Mikor lesz nálunk is bevezetve az euró? Jó lesz az nekünk?
Az időpontot talán a Jóisten tudná megmondani. Jelenleg nincs céldátum, októberre terezték, hát majd kialakul.
Nem kezdetben nem lesz jó. Ausztria közelében élek, Németországban lakó magyar ismerősöm van. Véleményük szerint a váltás után háromnegyed év után kezdett alakulni a dolog. NÁLUK.
Nos itt Mo.-on én kissé pesszimistább vagyok. Az árak jóval magasabbak lesznek az biztos.
Hosszú távon viszont ez az utunk.
Sok szempont alakíthatja. Jövedelmek átváltása. Energiaárak. Élelmiszerárak. stb.
Ja és külföldön a szolgáltatások árai szöktek nagyon meg.
Pl.: Németországban és Franciaországban egy csésze kávé kávézóban annyiba kerül ( középkategóriásnál kissé elitebb helyen) mint egy 25 dkg-os átlagos örölt pörköltkávé élelmiszerüzletben.
2012-ben lesz Magyarországon euró.
Nálunk Szlovákiában már Euró van lassan fél éve és még most sem szoktuk meg azt a sok aprót. A pénztárca teljesen csörög a sok cent-től.
Szerintem nem kell most átváltanod, elég lesz akkor.
Függ a konvergenciakritériumok teljesülésétől (ez alapján 2012-2014 között vezethető be) és attól, hogy be akarják-e vezetni.
Pillanatnyilag áldhatjuk a szerencsénket, hogy nincs eurónk, mert így a valutánk, a forint le tudott értékelődni az euróhoz képest, javítva az ország fizetési mérlegét (hétköznapi példa: ide járnak vásárolni a szlovákok és osztrákok).
Ha bevezetik az eurót, azt valószínűleg a mostaninál kedvezőbb árfolyamon (mondjuk 250 körül, de ez csak spekuláció) fogják elvégezni.
Nagy kár, hogy eddig nem igyekeztünk bevezetni az eurót, mert akkor teljesítenünk kellett volna a deficitre, inflációra, gazdasági egyensúlyra vonatkozó előírásokat. Ez jót tett volna nekünk, mivel elkerültük volna a mostani válságot.
Sokan úgy érveltek, hogy az euró lefékezi a gazdaság növekedését, irányításának mozgásterét. Ez a feltevés megbukott, hiszen így is lefékeződött a növekedés, és a saját kezünket kötöttük gúzsba.
Mindannyiunk közös érdeke, hogy bevezessük az eurót, mert már nem az a kérdés, mi a hátránya, hanem hogy milyen veszélyekkel jár, ha kimaradunk. Nagyon komoly veszélye van a kilógásnak, spekulánsok omlaszthatják össze a forintot, ha már nem hisznek a csatlakozásban.
A németek, olaszok, hollandok sokat panaszkodtak a megemelkedett árakra, különösen a szolgáltatásoknál. Ebben lehet némi igazság, legalábbis az első egy évben. Utána visszarendeződött a piac, lejjebb mentek az árak. Gyakran járok Németországban, Franciaországban, Belgiumban, a német szupermarketek árai alacsonyabbak a magyar áraknál. A francia és a belga árak jóval magasabbak a mieinknél, a német áraknál meg vagy másfélszer magasabbak. Erre nem az euró a magyarázat, hanem a nagyobb német piac és a fukarabb vásárlói viselkedés. Mivel a fukarság (na jó, ártudatosság) a magyar vásárlóra is jellemző, várhatóan nem mennek fel az euró miatt az árak.
A tett halála az okoskodás, ez ránk nagyon áll. Mi nem vagyunk bankhatalom, mint Svájc, nincs önálló iparunk, mint Svédországnak. Nem vagyunk nagyhatalom, mint a britek, és nincs olajunk, mint a Norvégoknak. Mégis ezeket az országokat tekintjük példának, holott semmiben sem hasonlítunk rájuk. Nincs bajom a forinttal, de a gazdasági ésszerűség sok érve az euró mellett szól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!