Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem veszik vissza a...

Miért nem veszik vissza a magyar pénzgyártás jogát?

Figyelt kérdés

A saját országunk miért nem gyárthatja a saját pénzét itthon? Lehetséges az h elkezdjék itthon? Meg az hogy magyar bankot létrehozzon az állam?


Patkány dolognak tartom, h mikor vért izzadva próbálja az adóságot az ország visszafizetni, akkor megint romlik a forint! Ezt külföldön befolyásolják h mennyi fontot, eurót érjen?


Akkor tényleg igaza van Vonának, hogyújra kell tárgyalni az államadóságot, és nem szabad visszafizetni, mert tönkre teszi a magyar gazdaságot!


Ha lenne pénznyomdánk, és a béreket jóval megemelnénk, akkor lenne fogyasztás, ha meg lenne fogyasztás, akkor termelés is!


Miért nem lehet a pénzből többet legyártani, és kifizetni az összes adóságot?


2011. okt. 30. 11:14
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
76%

"De ha emelik a pénznyomtatást, akkor miért növekszik automatikusan a termékek ára is???"

Figyelj, tegyük fel hogy pék vagy, aki süti a kenyeret. Ha azt látod, hogy még a munkanélküli segély is havi 30millióra emelkedne, sokan meg 150milliót keresnének, akkor hülye lennél nem árat emelni, mert 300ezerért is el tudnál adni egy kiló kenyeret. Ráadásul, erre a többi kereskedő is rájönne, így neked is drágulna az áram, a búza, a víz, a ruházkodás stb. így egy idő után rá is lennél kényszerítve az áremelésre.


Nyugaton az embereknek nem azért van több pénze, mert ott jobbak a pénznyomdák, hanem azért, mert ott nagy a gazdaság teljesítménye, és ez a teljesítmény szolgál a kibocsátott pénz fedezetéül.


Az a te bajod, hogy nem tudod különválasztani a pénzt, mint fizetőeszközt és a fizikai pénzt, ami egy darab papír vagy fém.


Gondolom, hogy még gyerek vagy ezért itt egy egyszerűsített példa:


Tegyük fel, hogy van az országban egy tonna arany, ami a kibocsátott pénz fedezetéül szolgál. Ha csak 1000 forintot bocsátasz ki, akkor egy forint 1 kiló aranyat fog érni, ha 1 millió forintot, akkor egy grammot, ha 10 milliót, akkor egy milligrammot. De ha 10 milliárdot bocsátasz ki, akkor már csak egy mikrogrammot, és így tovább.

Oda akarok kilyukadni, hogy bármennyi pénzt is nyomtatsz ki, a fedezet akkor is csak 1 tonna lesz, és minél több pénzt bocsátasz ki, ezt annál több kicsi részre osztod, de attól még nem lesz több. Például egy almát is vághatsz kétfelé vagy egymillió felé, de akkor is csak egy almád lesz, tök mindegy mennyire darabolod fel...


És visszafelé is működik a dolog: például, a románok pár éve meglépték, hogy 3 nullát lehúztak a lej végéről, de ettől még ugyanannyi vásárlóerő maradt az országban, csak kevesebbet kell fejszámolni a mindennapokban. És igaz, hogy emiatt a lej drágább lett mint a forint, de ettől még nem lett stabilabb valuta.

2011. okt. 30. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
58%
Az almás példa nagyon jó! :)
2011. okt. 30. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
82%

"De ha neked több pénzt adnak a kezedbe, akkor azon több valamit tudsz venni nem?????? "

De nem csak az én kezembe adnak több pénzt, hanem mindenki kezébe. Így drágábban is meg tudom venni ugyanazt, tehát az a valami drágább lesz, mert drágábban is meg fogom venni.


"Ilyen alapon akkor elég lenne 1 db ezres az országban, aztán hű de jó lenne az értéke."

Igen, de akkor tized filléres nagyságrendű sem lenne a fizetésed.


"Külföldön is úgy működnek a dolgok, h van vásárlóerő!!!! "

Vásárlóerő itt is van. Csak nem új autókat vásárolunk, hanem a napi zsömlét.

2011. okt. 30. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
40%
Ha jól tudom, már az USA-dollárnak sincs meg az aranyfedezete. Meg a bankoknak sincs annyi pénzük, mint amennyi a betét. Szóval ha hatósági, jogi szabályzással szankcionálnák az árdrágítást, akkor pl. mi lenne? Hogy piacgazdaság nem, az biztos, de ki nem szarná le, ha viszont mindenre jutna...
2011. okt. 30. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
74%

Egy kis emlékeztető, hogy milyen is a hiperinfláció:

http://www.youtube.com/watch?v=Ymjknw-OwxU

2011. okt. 30. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
36%
2011. okt. 30. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 Pro Patria ***** válasza:
81%

Kedves kérdező.


