A felsőoktatásban nem egy öngyilkos húzás ekkora önköltségi összegeket megállapítani?
Aki nem látta volna a megjelent "becsléseket", néhány példa ilyeneket számoltak, hogy ennyit kell fizetni annak aki fizet:
Corvinus gazdasági informatika angolul 3 160 00-
Debrecen általános orvos 3 400 000-
Pécs fogorvos 4 100 000-
Sote általános orvos 3 900 000-
SZIE állatorvos 4 400 000-
Na most mondjuk ha valaki fogja magát és elmegy Angliába tanulni, ahol olyan egyetemek vannak, amik a világranglistán előkelő helyen állnak, ott 9000 fontot fizet évenként, ami mai árfolyamon kb. 2 800 000 forint... A németeknél ennél jóval olcsóbb, a hollandoknál is, az osztrákoknál ingyen van... és sokkal színvonalasabb egyetemek..
Hát ki fog itthon fizetni érte? Ennyit? Aki ennyit megengedhet magának, az szerintem már komolyan elgondolkodik rajta, hogy miért fizetne a debreceni egyetemen Három és fél millió forintot, az egyetemen, amit még egy rendes ranglistán sem jegyeznek sehol, ahol a külföldi cserediákok azt hiszik, hogy amilyen eszközökkel dolgoznak a hallgatók az valójában egy múzeumba tartozik, ha például az Edinburghi egyetemen ezt tanulhatja évente 900 ezer forintért?
Aki fizetősbe gondolkodik ráadásul valószínűleg pont az, aki azt is megengedhette magának, hogy jó pénzért nyelvet tanuljon stb. De ha nem is.. Ha csak fél évre nézzük a tandíj különbséget, annyiból akár 3 nyelven is megtanul úgy, hogy tanulhat azon a nyelven egyetemen és a további években spórol, miközben sokkal jobb helyen tanulhat...
Persze, lesznek még államisok is. De ugyebár csökkentik a férőhelyeket is... Nem csak a bölcsészeknél.
Nem értem, mi értelme van megkétszerezni a díjakat? Nem hogy feleannyian de még harmad annyian sem fogják kifizetni... Akkor ennyivel is kevesebb pénz megy majd be az egyetemeknek.. Ráadásul, aki fizetni akart az eddig is meggondolta, hogy menjen-e mert olyan szar fizetések vannak, hogy sokszor alig érné meg tanulni mert sose keresi vissza. Hát ha most megduplázzák... Pl. az óvodapedagógusok tandíját 600 000 re becsülték meg. Hát ki a fene akarná majd elvégezni? Az életbe nem keresi vissza a óvónőként... Persze, lehet jönni azzal, hogy akkor érettségizzen jól emeltre és akkor bekerül. De ha sokkal kevesebb hely lesz, hova kerül? ha nincs annyi önbizalma, ha ott fenyeget az a rém, hogy rohadt könnyen át lehet kerülni oda ahol milliókat kell fizessen, akkor sok nehéz helyzetű szerintem nem fog jelentkezni, hiába van esze. Meg mi van a másoddiplomásokkal, azokkal akik rég érettségiztek és most mennének, akik dolgoznak és csak levelezőn tudnak, amin már eddig se volt állami abból a szakból, ezután se lesz az tuti...
Mire jó ez, kinek jó ez?
"Egyébként lehetne tandíj, mindenkinek, de csak olyan összeg amit ki is lehet fizetni!"
Ha ilyen dolgokat csak utólag konkretizálsz, akkor ne várd már el, hogy mindenki tökéletesen értse a gondolatmeneted. Kösz.
Styloo
"Egyébként lehetne tandíj, mindenkinek, de csak olyan összeg amit ki is lehet fizetni!"
Ha ilyen dolgokat csak utólag konkretizálsz, akkor ne várd már el, hogy mindenki tökéletesen értse a gondolatmeneted. Kösz.
Styloo
Talán ne gondolkozz végletekben. Ha azt írom túl magas az összeg, akkor az miért jelenti azt hogy teljesen ingyenest akarok?
Ha azt mondtam volna drága a villanyszámla, azt válaszolnád, hogy ingyen akarok áramot?
Nem csak fekete meg fehér létezik!
,,Mit nem tudsz felfogni abban te szerencsétlen, hogy ha jól tanulsz, akkor nem kell fizetned?????? Isten birkái komolyan mondom nem értem miért ilyen helyeken b@szom a szabadidőmet. "
Ebben meg kapásból tévedsz. A hírekben az is felbukkant, hogy bizonyos szakokon abszolút nem lesz állami támogatás.
Aha...kinek is kedvezne ez? A jó tanulóknak? Vagy az ultra gazdag apukák hülye gyerekeinek?
Dantes
Az adófizetőknek. Rengeteg olyan államilag szak van, amire túl nagy a keret (a több ezer IFO-s vagy bölcsész), és sokkal több más, ahol viszont hiány van (pl.: Kémia tanár, mérnöki szakok). Az államnak elméletileg intenzív piackutatásokat kellen végeznie és úgy csoportosírtani a forrásokat, nem fizetni minden szakot, mert a hiányszakmák ciklikusan változnak.
Tegnap pont néztem a Maradj talpon című műsort, asszem kapásból az első versenyző egyetemista volt. Csak azért jár valahova, mert nem vették fel oda, ahova szeretett volna és nem akarja feleslegesen tölteni az évet. Na ilyen eset is rengeteg van.
Szerinted miért van, hogy majhdnem minden jelentkezőt felvesznek mesterre? Mert a többi nem gondolja komolyan az egészet. Van valami papírom és kész.
Te is felsőoktatásban tanulsz és rajtad is látom, hogy szerinted is szar a rendszer, csupán a megoldással nem tudunk kiegyezni.
Styloo
"Az adófizetőknek. Rengeteg olyan államilag szak van, amire túl nagy a keret (a több ezer IFO-s vagy bölcsész), és sokkal több más, ahol viszont hiány van (pl.: Kémia tanár, mérnöki szakok)"
Azt azért láttad, hogy nem csak azokat vágják meg, amikből szerinted sok van, hanem azokat is, amikből szerinted hiány?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!