Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szovjetúnió, Jugoszlávia és...

Szovjetúnió, Jugoszlávia és Csehszlovákia szétesésekor miért nem kaphattunk vissza magyar területet?

Figyelt kérdés

Az összes államközi megállapodás, ami ezeket a soknemzetiségű szörnyszülötteket létrehozta, megszűnt. Kizárólag a Trianoni szerződés van kőbe vésve?


Békés úton lehetetlen lett volna?


2011. máj. 4. 23:50
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
29%
Antallhoz jöttek a szlovákok, románok, szerbek, de ő azt mondta nekik, hogy nincsenek területi igényeink feléjük.
2011. máj. 4. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

Mekkora hazaáruló, aki egy ilyen történelmi lehetőség idején meg sem próbálja...


Tudjuk, hogy kik próbálták volna az akkori parlamentben?

2011. máj. 4. 23:53
 3/26 A kérdező kommentje:
Mielőtt még a liberálisok nekem támadnak, kérdezem, hogy a békés tárgyalás gondolata is bűn?
2011. máj. 5. 00:00
 4/26 anonim ***** válasza:
a szovjeteknek köszönhető nagyrészt, hogy nem kaphattunk vissza semmit.
2011. máj. 5. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 Jóska Pista Sanyi ***** válasza:

Hát volt sok lehetőség. Pl Kárpátalja. Mi köze van Ukrajnához? Semmi, hozzánk simán csatlakozhatott volna.


Vagy Csehszlovákia szétesésekor is lehetett volna tárgyalni, a déli magyarlakta területekről ,és még meg is kaptuk volna őket.


A délszláv háború idején a szerbek rovására a délvidék egy részét is simán meg lehetett volna oldani.


De a kormány nem tett lépéseket. Sőt még a komcsi éra alatt is felajánlotta a szu kárpátalját de a vezetésnek nem kellett.

2011. máj. 5. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
69%

Ad egy: A trianoni békeszerződés már réges-régen nincs érvényben. Max. az 1947-es párizsi.

Ad kettő: Mégis ezt hogy képzeled el? Jugoszlávia megszűnt, akkor a szerbek szépen kivonulnak a Vajdaságból és a kezeiket tördelve várják, hogy mi bevonuljunk? Ugye ezt te sem gondolod komolyan?


Amúgy pedig leginkább azért, mert a nemzetközösségnek nem volt érdeke az olyan határmódosítás, ami nem feltétlenül szükséges. A magyar kormány pedig nem volt képes és nem is lehetett képes arra, hogy elég erőt fejtsen ki. Egy a boszniai háborúhoz hasonló polgárháborúval elérhettünk volna valamit, de akkor most max. egy rommá lőtt Erdélyünk lenne, ami tele van románokkal, akik folyamatosan szítják a szeparatizmust. Félreértés ne essék, jó lenne, ha a magyar többségű területek visszakerülnének, de én örülök, hogy az Antall-kormány nem lépett semmit.

A NATO-nak a '90-es évek elején nem volt érdeke, hogy új határokat húzzon. Bosznia is azért úgy néz ki, ahogy, mert Jugoszlávián belül létezett egy Bosnyák Köztársaság (nem tudom pontosan hogy hívták) és akkor azt mondták, hogy ez legyen független. A határok meg voltak. Az új csak az volt, hogy az eddig csak két tagköztársaságot elválasztó határ most államhatár lett. Az igazságos az lett volna, ha a Boszniai Szerb Köztársaság Szerbiához kerül, a horvát többségű területek pedig Horvátországhoz. De ha ezt megengedi, akkor a NATO azt üzeni a világnak, hogy ott húzunk határokat, ahol akarunk, csak a megfelelő ajtón kell kopogtatni. Ezesetben a folyamat nem állt volna meg a délszláv háborúval, hanem akkor jöttek volna az albánok, hogy ők kérik Koszovót, Dél-Montenegrót, Nyugat-Macedóniát és Északnyugat-Görögországot. Jöttek volna a bolgárok, hogy ők kérik az ún. "nyugati határszélt", Kelet-Macedóniát, Dél-Thrákiát és Dobrudzsát. Jöttek volna a görögök, hogy ők kérik a teljes égei partvidéket és még sorolhatnám. Az eredmény az lett volna, hogy az amúgy is nagy nemzetközi válságot okozó délszláv háború eszkalálódott volna az egész kelet-közép-európai térségre, akár évtizedekig elhúzódó polgárháborúkat okozva, és akkor az amerikai katonák, most nem Iszlámábád mellett parádéznának, hanem a Vértesből lőnék Budapestet (pl.)

