélete a keynesiánus állami beavatkozás kialakulását egy új típusú társadalmi koalíció kialakulásából vezeti le. Eszerint a keynesianizmusban testet öltő gazdasági és politikai innovációk alkalmazása azokban az országokban következett be, amelyekben létrejött a farmer-munkás társadalmi koalíció, amely elég erős volt ahhoz, hogy a tőkével szemben, vagy akár a tőkével szövetkezve módosítsa a piacgazdaság intézményrendszerét. Azokban az országokban pedig, amelyekben ez a társadalmi koalíció nem alakult ki, a keynesianizmust sem intézményesítették."
Sajnos mivel a magyar gazdaság sem meghatározó tőkével, sem meghatározó társadalmi koalícióval nem rendelkezik. Hanem csak a duálisgazdaság egyikoldalán létező és a GNI be tőkejövedelmet nem, vagy alig képző külföldi nagytőke, által valódi tőke sújával a mérleg másik oldalán!
Ezért ez a gazdasági felfogás a számunkra nem alkalmazható.
" Egyszerűbben"
A nyugati nagytőke, magasról tesz arra hogy fentartható-e az álatuk közvetített jövedelem a fogyasztásnak arra a mértékére ami még a számukra megfelelő.
Ugyanis az itt működő nagytőke nincs fogyasztó-termelő viszonyba a magyar társadalommal.
Ez tényleg egy jó kérdés, viszont ebben a mondatodban igazán megtalálhatnád az ellentmondást:
A mi kormányaink fellendülő időszakban vették fel a hiteleket, amit nem a gazdaságba pumpáltak, hanem autópályát építettek
Egyébként 2001ig csökkentették, GDP arányosan 53,1% volt a legjobb, valóban tovább kelet volna csökkenteni vagy szintentartani de a szocik 66,2% ig emelték a jobb években 2007ig (egyes fideszesek szerint meg100szorozták :D )
Aztán a válság alatt ugrott 80%ra, sok országhoz képest még ígyis aránylag jól megúsztuk a válságot.
Aztán most 2011 harmadik negyedévének végére 82,3%ra csökkentette a mi szeretett viktorunk, amit még le is lehetne nyelni ha ehhez nem áldozott volna be 1000milliárdos tartalékokat.
A sok adó nem a visszafizetésre megy ám, hanem a költségvetési hiány betömésére. A költségvetési hiány pedig a jelenlegi kormány sara, talán 1500mrd forint pozíció romlást is össze lehetne számolni ami itt a nagy törvényalkotási lázban jött létre.
"crem0001 válasza"
Nem arra a kérdésre válaszoltam, hogy hogyan húznám ki az országot a bajból, csak elmondtam, hogy hozzám melyik gazdasági irányzat áll közel. Adott esetben más és más módszereket kell alkalmazni. Ez csak egy ideológia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!