Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit jelent hogy konstruktiv...

Mit jelent hogy konstruktiv bizalmatlansági inditvány?

Figyelt kérdés
Igy akar Gyurcsány távozni a kormány éléről, de nem tudom hogy mit jelent ez a kifejezés.
2009. márc. 25. 08:16
 1/4 anonim ***** válasza:
A magyar alkotmány szerint csak konstruktív bizalmatlansági indítvány nyújtható be. Ehhez a képviselők legalább egy ötöde szükséges. Az indítványról az Országgyűlés szavaz. Az indítvány feletti vitát és szavazást legkorábban a beterjesztéstől számítva 3 nap múlva, de 8 napon belül kell megtartani. Ha a képviselők többsége elfogadja az indítványt, akkor az abban szereplő miniszterelnök-jelöltet megválasztják. A bizalmi kérdést a kormány is felvetheti a miniszterelnök útján – kérheti egyúttal, hogy egyes előterjesztése feletti szavazás egyben bizalmi szavazás legyen (ilyenkor nem kell új miniszterelnök-jelöltet jelölni). Ha nem kapnak bizalmat, a kormány köteles lemondani.
2009. márc. 25. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

google.hu --> "konstruktív bizalmatlansági indítvány"


Első találat :D

2009. márc. 25. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

egyszerűen fogalmazva:


az indítványban meg kell mondani, hogy kit akarnak helyette. az országgyűlés arról dönt, hogy a két ember közül melyiket akarja.

2009. márc. 25. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

"A konstruktív bizalmatlansági indítvány szabályait 1990-ben rögzítették az alkotmányban. Az alaptörvény kimondja, hogy a képviselők legalább egyötöde a miniszterelnökkel szemben írásban - a miniszterelnöki tisztségre jelölt személy megjelölésével - bizalmatlansági indítványt nyújthat be. A miniszterelnökkel szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt a kormánnyal szemben benyújtott bizalmatlansági indítványnak kell tekinteni. Ha az indítvány alapján az országgyűlési képviselők többsége bizalmatlanságát fejezi ki, az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni.


Az alkotmány kommentárja szerint a jogintézmény lényege "egy negatív mozzanat (a bizalommegvonás a miniszterelnöktől) és egy pozitív mozzanat (az indítványozók konszenzusa az új miniszterelnök-jelölt személyét illetően) együttes megnyilvánulása. A tagadásban jelentkező konstruktivitás a folyamatos kormányzás garanciáját jelenti. A kormányválság, a köztársasági elnök beavatkozása (a parlament feloszlatása) nélkül megoldódik".


A bizalmatlansági indítvány feletti vitát és szavazást legkorábban a beterjesztéstől számított három nap után, legkésőbb a beterjesztéstől számított nyolc napon belül kell megtartani. Ha az Országgyűlés az említett időpontban nem ülésezik, rendkívüli ülésszakot vagy rendkívüli ülést kell összehívni - olvasható a Házszabályban.


A rendelkezés alapján bizalmatlansági indítványt nem kell kiadni bizottsági előkészítésre, az indítványhoz nem lehet módosító javaslatot sem benyújtani.


A Házszabály szerint ha a kormány a miniszterelnök útján azt javasolja, hogy az általa benyújtott előterjesztés feletti szavazás egyben bizalmi szavazás is legyen, a javaslatot az Országgyűlés ülésén szóban is elő lehet terjeszteni, legkésőbb a benyújtott előterjesztés egésze feletti zárószavazás megkezdése előtt. "

2009. márc. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!