Az 'átkosban' felvett hitelek hány százaléka mehetett el az életszínvonal fenntartására?
Az elsővel egyetértek.
Kádár igen jól manőverezett.Ki tudja mi lett volna itt ha a Szovjetek rájönnek hamarabb bizonyos dolgokra?
Egyébként igen a kölcsön nagy része a gyárak fejlesztésére és az életszínvonal emelése végett vették fel.
Ha csökkentették volna az életszínvonalat úgy ahogy 56 előtt és az utóbbi 20 évben minden 3 hónapban akkor fele ennyi hitel nem kellett volna,de Kádár félt attól,hogy ismét eljön 56 és ezért inkább ezt az utat választotta.
"Kádár kimondottan puritánul élt."
Igen,a köztudatban máig ez a mítosz terjeng..
azonban Az 56-os forradalmat szovjet tankok segítségével leverő, a forradalmárok kivégzését irányító kommunista pártvezér – aki az országot 32 évig vezette – éppúgy villalakásban lakott, vadászni járt és Mercedes-el közlekedett, mint párttársasai.(és ne feledjük az Ezüst Nyíl luxusvonatot sem) Kádár ugyanolyan jólétben élt, mint a többi vezető, ha egy kicsit visszafogottabban is,de minden létező kedvezménnyel élt.
A nyolcvanas években az MSZMP vezetőinek életformájáról, így a vadászataikról a Magyar Nemzet és a Beszélő is beszámolt. Emiatt a politikai bizottság 1989 márciusában felszólította az Egyetértés vadásztársaságot – amelyben a pártelit tagjai tömörültek –, hogy oszlassa fel önmagát. Ez papíron ugyan megtörtént – mint a kötetben olvashatjuk –, ám a főelvtársak ezt követően is tovább vadásztak, sőt új vadászok is megjelentek az erdőkben.
A kádári elit tagjai előszeretettel költöztek a korábbi középosztály lakásaiba. Nekik ugyanis, ha külföldre akartak távozni, ingatlanukat, minden vagyontárgyukat, bútoraikat, pénzüket, át kellett adniuk az útlevél, a szabadság és az élet fejében az államvédelem illetékeseinek. A lakáskiutalás a személyes kapcsolatokon múlott, főként azon, ki milyen kapcsolatot ápolt Kádár Jánossal, vagyis mennyire került közel a hatalomhoz. A hatvanas évektől a pártelit tagjai fokozatosan felismerték, hogy családjuk biztonságát csak a magántulajdonnal szavatolhatják, és a jogszabályokat is ennek szellemében alakították. Így a hatvanas-hetvenes években egyre többen magántulajdonú villalakást birtokoltak, illetve műkincseket, fegyvereket, trófeákat gyűjtöttek. A korszak végén és a rendszerváltás után azok a pártkáderek, akik addig csak bérlők voltak, olcsón megvásárolhatták e lakásokat.
A válasz írója 57%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 16:21
"Mercedes-el közlekedett"
Ez baromság.
Egyébként meg volt neki a villája,de általában odaadta ingyen.Ugyanúgy mint a nyaralóját is.
Semmi baromság nincs Mercedes-ben
Tessék:
"Legjobban a különvonatán szeretett utazni, amiben volt szalon és hálószoba is.
Ennek ellenére sokszor kényszerült autóval utazni, amihez egy W 116-os kódú S-osztályt biztosított magának. Kényelme miatt szerette ezt a Mercedest, amelyből több is szolgált a háznál. Kádár János magánutakra is használt, fekete W 116-os Mercedesében az ajtóba szerelt ólombetétek védték az utasokat a lövésektől."
..sorry
A válasz írója 57%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 17:31
Könyörgöm van különbség.A Fiat az ő személyes autója volt és pont azért volt Fiatja,hogy minél jobban elvegyüljön az emberek között,de mégsem mehetett 1-1 nemzetközi találkozóra egy Fiattal még akkor se ha jól fel volt szerelve.A Mercedes olyan volt neki mint most nekünk egy cégautó.Bár ezt is használta magánutakra,de túlnyomó részt nem.
"Az 'átkosban' felvett hitelek hány százaléka mehetett el az életszínvonal fenntartására?"
0,0%.
1970-től kb. 1980-ig fejlesztésekre (budapesti szállodasor, gépgyári berendezések) vettek fel hiteleket, de ezek a beruházások nem hozták meg a kívánt eredményt, 1980-tól már a meglévő hitelek kamatait is csak újabb hitelfelvétellel lehetett törleszteni, vagyis önmagától nőtt az adósságállomány úgy, hogy ebből semmi forráshoz nem jutott a gazdaság.
Az a leegyszerűsített állítás, hogy "az életszínvonal fenntartása" ment "hitelből", úgy értendő, hogy az eladósodást azért nem lehetett megfékezni, mert ahhoz megszorítás kellett volna, a "kádári alku" értelmében azonban ezt nem merték meglépni. Ez az összefüggés az életszínvonal és az eladósodás között. Nem közvetlen, hanem közvetett viszony.
17:22
"Az akkori gazdaságunk nem csak országot, de még a környező országokat is képes volt ellátni, jelentős bevételünk származott exportból, hitelekre pedig semmi szükségünk sem volt."
1982-ben majdnem államcsőd következett be, ekkor kellett az országnak belépnie az IMF-be. Gyakorlatilag 1980-tól 1995-ig adósságcsapdában volt az ország, de álmodozz csak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!