A 70-es években születettek szerencsegyerekek a 80-as években születettekhez képest?
Valóban, a '60-asok még szerencsésebbnek tűnnek.
Már megfelelő végzettséggel és adott esetben gyakorlattal rendelkeztek ahhoz, hogy a rendszerváltáskor hozzánk települő külföldi cégek itteni vezetésében zsíros helyet szerezzenek, vagy azóta elég idejük volt felküzdeni magukat.
Ez a korosztály van a topon még most is, és a szerencsétlen 80-asoknak esélyük nincs már feltörni, igavonó állatok lettek csak azért, mert később születtek, feljebbjutásukat a még fiatalos idősebbek lehetetlenné teszik.
Aki 1965 körül született, az kis létszámú osztályokba járt, kis túljelentkezés mellett jelentkezett egyetemre, és 1988-89 körül diplomázott. Ha egy kicsi gyakorlati érzéke is volt, akkor 1988-ban elkezdett angolul tanulni, és 1992-93 körül valamelyik betelepülő multi alkalmazottja lett, most pedig minimum középvezető félmilliós fizetéssel.
Aki 1972-73 körül született, az a rendszerváltás körül érettségizett, ő is jó helyzetben volt: már tudhatta, hogy nem kohásznak kell tanulni, hanem közgazdásznak vagy informatikusnak, 1995 körül végzett az egyetemen, aztán a 90-es évek második felének fellendülése idején informatikusként, mérnökként, managerként nagy karriert kezdhetett el. Ma tele vannak a vezető pozíciók ezzel a korosztállyal is.
Aki a 80-as években született, az azt tapasztalhatja, hogy a diplomája kevesebbet ér, mint a korábbiaké, nagy a munkanélküliség, és minden jó pozíciót elfoglaltak a fentebb említett korosztályok. A 80-as években születettek helyzete nem jó.
Viszont tévedés lenne azt gondolni, hogy a 80-as generáció helyzete nagyon nehéz. Vannak olyan generációk, akikkel sokkal jobban ki volt cseszve, pl. régebben az 1903-1915-es korcsoport volt egy nagyon nehéz sorsú korosztály, később pedig az 50-es évek elején születetteknek is bőven kijutott a bajokból.
Egyik haverom, (született 1962) akit az egyik akadémikus kiküldött már a 80-as évek hátsó felében Amerikába tanulni, azonnal vezérigazgatónak vették fel 1990-ben amikor visszatért kishazánkba.
Másik haverom, aki 1992-ben jött haza (született 1965) egy amerikai MBA-val a zsebében, az csupán már csak igazgató lett egyböl.
Harmadik Svájcbol tért haza 1995.-ben, ö már lótifuti lett egy harmadik multinál. (Azota ö is igazgato egy cégnél de nem ebbe a pozicióba lépett be)
Volt egy ablak 1989-1992 között amikor ha valakinek volt egy nyelvtudása, diplomája (lehetöleg gazdasági) az eléképesztö magad pozicióba került 25 évesen. Ez bizony az 1960-1966-os korosztálynak jött be ha megvoltak ezek a feltételek.
"50-es évek elején születetteknek is bőven kijutott a bajokból."
Ök voltak a Beat korszak az un Nagygeneráció, ahogy magukat nevezték. A szexuális forradalom elsö részvevöi.
Ami igaz az igaz, ezt korosztályt a rendszerváltás elmosta. Ök voltak a nagy vesztesei ennek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!