Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért is vesz fel egy állam...

Miért is vesz fel egy állam kölcsönt?

Figyelt kérdés

Amikor úgy is megoldhatná a dolgot, hogy saját pénzt ad ki, és abból épít stb.


Egyszerűbb lenne, mint eladósodni egy banknak.

Vagy ha egy állam ezt megcsinálná, akkor megint háború lenne ellene?


2009. máj. 3. 21:51
 1/6 anonim válasza:
60%
Jaj.
2009. máj. 4. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
67%
Hát bizony ez tényleg jaj.
2009. máj. 4. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Miért vesz fel egy ember kölcsönt? Talán mert nincs pénze, de muszály költeni az ingyenes kórházakra, iskolákra stb. ami ugye az államnak nem ingyenesek.
2009. máj. 4. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az állam azért vesz fel kölcsönt, mert kiadásai meghaladják a bevételeit.


"Amikor úgy is megoldhatná a dolgot, hogy saját pénzt ad ki, és abból épít stb."


Ennél mindenesetre jobb módszer kevesebbet költeni vagy nagyobb bevételre szert tenni, ezzel megszüntetve az áht. hiányát, nem?


Az államok egyébként azért adósodnak el, mert a döntéshozók úgy gondolják, hogy az eladósodás bizonyos szintjére jellemző adósságszolgálat még elég alacsony ahhoz, hogy az egyébként az eladósodáshoz vezető konkrét állami költségvetés által ösztönzött vagy az által finanszírozott beruházások megtérülése azt bőven kompenzálja. (Pl. a kádári Magyarország a 70-es években azért vett fel nyugati kölcsönöket, hogy ezelből bizonyos csúcstechnológia-igényes beruházásokat (továbbá európai színvonalú szállodákat) építsen, melyektől azt várták, hogy olyan devizabevételekhez juttatják az országot, melyből ezek a hitelek visszafizethetők és további bevételek is jelentkeznek. Ez a terv nem sikerült, a bevételnövekedés nem volt kielégítő, és egy idő után már a régebbi hitelek törlesztésére kellett új hiteleket felvenni, így a hitelfelvétel folyamata elkezdett nettó forráskiáramláshoz vezetni a 80-as évekre.)

2009. máj. 5. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Amikor úgy is megoldhatná a dolgot, hogy saját pénzt ad ki, és abból épít stb."

A látszattal ellentétben ez nem butaság, minden állam él ezzel az eszközzel (is), ettől keletkezik az infláció. A BBC World Service-t hallgattam a minap, egy közgazdásztól érdeklődtek a pénzügyi válság kezelésének lehetőségéről. A szakember válaszának lényege, hogy ha az árak csökkennek, akkor defláció lesz, ami leállítja a gazdaságot (mindenki megtakarít és kivár abban a reményben, hogy később még olcsóbb lesz minden). Ellenszerként a kormány egyszerűen pénzt nyomhat, ami inflációt, árnövekedést okoz, és hasznosan semlegesíti az árcsökkentő hatásokat, fellendíti a gazdaságot. Az ausztrál kormány pl. szociális alapon 500 dolláros csekkeket küldött ki időseknek, rászorulóknak, ezt levásárolva élénkítik a kereskedelmet (a csekkekre nincs külön állami fedezet, ez olyan, mint a pénznyomtatás). A németek állami támogatást adnak az öreg autók lecseréléséhez, így akarják fellendíteni az autóiparukat.

Sajnos Mo. nem élhet ezzel az eszközzel, mert 1. saját ipar kell hozzá, nem más ország autói; nem lehet mellette államháztartási deficit, mert az ugyancsak inflációs hatású, a kettő együtt már sok lenne. Ez mutatja, hogy rosszul gazdálkodott az ország a lehetőségeivel, gúzsba kötöttük magunkat, nincs mit fellendíteni, és nincs miből (persze ez nem ilyen egyszerű, a saját gazdaságért sokmindent lehet tenni, remélem, előbb-utóbb lesz egy olyan kormányunk, amelyik erre képes és hajlandó is).

2009. máj. 7. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Utolsónak: növelni a forgalomban lévő pénz mennyiségét nem ugyanaz, mint deficitet finanszírozni, noha a kettő egybeeshet.
2009. máj. 8. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!