A gazdaság nem olyan bonyolult dolog, megpróbálom leegyszerűsítve elmagyarázni.


Tudod, mi az ország GDP-je? Az összes előállított termékének (összes szék, asztal, körte, kenyér, szőnyeg, lámpa, bicikli, minden együtt) értékét jelenti.

Tehát pénzben kifejezve, hogy mennyi mindent gyártott az ország. Ez az ország valódi "vagyona", nem a papírfecni, az csak egy jelkép.


Na már most. A pénzt úgy nyomtatják, hogy ennél az értéknél (az előállított termékek értékénél) NE nyomtassanak ki belőlük többet, mivelhogy - ahogyan mondtam - a pénz ezeket jelképezi.

Ha több a pénz, mint a megvásárolható termék, akkor hiába van több pénzed, nem lesz mit venned belőle. Eredmény -> a pénz értéke "leromlik" az ország termékeinek értékére.



Vagyis ha van egy 200 forint értékű széked, egy 60 forintos almád, meg egy 500 forintos biciklid, akkor az országod GDP-je 760 forint. -> lenyomtatnak 760 forintot, és szétosztják az ország lakosai között.


Mi történik, ha nem 760 forintot nyomtatnak, hanem mondjuk a kétszeresét, 1520-at? Egyszerű:

A pénz "igazodik" az előállított termékek értékéhez.

A szék ára 400 forintra nő, az almáé 120-ra, a biciklié 1000-re.



Mit kell tennünk, ha több pénzt akarunk? Nagyobb GDP-t kell szereznünk! Hogyan lehet ezt elérni? Több mindent gyártunk! Értsd meg: a pénz önmagában nem vagyon, csak egy szimbólum, mintha ráírnád egy papírra "van 10 székem".

Hiába írnád rá a papírra, hogy "van 25 székem", attól még nem lesz több vagyonod.



Az világháborúk után azért volt olyan nagy infláció (pénzromlás), mert rengeteg pénz volt az országban (az előző évekből megmaradt), viszont megvásárolható termékek (szék, lapát, mosógép, stb.) nem, mivel elpusztultak, és a gyárak tankokat csináltak ilyenek helyett, amiknek nem volt gyakorlati értékük, főleg miután kiégtek a csatamezőn.

Vagyis pénz volt, de megvásárolható terméket nem gyártottak mellé, mert minden kapacitást fegyverek előállítására használtak fel.


Eredmény: rengeteg pénz, kevés megvásárolható termék -> a pénz keveset ér. Nagyon sok pénzből is csak nagyon kevés dolgot lehetett megvenni -> a dolgoknak megnőtt az ára.


Remélem így már érthetőbb.

2011. okt. 30. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
81%

"Ha jól tudom, már az USA-dollárnak sincs meg az aranyfedezete. Meg a bankoknak sincs annyi pénzük, mint amennyi a betét. Szóval ha hatósági, jogi szabályzással szankcionálnák az árdrágítást, akkor pl. mi lenne? Hogy piacgazdaság nem, az biztos, de ki nem szarná le, ha viszont mindenre jutna..."


Igen, az USA-ban Roosevelt elnök volt, aki elszakította az arany alaptól a dollárt. Az aranyfedezetet el lehet felejteni, de ettől még kell, hogy a gazdaság ott álljon a pénz mögött. Fordítva sajnos nem működik.

Ha az lenne, amit te mondanál, akkor mindenkinek lenne jó sok pénze, és az árak nem emelkednének (mert az állam befagyasztja). Akkor mindenki rohanna a boltokba és minden létező dolgot felvásárolnának, és akkor aztán olyan áruhiány lenne itt két napon belül (vagy annyi sem kell), hogy csak néznél, hogy miért nem tudsz semmit megvenni. És végeredményben megint csak az lenne, hogy a pénz nem érne semmit, és akkor csak azt tudnád csinálni, hogy valamidet elcseréled valamivel, ami fontosabb neked (pl. a cipődet kenyérre). És végeredményben megint ott lennénk, hogy nem működne a gazdaság.

2011. okt. 30. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

Persze, tudom, irreális az ötlet. De akkor aztán biztos fellendülne a hőn áhított honi ipar, mezőgazdaság! (Mivel a külföld nem adna semmit a pénzünkért.)

Ja, csak azt nem tudom miért van dejavou érzésem...

2011. okt. 31. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:

Köszi a magyarázást , nem vok gyerek, csak nem vok kögázos sem, más területen mozgok.


Azért azt még kifejthetnétek bővebben h pl Angliában miért működik jobban a gazdaság, hisz ott is annyi pénz van mint amenyit az ország megtermel!

2011. okt. 31. 15:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!