Miért van ez a nagy felháborodás a chipsadó ellen?
Előrebocsátom, nem vagyok Fidesz-rajongó, viszont a chipsadóval tökéletesen egyetértek. Személyes példámon tudom, hogy mennyivel jobb és kiegyensúlyozottabb életet lehet élni ezen adóteher hatálya alá eső termékek mellőzésével. Korábban mindennap fogyasztottam ilyen vackokat (chips, szénsavas üdítő, csoki, jégkrém, keksz stb.). Kb. 2 éve életmódot váltottam és teljesen leszoktam az egészségre ártalmas ételekről és italokról. Ennek számos pozitív hatása volt, ezek közül a legfontosabbak, hogy fogytam 40 kg-t, sokkal jobb lett a közérzetem, elhagyhattam a vérnyomáscsökkentőt és még spóroltam is.
Tisztában vagyok vele, hogy ez az adó elsősorban nem az egészségünk megőrzésére irányul, hanem a "költségvetési lyukak" betömködésére, viszont ha többen hagynának fel ezen cikkek fogyasztásával, biztos vagyok benne, hogy hosszú távon ez a lakosság egészségének javulásával, végső soron az egészségügyi kiadások csökkenésével járna. Ez pedig nem utolsó szempont. Egyébként ugyanezt gondolom az alkohol- és dohánytermékekről is, amelyekre éves szinten 0 Ft-ot fordítok.
Továbbá a bizonyítottan káros mcdöglesz ételekre nem vonatkozik...
Fene a pofáját ennek az orbánkorcsnak...
A chipsadó teljesen rendben lenne, ha CSAK a chipsre és a gyorséttermi kajákra vonatkozna. De amikor már a kávéra és a konzervekre, befőttekre is rá akarják rakni az már felháborítja a legtöbb embert! Akinek alacsony a vérnyomása az általában megiszik egy csésze kávét reggelenként. Köztük én is. A kávé messze nem olyan egészségtelen, mint a chips. Viszont, ezzel az egésszel az lesz a baj, hogy az egészséges és alapvető élelmiszerek ára is felfelé megy, tehát ösztönzés arra, hogy egészséges ételeket fogyassz, szinte nulla. Hozzátenném, hogy a zsíros kenyér, napi 2kg kenyér, császárszalonna és töltött káposzta mindennapos fogyasztása is van olyan egészségtelen, mint a chipsé. Hiszen a szegényebbek között is ezektől az ételektől lesznek túlsúlyosak az emberek, mert ez olcsó!
A dohány- és alkoholtermékekre tehetnek bármekkora adót, aki rászokott, akkor is meg fogja venni amikor a családja éhezik! Ettől függőség a függőség. Sajnos emiatt családok fognak tönkremenni.
A kávét szerencsére kivették a népegészségügyi termékdíjköteles termékek köréből.
Az is igaz, hogy a dohány- és alkoholtermékek adóterheinek jelentős növelésével sem esik vissza számottevően ezen termékek fogyasztása, de az ezeket vásárlók jóval nagyobb arányban betegszenek meg, ezáltal jóval több pénzt költ rájuk az OEP, mint a nem dohányzókra és/vagy alkoholt fogyasztókra. Szóval szerintem úgy fair, ha a dohányosok és alkoholisták nagyobb részt fizetnek a közterhekből.
Elvileg igen, bár nemrég pont egy olyan cikket olvastam, ahol azt emelték ki, hogy a dohányosok és az alkoholisták "olcsóbbak" az államnak, egyszer kapnak egy rákot és az pikk-pakk elviszi őket, míg az egészségesen élő Marinénik 60 és 90 éves koruk között szinte napi vendégek az sztk-ban, mert hol a hátuk fáj, hol a lábuk, hol a szemük romlott, és ez alatt a pár évtized alatt sokkal többet költ rájuk az állam. Ráadásul nem csak a kezelésüket, hanem a nyugdíjat is, ami 30 év alatt mondjuk 60 ezres nyugdíjjal számolva 20 milla. Egy 65 évesen meghalt rákosnak kifizetnek mondjuk 4 millát.
Nem tudom, mi az igazság, de ebben a megközelítésben is lehet valami.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!