Horthy Miklós kormányzó tudhatta, hogy a magyar zsidókat a németek valójában hová, milyen célból deportálják?
A háborús propaganda, és a hivatalos megállapodás szerint a zsidókat mint munkaerőt "kölcsönözték" a Harmadik Birodalomnak. A Magyar Államvasutak dolgozói csak a lengyel hatűrig kísérték a vonatokat, onnan a németek vették át az őrzést. Elvileg A magyaroknak nem kellett tudniuk sem a végcélt, sem a deportálások okát, célját.
Ugyanakkor terjedtek olyan híresztelések, amelyek szerint megölik a szidókat. Ezeket rendszeresen kommunista propagandának tulajdonították. Annyira abszurdnak tűnt, hogy nem hitték el az emberek.
Horthy az emlékirataiban azt említi, hogy az elhurcolt zsidók közül néhányan hazaszöktek, és ő így értesült a tényekről, mire leállította a deportálásokat, amelyek a nyilas uralomig nem is indult újra. Ugyanakkor a kormányzat döntéshozói ekkor már tisztában voltak azzal, hogy a háborút a németek elveszítik, és a "kiugrás"-ra készültek, miközben a nemzetközi nyomás is fokozódott. Könnyen tulajdoníthatjuk a deportálások leállítását a megváltozott katonai, politikai helyzettnek is.
Másrészben már ennél korábban is történtek tömeges atrocitások, mint például a Kamenyec Podolszkban történt incidensek:
ahol a zsidó lakosságot kitelepítették. A szakirodalom egy része szernint Horthy a kitelepítés tényéről tudott, másutt az olvasható, hogy nem tudott róla, és később ezeket is az atrocitások hírére állíttatta le Keresztes Fischer belügyminiszterrel.
Másutt ezzel kapcsolatban az olvasható, hogy a németek kérésére állították le a deportálásokat, és a németek javasolták a kitelepítés helyett a magyarországi gettósítást.
Azóta is titok, hogy a kormányzó az egyezményekben rögzített tényeken túl tudott-e az intézkedések végrehajtásának módjáról, és céljáról.
Azt is tudjuk, hogy Horthy antiszemita volt, ugyanakkor voltak zsidó barátai is. Lényegében "szelektív antiszemita" volt, ugyanakkor életrajza, és a róla szóló visszaemlékezések sem úgy írják le Horthy személyiségét, mint amellyel a tömeggyilkosságok összeegyeztethetőek lettek volna.
Azt is feljegyezték, hogy Horthy jó katona, de szűk látókörű, tehetségetelen politikus volt.
Vajon egyszerűen elfogadta az alkut, ami szerint a zsidóságot feláldozzák a politikai, katonai eredmények érdekében, mert mást tenni amúgy sem lehet, vagy a végrehajtás alacsonyabb szintjein dőltek el azok a részletek, amelyek a brutalitásokhoz vezettek?
A táborokat szigorúan őrizték,és senki nem tudhatta,hogy mi történik a táboron belül. A hivatalos propaganda szerint csak munkatáborok voltak. De erről nem beszéltek a híradások,és nem is hallotunk róla semmit. Megszökni pedig nem lehetett onnan. Csak a felszabadításuk után derült ki a valóság.
Horthy nem tudhatott róla. De ha tudott volna is,akkor sem tehetett volna semmit. Ahogy akkor sem tett semmit,amikor át kellett adnia Szálasinak a hatalmat. A nagyobbik fia lezuhant a repülőgépével,a kisebbiket a németek elfogták. Választhatott: vagy átadja a hatalmat és a fia szabad lesz,vagy a fiát is elviszik a németek. A hatalom átadása mellett döntött.
"A táborokat szigorúan őrizték,és senki nem tudhatta,hogy mi történik a táboron belül. A hivatalos propaganda szerint csak munkatáborok voltak"
Épp a hivatalos propaganda szerint voltak haláltáborok és valójában meg munkatáborok.
"Megszökni pedig nem lehetett onnan."
Egész pontosan 700 szökési kísérlet volt és ebből 400 sikeres. Tehát innentől kezdve hihető is, hogy ha ott ipari emberirtás folyt volna, senki sem tudott volna róla. Mindazonáltal elfelejted azt is, hogy a Nemzetközi Vöröskeresztnek szabad bejárása volt. Rendszeresen ellenőrizték az ellátást, az életkörülményeket.
Épp ahogy ma teszi az ÁNTSZ a közintézményekben.
A kérdésre válaszolva pedig igen, tudtak róla.
A német állam fizetett is a munkaerőért a magyar államnak. Tudták, hogy dolgozni viszik a zsidókat és azt is hogy háború van, tehát nem biztos, hogy mind visszajön.
Ezt csak ma állítják,hogy a Nemzetközi Vöröskeresztnek szabad bejárása volt. Ebből egy szó sem volt igaz.Számomra hitelesebb az,amit az onnan kiszabadultak beszéltek a tábori életről.A háború alatt a hivatalos propaganda NEM haláltáborokról beszélt.
Ennyi év után a történelmet meghamisítják a holokauszt tagadók.
De mindenki annak hisz,akinek akar.
A hierarchiában elfoglalt helyzetéből adódóan tudnia kellett róla. Ha 1942-ben a Szlovák kormányfő 500 birodalmi márkát fizetett a náciknak a deportálásért.Akkor miért fizetett volna a náci birodalom a magyaroknak a deportáltakért ?
Ökörköri
"Mindazonáltal elfelejted azt is, hogy a Nemzetközi Vöröskeresztnek szabad bejárása volt. Rendszeresen ellenőrizték az ellátást, az életkörülményeket. "
a Vöröskeresztnek oda volt bejárása, ahova beengedték, illetve pontosabban körbevezették őket, szóval pl. Auschwitznál is, ami ugye egy több táborból álló komplexumból állt, ott szépen csináltak egy vezetett körtúrát a fogolytábor részében, ahol pl. a hadifoglyokat tartották, amolyan sightseeing jelleggel, aztán ennyi. A munkatáborokban vagy a haláltáborokban nem jártak.
A kérdésről annyit, hogy Horthy ha akarta volna tudni, tudhatta volna, valószínűleg homokba dugta a fejét, hogy nem akar róla tudni. Én valószínűtlennek tartom, hogy ne jutottak volna el hozzá hírek, csak szándékosan nem akart ezekkel szembesülni, utánanézni, hogy valóban igazak-e, inkább mosta kezeit.
A Voroskereszt oda megy be, ahova beengedik.
6 evvel ezelott a Hamasz a hatarrol elrabolt egy izraeli hatarort. Gilad Shalitnak hivjak az akkor 19 eves kiskatonat. Senki sem tuja,(a szulei, testverei sem), hogy el-e, es ha igen milyen allapotban van (a Hamasz annyit kozolt, hogy "nem lathatja a napvilagot").
A Voroseresztet sem engedik be hozza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!