Már 1978-ban Helsinkiben is kijelentették, hogy az európai határok csak az érintett felek megegyezésével változtathatók meg. Vagyis hiába nem a szerbekkel, a horvátokkal, a szlovákokkal kötöttük a békét, a határkiigazítást velük kellene lezsírozni. A NATO, ENSZ, EU, meg a többi max. csak közvetít.

2011. máj. 5. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
Akkor nekünk is bele kellett volna folyni a háborúba a dél-szláv háborúban, ráadásul a vajdaságban rengeteg szerb él.
2011. máj. 5. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
18%

"Pl Kárpátalja. Mi köze van Ukrajnához? Semmi"


Csupán annyi, hogy az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság része volt majd 40 évig. A Szovjetunió szétesésekor az SzSzK-k függetlenedtek, vagyis Kárpátalja az Ukrán SzSzK-ból lett Ukrajna részeként.


"Vagy Csehszlovákia szétesésekor is lehetett volna tárgyalni, a déli magyarlakta területekről ,és még meg is kaptuk volna őket. "


Miért is?

Szerinted a szlovákok csak úgy lemondtak volna róla?

Te lemondanál Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéről, csak mert ott gyakorlatilag már cigány többség van? (Én nem hiszem, hogy az lenne, de egyes demagóg szövegek alapján lehetne erre is hivatkozni.)


"Békés úton lehetetlen lett volna?"

Megpróbálni meg lehetett volna, de eredményre az esély gyakorlatilag nulla volt.

Szerinted az a Milosevic, aki bosnyákok és horvátok tömegeit mészároltatta le egy talpalatnyi földért, átengedett volna egy négyzetmétert is a Szerb Jugoszláv Köztársaság területéből? Max. kiirtja a magyarokat is, hogy még jogalapunk se legyen.

Az egyetlen járható út valóban a békés megegyezés lett volna, de akkoriban a túloldalon erre nem volt készség (megjegyzem ma sincs) és a magyar kormánynak is (az államcsőd közelében) kisebb dolga is nagyobb volt annál.

2011. máj. 5. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
62%
szóval te csak úgy háborúba küldted volna az országot? Szép mondhatom. A szerbek így is beakartak minket rántani. Biztos szép lenne ma az ország déli része!
2011. máj. 5. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

"Akkor nekünk is bele kellett volna folyni a háborúba a dél-szláv háborúban"


Hogy Budapestet is lebombázza a NATO?

Mellesleg hogy akartál volna beszállni, amikor az ország kb. az államcsőd szélén állt és a távozó komcsi vezetők lopták, amit csak lehetett. Az Antall-kormány hivatalba lépésekor kemény 3 napra elég pénztartaléka volt az államnak. Ilyen helyzetben még a konszolidációt is nehéz megoldani, nem hogy még egy háborút is vállaljunk.

És akkor még a magyar hadsereg állapotáról nem is beszéltem, azzal a jugoszláv hadsereggel szemben, aminek 1918 óta az volt az egyik elsődleges célja, hogy döntően nagyobb legyen, mint a magyar.

Amúgy pedig, még ha sikeresek lettünk is volna, a területszerzésre a NATO-nak is rá kellett volna bólintania, amit a fentebb említett okok miatt nem tett volna meg.

Jugoszlávia sem tarthatta meg a Boszniai Szerb Köztársaságot, pedig katonailag azt (a NATO-n kívül) senki nem fenyegette.

2011. máj. 5. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!